BLOG | Açık Mektup: 2020 Nasıl Geçti, 2021’den Ne Beklemeliyiz?

Açık Mektup: 2020 Nasıl Geçti, 2021’den Ne Beklemeliyiz?Yayınlanma Tarihi: 01-01-2021
860

Değerli İş Ortağımız,

Acısı ile tatlısı ile herkes için zor bir sene geride kaldı, ama bu yazıyı okuduğunuza göre hala hayattasınız, hala ayaktasınız.

2019’da yol çıkarken “bize katılın, birlikte büyüyelim” demiştik, bugün kocaman bir “aile” olduğumuzu görüyorum. Yüzlerce satıcımız ile bire bir konuşma ve çalışma imkanımız oldu, bazılarınız ile konferanslarda tanıştık, bir çoğunuz da beni canlı yayınlarda, videolarda izledi. Hala tanışmadıklarımız vardır, Dingtalk gruplarımıza bekleriz.

Biliyoruz ki kolay bir iş yapmıyoruz, yapmıyorsunuz. Bir çok satıcımız hem muhasebeci, hem depocu; hem operasyon yapıyor hem satış. Pandemi de hayatımızı hiç kolaylaştırmadı. Bunun bilincinde olarak tüm süreçlerde şeffaf, ulaşılabilir ve destek olmaya, iyi günde de kötü günde de yanınızda olmaya gayret ettik. Hatalar oldu, sorunlar çıktı; birlikte çözdük, çözmeye çalıştık. Satışlar arttıkça yeni sorunlar ve iyileştirme alanları ortaya çıktı, bir çoğunu sayenizde anladık, çözdük, çözmeye gayret ediyoruz. Yaman ALPATA

Geriye dönüp baktığımızda 2020’den bende geriye kalanlar şunlar oldu

 • AliExpress University Türkiye’yi kurduk, İTÜ işbirliği ile yapılan sınıf içi eğitimleri pandemi sonrasında 100’den fazla canlı yayın ile devam ettirdik. Ekim ayında hayata geçirdiğimiz yeni portalde tüm video ve sunumlarımızı bir araya topladık, satıcılarımızın yazdığı blog yazılarına ve başarı hikayelerine yer verdik.
 • Dingtalk uygulamasında satıcı grupları kurduk, bugüne dek sadece bu gruplarda 5.000’den fazla satıcıya birebir destek sağladık, onbinlerce soru cevapladık.
 • Pandemi destek paketi kapsamında Mayıs-Temmuz arasında 3 ay boyunca satıcılarımızdan komisyon almadık.
 • Cainiao’ya ek olarak PTS, ShipEntegra, Skynet, UPS ile yapılan anlaşmalar yaparak satıcılarımızın lojistik alternatiflerini arttırdık.
 • Nakit paraya en çok ihtiyaç duyulan dönemde Hızlı Tahsilat dönemini başlattık, teslimatı takip eden 5. Günde hak edişlerin satıcı hesabına otomatik olarak yatmasını sağladık.
 • MasterCard ve PTS ile yaptığımız anlaşma sayesinde Kasım ve Aralık aylarında satıcılarımızın lojistik maliyetlerini yarı yarıya azalttık.

Bu senenin önceliklerini yine sizi dinleyerek belirledik

 • Lojistik iş ortaklarımız ile birlikte kargo maliyetlerinde daha çok indirim sağlayıp daha hızlı ge sorunsuz teslimat yapılmasını sağlayacağız.
 • Hep birlikte Rusya, İsrail ve Avrupa’ya odaklanacağız. Bölgesel fiyatlama yapısını geliştireceğiz.
 • Başta anlaşmazlık süreçleri olmak üzere satıcı deneyiminin iyileştirilmesi, iş yükünün azaltılmasına çalışacağız.
 • Daha etkili eğitimler, akıllı araçlar ve kaynaklar ile mağazanızı geliştirmenizi, trafiğinizi ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza odaklanacağız.
 • Satıcı destek hattımızdaki her arkadaşımızı birer “danışman” olarak konumlayacağız. Sadece sorunlarınızı çözmek ile kalmayıp mağazanızı geliştirmek için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunacağız.

Her şeyden önemlisi yanınızda olmaya, Türkiye’ye yeni e-ihracatçılar kazanmaya devam edeceğiz. Lütfen farklı düşünceleriniz varsa bize ulaşın; ister Dingtalk gruplarına gelin ve görüşlerinizi serbestçe ifade edin, isterseniz bize 2021 başlığı ile mail atın.

Mail Adresimiz: [email protected]Son bir konu. AliExpress Türkiye’nin lansman toplantısından bu yana birlikte çalıştığımız Webrazzi’nin düzenlediği 2020 Ödüllerinde Yılın Pazar Yeri kategorisinde aday gösterildik.


Türkiye’de son kullanıcılardan ziyade satıcılara hizmet veren, e-ihracat yapmalarını sağlayan AliExpress yerel pazar yerlerinden bu noktada ayrışıyor. Gelin şimdi bizi destekleyin, e-ihracatın sesi olun. E-İhracat hacmi büyüsün ki, Türkiye’den ihracat için kalkan uçak sayısı artsın, lojistik maliyetleri azalsın, 2021’de daha rekabetçi olalım.

https://webrazzi.com/odul/2020

Hepinize tüm sevdikleriniz ile birlikte sağlıklı, huzurlu, başarılı bir 2021 dilerim.

AliExpress ekibi adına,
Yaman ALPATA