BLOG | Ailemin Şirketini AliExpress ile Dünyaya Nasıl Açtık?

Ailemin Şirketini AliExpress ile Dünyaya Nasıl Açtık?


AliExpress University

Yayınlanma Tarihi: 11-02-2021
286

AliExpress Türkiye Direktörü Yaman Bey’in geçen sene okulda almış olduğum e-ticaret dersine konuk olarak katılmasıyla AliExpress’i markajıma aldım. Yaptığı sunumda kendilerine iş ortakları aradıklarını, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden KOBİ’lerle çalışmaya başladıklarını ve hızla büyüdüklerini söylemişti. 2020 yılının Temmuz ayında okulumdaki e-ticaret dersinin eğitmeni, öğretim üyesi Sayın Önder Bakal’ın da teşvikleriyle mağazamı açtım. Uzun süredir hayalinizi kurduğumuz ancak gerçekleştiremediğimiz e-ihracat yolculuğuna böylelikle başlamış olduk.

Dolar paritesinin yüksek olması her ne kadar istemediğimiz bir durum olsa da fiyat bağlamında rekabetçi olmamıza olanak sağlamakla beraber, e-ihracatı hiç olmadığı kadar cazip hale getiriyor.

E-ihracata başlamak isteyen her satıcı gibi bizim de bazı kaygılarımız vardı ancak bu serüvende AliExpress Türkiye ekibinin sürekli yanımızda olması bu süreci sancısız bir şekilde atlatmamıza yardımcı oldu.

AliExpress kesinlikle sadece bir pazaryeri değil. Mağazanızı açtığınızda aslında bir e-ticaret sitesi kurduğunuzu da anlayacaksınız. Dilediğiniz çoğu şeyi yapıp müşterilerinize dokunabildiğiniz bir oyun alanı olarak da düşünebilirsiniz. Google Analytics mahiyetindeki işletme danışmanınızda ihtiyacınız olan tüm metrikleri bulacaksınız.

AliExpress’te öğrenme süreci bitmiyor, sürekli yeni şeyler öğreniyorsunuz. Satıcı panelinin size sunmuş olduğu kıymetli enstrümanların sonuna kadar kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Dönüşüm oranını arttırmak bu enstrümanları ne kadar kullandığınızla doğrudan ilişkili, o yüzden satıcı panelini ve size sunmuş olduğu imkanları anlatan eğitimleri ve webinarları yakından takip etmenizi tavsiye ederim.

 

Linenya ailesi olarak öncelediğimiz konulara değinecek olursak:

1) Müşteri Deneyimi 

 

AliExpress, Türk satıcıları olarak alışık olduğumuzun aksine, müşterilerle irtibat kurmanıza imkan tanıyor.

Offline’da da online’da da deneyime öncelik veren bir satıcı olarak müşterilerimizin kargolarını hediyesiz çıkartmamaya gayret ediyoruz. Ürün paketlerinin içine minik hediyeler ve kart koyuyoruz. :)

Ürün ellerine ulaştığında deneyimlerini öğrenmek için sürekli konuşuyoruz, geliştirebileceğimiz alanları not alıyoruz, dini bayramlarında mesaj atıp kutluyoruz.

Hedefimiz bir müşterinin bizden en az ikinci alışverişini yapmasını sağlamak, tüm bunlar aslında müşterilerimizin sadık bir müşteriye dönüşmesine sebep oluyor.

Sattığımız ürünlerin müşteri kitlesi orta yaşın üzerindeki kadınlar. Dolayısıyla yaşımı öğrendikleri zaman bana çocukları gibi yaklaşıyorlar, İsrail’e ve Rusya’ya davet edip bizleri ağırlamak isteyen bir sürü teyzem oldu diyebilirim :) Bize dua eden, hatta ömrü boyunca bizden alışveriş yapacağına dair yemin eden müşterilerimiz var. Tüm bu geri dönüşler daha sıkı çalışmamız noktasında bizi motive ediyor.

2) Fiyat

Maliyet kalemlerinden en büyüğü kargo olduğu için burada hassas hesaplamalar yapmamız gerekiyor. Maliyetler ağırlık üzerinden hesaplandığı için yeni satıcılara en büyük tavsiyem büyük bir hassas terazi almaları. Ürünlerinizi paketli satmayı planlıyorsanız müşteriler için optimum lotu ayarlamanızın faydasını göreceksiniz, burada yapılacak en ufak bir iyileştirme direkt satışlarınıza yansıyor. Kargo fiyat listesini önünüze alıp birim parça başına düşen kargo maliyetinin en az olduğu seçeneği seçmek size Çinli satıcılarla rekabet etme şansı tanıyabilir.

AliExpress’in satıcılara sunmuş olduğu bir diğer özellik bölgesel fiyatlandırma. Kargo maliyetleri her bölgede farklılık gösterdiği için hedeflenen ilgili ülkeye bunu yansıtmamız gerekiyor. Özellikle Rusya’da ve İsrail’de de belli ağırlık aralıklarında avantajlıyız.

Çoklu alımlarda birim başı kargo maliyetleri düştüğü için çoklu alımlarda indirim vermekten çekinmeyin. Müşterileri buna teşvik etmek için belirlediğiniz baremin üstüne çıktıklarında özel teklif oluşturabilirsiniz. Matematiğinize güveniyorsanız sınırları olabildiğince zorlamanızı öneririm :)

3)  Mağaza DekorasyonuYüksek trafik alan ürünlerden getirdiğimiz müşterilere diğer ürünleri de gösterebilmek için mağazamızı sürekli güncellemeye çalışıyoruz. Ziyaretçi, mağazamızda ne kadar vakit geçirirse satın alma işlemine o kadar yaklaştığı için bu yolculuğunu keyifli hale getiriyoruz. Alt kategorileri ve ürün gruplarını alabildiğine sade oluşturup dikkatlerini dağıtmıyoruz.

Bannerlarımızı güncel tutup mağaza ziyaretçilerimize iyi bir intiba bırakmaya ve ürünlerimizle alakalı bilgilendirici makaleler paylaşıp mağaza takipçileriyle iletişimimizi koparmamaya çalışıyoruz.

4) Kampanyalar

Kampanyaların çok sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Kampanyaya sıkı bir şekilde hazırlanmak, ürün açıklamalarını, fiyatları ve stokları olabilecek en iyi seviyeye çekmek kampanya döneminde edineceğiniz yüksek trafiğin getirdiği ivmeyi sürdürmenizi sağlayacaktır.

Literatüre “Bekarlar Günü” olarak geçen 11.11 yani 11 Kasım kampanyası mağazamız için çok önemli bir eşik oldu. Kampanya için verdiğimiz dip fiyatların ileride aslında bize nasıl fayda sağladığını gördük, bu kampanya vesilesiyle mağazamızla tanışıp müdavimimiz olan müşterilerimiz oldu. Yeni satıcılara tavsiyem kesinlikle kampanyaları takip etmeleri, kampanyalarda “son 30 gün minimum fiyatı” gibi koşullar olduğundan kampanya önceleri fiyatlarla da çok oynamamaları.

KOBİ’lerin çevik yapısını ve ihracat tarafındaki iyi repütasyonumuzu göz önünde bulundurduğumuzda Türk satıcıların yüksek satış hacimlerine ulaşmasının önünde bir engel görmüyorum. Biraz daha odaklanmamız halinde kolektif bir şekilde harika işler yaratacağımıza eminim. E-ihracat yapan Türk satıcıların sayısı ne kadar artarsa lojistik maliyetlerimiz düşecek ve satış hacmimiz de bir o kadar artacak.

Gerçek potansiyelimizi gösterebildiğimiz bir yıl olması dileğiyle.

Saygılarımla,

Yavuz Dereci