BLOG | Alıcı Gözünden Freebies - Ne İfade Ediyor?

Alıcı Gözünden Freebies - Ne İfade Ediyor?Yayınlanma Tarihi: 23-03-2021
468

AliExpress’te birçok promosyon türü bulunur. Bunlar toplam tutarın belirli bir miktarı veya yüzdesi oranında verilen indirimler, ücretsiz lojistik, satın alma işleminizle birlikte ücretsiz bir eşantiyon ürün gönderilmesi veya çekilişle Freebies (hediye ürün) kazanmak olarak örneklendirilebilir.

Online pazaryerlerinde promosyon kampanyalarına düzenli katılım sağlayan satıcılar sonuçlarından çok memnun kalıyor. Bu durum kulağa mantıksız geliyor olabilir. Cebinizden karşıladığınız lojistik masrafı, ürün indirimleri veya ücretsiz olarak gönderdiğiniz ürün nasıl karlılık sağlayabilir?

Bu blog yazımızda sizler için Freebies (Hediye Ürün) kampanyasını tüketici bakış açısı ile inceleyeceğiz.

"HİÇBİR ŞEY ÖDEMEDİĞİMİZDE GENELLİKLE ÇOK FAZLA PARA ÖDÜYORUZ." 

Aslında birçok pazarlama yöntemi, müşterilerin bir hediyeye hak kazanmak için başka bir şey yapmalarını içeren koşullar barındırır. Süpermarket indirim kuponlarının asıl amacı sizi mağazaya çekmek, sizi yeni ürünlerle tanıştırmak ve böylece oradayken ek ürünler satın almaya ikna etmek için tasarlanmıştır.

Ürünleri ücretsiz olarak vermek markalar için de bir yatırım gerektirir. Ücretsiz ürünlerin maliyeti, satıcının gözden çıkarması gereken bir tutardır. Ancak karşılığında kazandığı şey, düzenli olarak reklam faaliyetlerini gerçekleştirebileceği yeni kitlelerdir ve bu da yeni mağaza ziyaretçileri veya takipçilerinin potansiyel alıcı haline dönüştürebileceği anlamına gelir.

AliExpress’te güvenle alışveriş yapan tüketiciler için “Freebies” kampanyasına başvurmak için koşullar mağazayı takip etmek ve çekilişe katılmaktır. Bu alıcılar için ufak bir bedel gibi gözükebilir ancak satıcılar için geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak için çok kıymetli bir hazinedir.

Kelimenin arkasındaki psikolojiyi anlamak, “Freebies” kampanyaları sayesinde karlılığını arttıran satıcıların başarılı olmasındaki nedenleri anlamanıza yardımcı olabilir. Gelin sizlere tüketici psikolojisi perspektifinden durumu açıklayalım:

HEDİYE (GIFT), BEDAVA (FREBBIE), ÜCRETSİZ (FREE), EŞANTİYON (GIVEAWAY) GÜCÜ

Ücretsiz verilen ürün, müşterilerinizin ödeme yapmadığı bir şeydir. Bu onlara tek bir kuruşa mal olmadan bir şey elde ettiği düşüncesini yaratır ve bu yüzden elde edecekleri yarara ulaşmak adına diğer bedelleri göz ardı etmesine sebep olur.

Bir arkadaşınızla dışarı çıktığınız ve paranızın olmadığı bir günü düşünün. Sizin yerinize bir şey ödediğinde bunu nasıl geri ödeyeceğinizi düşündünüz değil mi? Ya da bir mağazanın kapısından geçerken size bir kupon verdiler. Ürünler ilginizi çekiyorsa mağaza içinde harcayabileceğin bir ürün arardınız. Bu davranış biçimi Karşılıklılık İlkesi olarak adlandırılır.  Biz veririz ve insanlar alır. Alan insanlar diğerlerine verir ve ticaret döngüsü başlar.

BORÇ YİĞİDİN KAMÇISI MIDIR?

Karşılıklılık İlkesi, insanların birbirine benzer şekillerde tepki verdiğini öne sürer ve karşılıklılığın son derece güçlü bir içgüdü olduğunu savunur. Dolayısıyla, bir marka müşterileri için bir şey yaptığında, tüketiciler de karşılığında onlar için bir şeyler yapmak zorunda hissederler. Bu fikir bize o kadar işlemiştir ki, bazen yaparken farkına bile varmayız.

Kulağa oldukça ilginç geliyor, değil mi? Neredeyse her gün bu tür tekliflerle karşılaşıyoruz, ancak yine de freebies'in bize neden bu kadar çekici geldiğini düşünmüyoruz.

PEKİ, ALIEXPRESS HEDİYE ÜRÜN KAMPANYASI ALICI ÖNYÜZÜNDE NASIL ÇALIŞIYOR?

Platform üzerinde bunun nasıl uygulandığını bir alıcımızdan dinleyelim:

Freebies nedir ve günde kaç kere başvurabiliyorsunuz?

“Freebies çekilişe başvuran kişiler arasından seçilir. Sınırlı sayıda ürün, çekilişi kazananlara ücretsiz olarak gönderilir. Günde 2 kere mobil üzerinden Freebies kampanyasına başvurabilirsiniz. Tek şartı ise mağazayı takip etmek. Onu da zaten başvururken otomatik olarak yapıyor, uğraşmıyorsunuz bile.”

Hediye ürün nasıl kazanılır?

“Uygulama üzerinden Freebies’e tıkladığımda farklı kategorilerde ürünler içerisinden beğendiğim ürünleri seçerek teslimat adresimi onaylıyorum. Kazanıp kazanmadığımı alışveriş sepetimi ve e-mailimi kontrol ederek öğreniyorum. Kazanırsam ürün alışveriş sepetime 0,01 $ karşılığında ekleniyor. AliExpress gümrük vergisini ben karşılıyorum.”

Hediye ürün elinize ulaşınca ne yapıyorsunuz?

“Ürün gelince de kapsamlı, bol fotoğraflı ve yüksek kaliteli bir inceleme yazıyorum. Bu durum bana Freebies çıkma şansını arttırıyor. “

 

ALIEXPRESS SATICILARI İÇİNFREEBIES SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Freebies pazarlaması satıcıların ürünlerinin reklamını yapmasının uygun maliyetli ve kolay bir yoludur. Düzenli Freebies katılımı ile:

·        Görüntülenme şansınızı yükselterek ürünlerinizi daha geniş kitlelere sergilersiniz ve potansiyel müşterilerinizin ürününüzün ne kadar iyi olduğunu görmelerine yardımcı olursunuz.

·        Kampanyaya katılım için ön şart olan takip etme sayesinde takipçi sayınızı arttırırsınız.

·        Freebies ile müşterinin ilgisini mağazanıza ve mağaza ürünlerinize çektikten sonra müşteriler daha fazla promosyon fırsatı kazanabilmek için düzenli olarak mağazanızı ziyaret eder. Böylelikle günlük trafiğinizi artar.

·        Alıcıya ücretsiz olarak faydalı bir şey sağladığınız için karşılığında mağazaya karşı bir güven barındıran sadık bir müşteri kitlesi kazanırsınız.

·        Hediye ürünü almaya hak kazanan alıcılar markanızın logosunu veya ismini taşıyan bu ürünleri kullanarak bilinirliğinin artmasını sağlar.

·        Üründen yeterince etkilenen müşteriler, memnuniyetle başkalarına bundan bahseder.

·        Rakipleriniz karşısında avantaj sağlarsınız.

·        Ürünlerinizdeki olumlu yorum sayısını arttırırsınız.

Daha ne bekliyorsunuz? Hemen Freebies Başvurusu yapın ve geniş kitlelere ürünlerinizi tanıtma fırsatı yakalayın!

Eğer hala satıcı değilseniz, AliExpress Satıcısı Olmak İstiyorum üzerinden başvurunuzu yapın. 2 iş günü içerisinde e-ihracata başlayarak 220’den fazla ülke ve bölgede 150 milyondan fazla müşteriye tek panel üzerinden satış yapmaya başlayın!

Bol Satışlar,

Edanaz TINMAZLAR