BLOG | AliExpress'te Nasıl Başarılı Olunur?

AliExpress'te Nasıl Başarılı Olunur?


Yusuf BAYBAŞ

Yayınlanma Tarihi: 24-12-2020
239
AliExpress’te Nasıl Başarılı Olunur?
    AliExpress ülkemizdeki herkesin en az 1 kez duyduğu ve çoğumuzun sürekli alışveriş yaptığı global bir e-ticaret platformu. Yaklaşık 7 ay önce bir sosyal medya reklamı tanışmış olduğumuz bu platformda kısa sürede bazı yerel e-ticaret platformlarındaki sipariş adetlerimizi geçtik ve bugün 45’ten fazla ülkeye sipariş göndermiş durumdayız.

AliExpress’te bulunan analizler ve pazarlama stratejileri ile forumlarda takip ettiğimiz Türkiye dışında yaşayan, Türkçe öğrenmek isteyen birçok kişi Türkçe kitaba ve kaynağa ulaşmakta zorluk çektiğini gördük. Özellikle yüksek kargo fiyatları nedeniyle bu kaynaklara ulaşamayan insanlara AliExpress güvencesi ve uygun fiyatlı ürünler ile hizmet vermeye başladık. Daha sonra müşterilerimizin kendi ülkelerinde olan taleplere yanıt vermeye başladık ve toptan siparişler almaya başladık.

Uyguladığımız bazı stratejilerden bahsetmek gerekirse;

1) Ürün başlığını doğru keywordler yani anahtar kelimelerle ve başlıklarla tasarladık.

2) Ürün açıklamalarını detaylı hazırladık.

3) Doğru fiyatlandırma stratejileri izledik.

Ürün Başlıkları
Kimi ülkelere göre değişiklik gösteren 128 karakter ve 218 karakter sınırını ürün başlık alanında çoğu ürününüzde tamamen kullanmalısınız. AliExpress kullanıcılarının büyük bir kısmı bizlere ve mağazamıza ürün başlıklarında bulunan keywordler ile ulaşmaktalar. Bu sebeple ürün başlığını doğru ve detaylı yazmak satış ve dönüşüm oranını arttırır.

Ürün Açıklamaları
Ürün açıklamalarını detaylı girmek müşteriye güven verir. Aklında herhangi bir soru işareti kalmaz ve mağazaya soru sormasına gerek kalmadan sipariş verir. Mağazaya az soru gelmesi operasyonel yükünüzü azaltır. Ürün açıklamaları platform tarafından 18 farklı dile otomatik çevrilmektedir fakat açıklamaların İngilizce olarak yazılması düzgün bir çeviri için daha etkili sonuçlar oluşturuyor bu nedenle “translate” uygulamaları üzerinden Türkçe yazıp çevirebilirsiniz. Bölgesel olarak “hero” ürünlerinizi müşteri taleplerine göre yerelleştirmeniz bölgesel fiyatlandırma yapmanız sipariş sayınızı ciddi oranda arttırır.

Doğru Fiyatlandırma
Ürünleri doğru bir şekilde fiyatlandırmak kritik öneme sahiptir. Ürün fiyatınızı çok düşük tutmak müşteriye kalitesiz ürün imajı vereceği gibi ürün fiyatınızı yüksek tutmak da müşteriyi aynı kategoride bulunan rakipleriniz ile fiyat kıyaslamasına itecektir. Yeni mağazaların ürün kategorilerini inceleyerek rakiplerinin önüne geçmesi için kategori ortalamasının biraz daha altında fiyatlama yapmaları sipariş ve marka bilinirliliği oluşturması açısından etkili olmaktadır.

7 ay önce başladığımız heyecanımız, her yeni siparişte artmaya devam etmektedir.

Sizlere de sağlıklı ve bol satışlı günler dilerim.