BLOG | AliExpress'te Satışlarım Nasıl Artar

AliExpress'te Satışlarım Nasıl Artar


İlkay AŞUT

Yayınlanma Tarihi: 22-12-2020
282
AliExpress'te Satışlarım Nasıl Artar ?
    2019’da WCB | Just Imagine markamızı oluşturup e-ticarete girerken çok fazla şey düşündük ama hiç düşünmeden yaptığımız tek şey ilk mağazamızı Aliexpress’te açmak oldu ve bundan hiç pişman olmadık. Sanırım bunda yıllardır aşina olduğumuz isminin ve Çin’in en ücra yerlerinden 1 dolara bile ürün satabilen satıcıların olduğunu bilmemizin bir etkisi vardı. Mağazayı açtıktan sonra panele girdiğimizde ne yapacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Sanki yeniden okula başlamış gibiydik. Ama aktif satışımızın 6. ayında 11.11 kampanyasında 1 aylık ciromuzu 48 saatte yaptık. Peki bu nasıl oldu? Dediğim gibi yeniden başladığımız bu okulda; karmakarışık gelen her şeyin aslında çok basit olduğunu bize akademik seviyede, anasınıfı dili kadar anlaşılır bir dille anlatan Aliexpress University sayesinde oldu.

1) Aliexpress University-Sunumlar-Dingtalk
Nasıl ürün yüklerim? Ürün fiyatlarını nasıl ayarlamalıyım? Dünyanın bir ucuna nasıl kargo göndereceğim?... Aklınızda sorular hiç bitmeyecek ama cevaplarını bulmanız da bir o kadar kolay. Mağazayı ilk açtığımızda ne sunumlardan ne de Dingtalk uygulamasından haberimiz vardı. Ne yapacağını bilmeyen her günümüz insanı gibi google’a aklımızdaki soruları yazdık ve karşımıza Aliexpress University (aliexpressuniversity.com) çıktı.Videolardan, sunumlardan webinarlardan sonra Dingtalk uygulamasına giriş yaptık ve o kadar rahatladık ki. Gece gündüz demeden mesai saati dinlemeden her sorumuza cevap veren yetkililer ve deneyimli satıcılar sayesinde mağaza profilimiz bir anda değişti. Ve aslında hiç soru sormamıza gerek bırakmayan Aliexpress University eğitmenlerince hazırlanmış eğitim sunumlarını keşfettiğimizde bizde başkalarına yardımcı olabilecek seviyeye geldik. Sunumları baştan sona dikkatlice inceleyip uygulayan herkes aslında bizim 11.11’de ulaştığımız seviyeye ulaşabilir hatta üzerine çıkabilir.

2) Nereden Başlamalı ?
Mağazanızı açtınız. İlk olarak ne satmanız gerektiğini gerçekten düşünmelisiniz. Satacağınız ürün kesinlikle yasaklı veya kısıtlı olmamalı. Yasaklı ürünlerle ilgili bilgiyi en başta öğrenebilirsiniz. Ayrıca bireysel deneyimimize göre bu tarz ürünler mağaza trafiğine ciddi manada olumsuz etki yapıyor. Satacağınız ürün eğer yeni ve sadece sizde olan bir ürün değilse sizden önce bu ürünü satan mağazaları dikkatle incelemelisiniz. Fiyatlarını ve rekabet durumunu analiz etmelisiniz. Ürünü sizin satamayacağınız kadar düşük fiyatlarla satan Çinli satıcılar görebilirsiniz. Hemen modunuz düşmesin. Türk mallarının kalitesini işte bu noktada öne çıkarabilirsiniz. Sunumlardan edineceğiniz bilgilerle onların önüne geçmeniz mümkün. Eğer e-ticaret deneyiminiz varsa Aliexpress panelinin yurtiçi ve yurtdışı hiçbir pazar yerinde bulunmayan imkanlar sağladığını çok rahat fark edeceksiniz. Panelde yer alan sekmeler sayesinde; platformda satış yapacağınız ürün ile ilgili en çok aranan kelimelerden tutunda hangi ülkeden daha fazla trafik çekebileceğinize kadar tüm veriye ulaşabilirsiniz. Panele ne kadar çok emek verirseniz o da size o kadar çok meyve verecektir.

3) Satışı ve Trafiği Artıracak Aksiyonlar
Panelin bize sunduğu o kadar çok imkan var ki hepsini anlatmam mümkün değil ama temel olarak bizim yaptıklarımıza değinebilirim. Anlatacaklarımın hepsi panelde yer alan özelliklerdir.

a) Anahtar Kelime-Keyword Analizi:
Ürün yüklerken en başta yapmanız gereken o ürün ve kategoriye ait anahtar kelimeleri bularak ürün başlığınıza eklemektir. Daha sonra bir başka imkan olan otomatik çeviri ile diğer dillere çevirerek her ülkeden aramayı ürününüze yönlendirebilirsiniz.

b)Ürün Fotoğrafları:
Ne kadar çok ayrıntılı ve fazla olursa alıcı için ürününüz o kadar dikkat çekici olacaktır. Profesyonel bir çekime ihtiyacınız da yok güzel bir ışık ve beyaz fonda bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Kısa bir video ile de ekstra dönüşüm alabilirsiniz.

c) Ürün Açıklamaları:
Ürününüzü ve mağazanızı ne kadar detaylı anlatırsanız satış oranınız o derece artacaktır.

ç) Mağaza Dekorasyonu:
Şehrin en işlek caddesinde bir mağazanız olduğunu ya da siz müşteri olsanız o caddede hangi mağazaya adım atarsınız bunu düşünün. Benim dikkatimi ürün çeşitleri, kampanyaları ve tabi ki şık tasarımı olan mağazalar çekerdi. Aliexpress bu noktada Dünya’nın en işlek caddesinde tüm ürünlerinizi ve kampanyalarınızı gösterebileceğiniz, başka hiçbir pazar yerinde olmayan bir imkan sunuyor. Mağazanızı dekore edebilmeniz için hazır şablonlar sunarken tamamen sizin hayal gücünüze kalmış alanlarda eklemenize fırsat veriyor.

d) Kuponlar ve Kampanyalar:
Alıcılara sunacağınız kuponlar satışlarda büyük ölçüde etkiye sahiptir. Ayrıca Aliexpress’te kampanyalar hiç bitmez. Birini kaçırdım diye üzülmeyin. Diğeri için hazırlık yapmaya başlayın.

e) Freebies:
Hediye ürün çekilişi de diyebileceğimiz bu aksiyon aslında günümüzde yapılan birçok sosyal medya çekilişinin atası gibi. Siz en güzel ürünlerinizden bir ya da iki tanesini hediye etmek istiyorsunuz daha doğrusu 0.01 dolara satışa çıkarıyorsunuz. Ona sahip olmak isteyenlerin ise mağazanızı takip etmesi gerekiyor. Bu sayede mağazanızda ki diğer ürünleri de keşfediyorlar. Takipçi sayınız, mağaza trafiğiniz artıyor, ürününüz sipariş ve yorum almış oluyor.

f) Affiliate:
Mağazam satışa hazır dediğiniz an kesinlikle satış ortaklığına girmelisiniz. Sizin belirleyeceğiniz oranlarda ve sadece ortaklık üzerinden gelen siparişlerde vereceğiniz komisyon ile aylık satışı haftalığa, haftalık satışı da günlük satışa çevirebilirsiniz..Aliexpress dışında yer alan reklamlar sayesinde en büyük olumlu etkiyi affiliate ile görebilirsiniz.

4) Düşünce, Hareket ve Denge
Biz e-ticaret konusunda bir şeyler yapmak istediğimizi fark ettiğimizde çok düşündük. Ne yapabiliriz, ne yapmalıyız, nasıl yapmalıyız? İnsan düşünmeye başlayınca sonu gelmiyor. Evet kesinlikle düşünmeden bir işe kalkışmamalı ama sadece düşünerek de bir noktaya ulaşmak mümkün değil. Biz bunu biraz geç fark ettik ama bu farkı kısa sürede kapattık. Şimdi kendi mağazamızda yakaladığımız başarı ile mağazamız haricinde kurduğumuz yeni bir oluşumla TOUCH Media ile Aliexpress’te yer almak isteyen yerli firmaların panel yönetimlerini yapıyoruz. Düşünün, düşünün ama harekete geçmekte geç kalmayın. Harekete geçtikten sonra fark edeceksiniz ki hareketin sağladığı denge sizin düşüncelerinizi olgunlaştıracak. Albert Einstein’ın dediği gibi;” Hayat bisiklet sürmeye benzer. Dengeyi korumak için ilerlemek gerekir.” Siz hala harekete geçmek için neyi bekliyorsunuz?