BLOG | AliExpress'te doğru ürün ismi nasıl oluşturulur?

AliExpress'te doğru ürün ismi nasıl oluşturulur?


Ece GÜR EĞRİDERE

Yayınlanma Tarihi: 11-02-2021
1062

    AliExpress üzerinde trafiğinizi arttırmanızın bir çok farklı yolu vardır. Bu yollar içerisinde en etkili olan yöntemlerin başında ürün isimlerini doğru şekilde ve anahtar kelimeler kullanarak yazmak gelir. Trafiğinizi arttırmak için anahtar kelime analizi yöntemlerini kullanarak ürün isim, özellik ve açıklamalarda en çok aranan anahtar kelimeleri kullanıp , etkili bir ürün ismi oluşturarak, ürün isimlerinizde 128 karakteri (218 karakter ürün ismi yazılabilen ülkeler için 218 karakteri) doldurulmanızı öneriyoruz.

Etkin Ürün İsmi Nasıl Oluşturulur?

    Etkili ürün ismini oluşturan 4 etken vardır ; İlk olarak Temel Kelimeler (Temel kelimeler ilgili ürün grubuna odaklanır; Kadın, erkek, ayakkabı, tişört, şapka vb.) gelmelidir, ardından Özellik Kelimeleri (sıralamayı etkiler ve doğru trafik çeker; pembe, uzun, kısa, kolsuz vb.) eklenmeli, sonrasında Trafik Kelimeleri (Daha çok trafik çeker; Yaz , Kış, 2021 vb.) eklenerek son kısımda ise Long Tail Kelime dediğimiz (Ürünle ilgili spesifik kelimeler; Dantel, Yılan derisi desenli vb.) doğru trafiği çekmenizi sağlayacak kelimeler eklenmelidir.

Örnek ürün ismi; Maddy Krokodil style Black Tan Navy Blue Powder High Heels women shoes Pointed Sexy Female Summer Shoes Mujer Zapatos Mujer

Önemli Noktalar !

  •            Sıralama algoritma açısından çok önemli değildir, fakat müşterilerinizin ürünü daha iyi anlaması için önemlidir; bu nedenle anlamlı bir sıralama yaptığınıza emin olmanızı öneririz.
  •          En çok sattığınız ülkelere özel o ülkenin dilinde en çok aranan birkaç kelime de ekleyerek ürüne o ülkeden ekstra trafik çekebilirsiniz.
  •          Web’ de 128 karaktere kadar görüntülenir fakat mobilde ilk 40 karakter görüntülenir. AliExpress’te trafiğin %90’ı mobilden gelmektedir, bu nedenle oluşturduğunuz ürün isminde ilk 40 karakter çok önemlidir. İlk 40 karakterin ürünü doğru şekilde anlattığına emin olmanızı öneririz.
  •          Ürününüze ne kadar çok anahtar kelime eklerseniz ürününüzün aramada bulunma oranı ve ürün trafiği o doğrultuda artacaktır. Ürün isimlerinizde 128 karakteri (218 karakter ürün ismi yazılabilen ülkeler için 218 karakteri) doldurulmanızı öneririz
  •          Ürün adı; ürün içeriği, ürün özellikleri ve satış stratejisini vurgulayacak nitelikte olmalıdır. Sadece trafik çekmek için ürününüz ile alakasız anahtar kelimeler kullanmayın. Dönüşüm oranı düşer bunun sonucunda platform ürüne daha az trafik çeker.
  •          AliExpress üzerinde ürün isimlerinizi Türkçe yazıp, farklı dillere platformun çevirmesini sağlayabilirsiniz fakat Türkçe’den İngilizce’ye kolay çevrilebilecek, İngilizce’de karşılığı olan kelimeleri kullanmaya dikkat edin. Yumuşacık, antibakteriyeldir gibi ek gelmiş türkçe kelimerden kaçının.
  •          Ürün isminiz hedef ülke dillerine çevrildiğinden mutlaka emin olun. Ürün isimlerinizde çevrilmeyen Türkçe kelimelerin kalması trafiğinizi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle mümkünse ingilizce veya çevirisi kolay net türkçe kelimeler ile ürün isminizi oluşturmanızı öneririz.
  •          Ürün isimlerinizde aynı kelimeyi 2’den fazla kullanmayın, nokta, virgül, soru işareti gibi noktalama işaretleri kullanmayın.

Ürünlerime ekleyeceğim anahtar kelimeleri nasıl bulabilirim?

Ürün isimlerine ve açıklamalarına eklediğinizde trafiğinizi arttıracak anahtar kelimeleri bulmanın 3 Yolu vardır;

1- Panelden Business Advisor (İşletme Danışmanı) üzerinden; Panelinizden İşletme danışmanı sekmesine tıklayıp, Pazar sekmesi altında Anahtar kelime analizi alanına girip ülkelere , kategorilere göre filtreleyip en çok aranan anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

2- Diğer Satıcılardan; Ürünlerinize benzer ürünleri aliexpress.com üzerinde aratıp sipariş adetine göre sıraladığınızda en çok satan ürünlerin ürün isim, özellik ve açıklamaları nasıl oluşturulmuş , hangi anahtar kelimeler kullanılmış bunları inceleyebilir, bu ürünlerde kullanılan anahtar ürünleri sizler de ürünlerinize ekleyebilirsiniz.

3- AliExpress Arama Motoru; aliexpress.com üzerinden ürününüze benzer ürünler arattığınızda, örneğin aramaya ‘woman boot’ yazdığınızda arama alanı size en çok arananlara göre ‘woman boots shoes leather high heels’ gibi arama motorunda en çok aranan bu alt kategori ile bağlantılı diğer kelime öbeklerini gösterir. Bu en çok aranan kelimeler ürünlerinize uygun ise ürünlerinize bu anahtar kelimeleri ekleyip ürünlerinize ekstra trafik çekebilirsiniz.

Önemli noktalar !

  •          Ürün araması yapmak için tüm müşteriler anahtar kelime kullanır. Anahtar kelime analizi yaparken, müşteri olsanız anahtar kelimelerle sizin ürününüz veya ilgili ürünleri aliexpress.com üzerinden nasıl ararsınız diye düşünün!
  •          Ürününüzle ilgili tüm anahtar kelimeleri araştırarak; teknik özellikler, müşteri kullanımını etkileyen özellikler, genel aranan özellikler olarak tüm  başlıklarda anahtar kelimeler bularak ön araştırma  yapabilirsiniz. 

       Yukarıdaki 3 anahtar kelime bulma yöntemine ek olarak Google Trends üzerinden de ekleyeceğiniz anahtar kelimelerinizin hedef pazarlar üzerinde aranma oranlarına bakabilir, ürünlerinize o ülkede en çok aranan ilgili kelimeleri ekleyebilirsiniz.

AliExpress’te doğru ürün ismi oluşturmanıza yardımcı olucak eğitimlerimizi mutlaka incelemenizi öneririz;

AliExpress'te doğru ürün ismi nasıl yazılır?
https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/d%C3%B6k%C3%BCman-aliexpress-039-te-do%C4%9Fru-%C3%BCr%C3%BCn-ismi-nas%C4%B1l-olu%C5%9Fturulur/245
218 Karakter ile ürün ismini nasıl yazarım?
https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/%C3%9Cr%C3%BCn-ad%C4%B1-geli%C5%9Ftirme-128-karakterden-218-karaktere-%C3%9Cr%C3%BCn-ad%C4%B1/247
Anahtar Kelimeler için Google Trends Analizi Nasıl Yapılır?
https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/anahtar-kelimeler-i%C3%A7in-google-trends-analizi-nas%C4%B1l-yap%C4%B1l%C4%B1r/40