BLOG | AliExpress'te Ürün Yüklerken Dikkat Etmeniz Gereken İlk 10 Nokta

AliExpress'te Ürün Yüklerken Dikkat Etmeniz Gereken İlk 10 Nokta


Hidayet ÖZTÜRK

Yayınlanma Tarihi: 07-11-2020
302

AliExpress platformunda mağazanızı açtınız, müşterilerin karşısına çıkabilmek için, ürünlerinizi onların beğenisine sunmak için ürün yüklemeye başladınız… Tebrikler AliExpress serüveniniz başladı.

Artık markanızı, mağazanızın kimliğini, karakterini müşterilere yansıtmanın zamanı!

Hemen dikkat etmemiz gereken ilk 10 noktaya bakalım…

 

AliExpress için doğru ürünleri seçin!

Ürünlerinizi satacağınız yer AliExpress platformu olduğu için buranın rekabet koşullarına ve AliExpress müşterisinin satınalma davranışına göre hangi ürün karması ile platformda yer alacağınıza karar vermeniz ilk adımdır.

 

Tüm ürünlerinizi mi yükleyeceksiniz, yoksa AliExpress platformunda müşterilerin tercihlerine uygun olabilecek ürünlerinizi mi yükleyeceksiniz. Önceliği pazarda talep gören ve rekabet konusunda sıkıntı yaşamayacağınız , stok kailite ve fiyat başlıklarında güçlü olduğunuzu düşündüğünüz ve hızlı trafik getirecek ürünlere vermeniz gerekir.

 

Eğer e-ticarete yeni başlıyorsanız ve ben de Aliexpress ile ihracat yapmak istiyorum ne satayım diyorsanız o zaman AliExpressUniversity.com üzerinden  bu konuda yapılmış eğitimleri izleyebilirsiniz.

 

Platform Kurallarına uyduğunuzdan emin olun!

Mağaza açılış işlemleri tamamlandıktan sonra satılması uygun ve yasak olan ürünleri öğrenebilirsiniz…

Fikri Mülkiyet Hakkı ile ilgili ihlal durumlarını görebilirsiniz. Bazı kategoriler ile ilgili kesin çizilmiş ürün yayınlama kurallarına erişebilirsiniz.

AliExpress’de de ilaç satamazsınız, patlayıcı ve yanıcı maddeler satamazsınız. Yasaklı ürünleri satışa açmanız durumunda belirlendiği andan itibaren mağazanız satışa kapatılabilir.

Fikri Mülkiyet Haklarına karşı ihlal durumlarında ilk uyarıdan sonra Ceza puanı alırsınız ve 48 ceza puanı mağazanızın kapanmasına neden olacaktır. AliExpressUniversity.com üzerinden  bu konuda yapılmış eğitimleri izleyebilir platfrom kurallarını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Doğru başlıkları seçin ve Anahtar kelimeler kullanmayı sakın unutmayın !

E-ticaret sitelerinde müşteriler alacakları ürünleri, ilgili bazı anahtar kelimelerle arama yaparak bulmakta. Bu aramalarda hemen sizin ürününüzün karşılarına çıkmasını istiyorsanız ürün başlıklarınızı, belirtilen alandaki tüm karakterleri kullanarak içerikli ve doğru anahtar kelimeleri içerecek şekilde yapmalısınız.

Bir ürüne başlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler var.

İlk kKelime ürünün mMarkası olmalı, iİlk 40 kKarakterde ürün anlatılmalı ve geriye kalan karakterlerde anahtar kelimeler kullanılmalı, ürün başlığı toplamda 128 karakter olarak yazılalarak doldurulmalıdır. (Bazı ülkelerde 218 karaktere kadar yazılabilmektedir)

Kendi ürün kategorinizdeki diğer AliExpress satıcılarının ürün başlık tanımlarına bakarak kendinize örnekler bulmalısınız. Kendi ürünlerinizi hangi anahtar kelimelerle bulabiliyorsunuz çeşitli e-ticaret sitelerinde denemeler yapabilirsiniz.

 

Ürün resimlerine özen gösterin!

Görsellik müşterilerin ilgisini çekmek için çok önemli.

Ürün resimlerinizi mağazanızın vitrini gibi düşünmelisiniz, beğenilirse satışa dönüşme şansı artacak.

Resimlerinizin ürünü tanımlayıcı ve gerçekçi olması çok önemli. Müşterilere gerçek ve ürününüzün  en güzel taraflarını gösterecek resimler göstermelisiniz.

Mümkün olduğunca çok ürün resmi yükleyin… Ürün yükleme alanındaki 6 resim alanı dışında, açıklama bölümünü dahi kullanarak farklı açılardan görüntülenen resimleri yüklemenizi öneririm.

 

Ürünlerinize Videolar ekleyerek dikkatleri üzerinize çekin!

Video eklenen ürünler müşterilere ürünle ilgili daha gerçek, canlı bilgiyi verdiği için güven vermektedir. Acaba gerçekte nasıl diye merak etmek yerine nasıl olduğunu gösteren bir video izliyorsunuz. Siz olsanız videosu olanı mı olmayanı mı tercih ederdiniz?

Çok profesyonel bir video olmasına gerek yok, telefonla çekilmiş bir kaç saniyelik bir video çok yeterli olabiliyor.

Müşteride güven yaratmak ve müşteri ile her yolla ilişki kurmak şart.

 

 

 

Ürünlerinize doğru ve olduğunca detaylı açıklamalar yapın

Ürünler hakkında ne kadar çok açıklama yaparsanız, AliExpress müşterilerinin kafalarındaki sorulara o kadar cevap vermiş olursunuz.

Ürün nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, nelere dikkat etmeli, nasıl temizlenir, neler yapılmamalı, kim kullanabilir, hangi malzemeler kullanılmış, içeriği ne gibi tüm bilgileri yazarak tüm soru işaretlerini cevaplamalısınız.

Siz bu ürünü alacak olsaydınız nelere dikkat ederdiniz. Açıklamaya mutlaka ürünün detay resimlerini ekleyin. Ürünün üretim aşamasından paketleme ve sevk aşamasına kadar olan süreçlerden görseller eklemek, güven yaratın! Markanızı, hikayenizi anlatın böylece müşterilerle ilişki kurun.

Ne kadar çok açıklama, bilgi yüklerseniz müşteriler sayfanızda o kadar zaman geçirir ve alışveriş kararını verme şansı artar.

 

Ürünüze uygun kargo maliyetleri yansıtın

 

İlk ürün yüklerken ürünlerinizin kargo maliyetlerini 1. Grup ülke fiyat listesinden yapmanız , en çok sipariş gelen ülkelere göre maliyet çalışması yapmanızı sağlayacaktır.

Potansiyel oturduktan sonra 1-2 ay içerisinde zaten sipariş aldığınız potansiyel alıcı kitlesi oluşacağı için dikkate almanız gereken kargo gruplarını öğrenmiş olacaksınız.

AliExpress lojistik çözümleri 

Birden fazla çeşidi olan ürünlerinizi alt varyantlar ile daha güçlü bir şekilde yayınlayın

AliEexpress te en önemli durumlardan biri ürün yorumları ve alıcıların vermiş olduğu puanlar bu nedenle ürünlerinizi hem çeşit zenginliği açısından hemde tüm bu ürün yorum ve puanlarını etkisini görebilmek için aynı ürün çeşitlerini aynı ürünün altında varyant olarak tanımlayabilirsiniz. Örneğin bir elbisenin renk ve bedenleri, bir halının boyutları, bir çiçeğin diğer renk ve boyutları gibi. Eğer her renk ve bedene bir ürün açarsanız ürünler birbirini tamamlamaz ve bir numarayı alanın yaptığı yorum diğer numarada yada renkte görünmezdi.

Bir elbiseye baktığınızı düşünün çok beğendiniz ama mağazada 300 kıyafet var sadece tek renk olduğunu düşünüp diğer ürünler arasında göremeyebilirsiniz ama eğer tüm renkler bir ürün altında olsaydı siyahı da varmış bir de ondan alayım diyebilirdiniz. Çok beğendiğiniz bir çantanın hem taba hem siyahını almak isteyebilrirsiniz. Ya da siyahı hoşunuza gitmez ama görmüşken tabasını çok beğenirsiniz.

Ürün yüklemek için AliExpress ürün özellikleri dosyasındaki her alanı doldurduğunuzdan emin olun!

Ürün listeleme için AliExpress tarafından doldurmanız istenen tüm ürün özellik alanlarını tam ve eksiksiz doldurun… hatta kategorinize göre özel bilgiler verilmesi gereken ürünleriniz varsa bunları da ekleyin.Ürün özelliklerini detaylı ve eksiksiz doldurun. Ürün özelliklerini eksiksiz doldurmak hem trafiğinizi hem dönüşüm oranınızı arttırır.

Ne kadar çok anlatırsanız o kadar çok satarsınız.

 

Mağazanızın ilk dekorasyonunu , ürün sergilemeye dikkat!

Mağazanızın dekorasyonu kim olduğunuzu marka ve kimliğinizi anlattığı için çok önemli… Ancak ilk etapta ürün listelemeyi yaptıktan sonra kategorilerinizi ayırın.

Yüklediğiniz ürün listenizi kategorilere ve alt kategorilere ayırın ki müşteriler mağazanızın içine girdiğinde aradığı ürünü daha kolay bulsun.

Aradığını ne kadar hızlı ve kolay bulursa o kadar hızlı alım kararı verir.