BLOG | AliExpress'le E-ihracat Yapmak Çok Kolay! İhtiyacınız Olanın Bir Adım Fazlası!

AliExpress'le E-ihracat Yapmak Çok Kolay! İhtiyacınız Olanın Bir Adım Fazlası!Yayınlanma Tarihi: 14-06-2021
262

• ALİEXPRESS Yurtdışına Satış Yapmak İsteyenler İçin En Kapsamlı Platform:

Endişelenmeyin AliExpess İle Satış Çok Kolay!

● AliExpress bildiğim en büyük e-ihracat platformlarındandı. Fakat alışverişimin olmadığı, merak edip uygulamasını indirdiğim ara sıra baktığım bir alışveriş sitesiydi. Başka platformlardan alışveriş yaptığımdan işleyişi az çok biliyordum.

Pandemi dolayısıyla tam kapanma kararlarının gelmesi, herkes gibi bizi de endişelendirdi. Eşimle çalışan işletme yolları ayırmaya karar verdi. Pandemi sürecinde önlerini göremediklerinden anlayışla karşıladık. Fakat nasıl bir yol izleyip ne yapacağımıza hızla karar vermek zorundaydık. Eşimin tasarım yönü kuvvetliydi. Benimde öyle. Eşim daha önce tasarımlarıyla çalıştığı firmaya yeni bir vizyon katmış, firmayı bir adım ileriye taşımıştı. 

“Neden yeni tasarımlar yapıp bizde bu sektöre girmeyelim?” dedik. Böylece tesettür modası sektörüne giriş yaptık. BUTİKAMBAR’ı kurduk. Eşim tasarımlar üzerinde çalışıyor, atölyede hayata geçiriyordu. Sürekli deneyimleyerek modellerimizi oturttuk. Pandemi dolayısıyla sokağa çıkma yasağı vardı bu yüzden ilk çekimlerde model ben oldum. Bu arada çalışabileceğimiz bir model bulduk ve onunla devam ettik, daha sonrasında şimdi çalıştığımız modelimizi bulduk ve hala çalışıyoruz.

Bir ay gibi bir sürede şirketimizi kurduk. Web sitemizi hazır hale getirdik. Yaptığımız çekimleri web sitesine koyup, Instagram’da satış yapmaya başladık. Ancak bu alan bildiğimiz bir alan değildi. Bir yandan bunları yaparken bir yandan da diğer sosyal mecraları araştırıyor, online satış yapacak yer arıyorduk. Eşim bir akşam yurtdışına satış yapacak yerleri araştırmamı rica ettiğimde aklıma ilk AliExpress geldi. Hemen satıcı girişinden kayıt oluşturdum. Biraz kurcalayınca o kadar zor geldi ki, mantığını kavrayamadım. Sonra AliExpressUniversity’e abone oldum ve videoları izleyerek adım adım ilerledim.

 

 

ALIEXPRESS UNIVERSITY’E MUTLAKA ABONE OLUN!

Ece ve Başak Hanım’ın, Yaman Bey’in webinarlarını izledim. Kolaylıkla AliExpress’ te ürün ve video yükledim. Ürünleri İngilizce yükleyip diğer dillere çevirdim. Her ülkeye özel fiyat belirledim. Çünkü bazı ülkelerin kargo fiyatları fazla oluyor. Takıldığımız yerlerde Cainiao’dan ve AliExpress yardımdan destek aldık. Hepsi çok sabırlı davrandılar bize.

        HER HAFTA FREEBİES YAPIN!

 Webinarları her gün dinliyor, öğrendiklerimi hemen uyguluyordum. Mağazayı açıp ilk freebiesimi yaptım. İlk sipariş 1 ay sonra geldi. Daha tanınmayan ve takipçisi olmayan bir mağaza idik. Her gün aynı işlemleri yapıyor öğrendiklerimi uyguluyordum. Her hafta freebies yapmaya başladım. Kampanyalar düzenledim. Kişiye özel bile yapabiliyorsunuz. Sonra siparişler birer birer gelmeye başladı.

Freebieslerle takipçi sayımız arttı. Bir sipariş veren,3-5 tane almaya başladı. Bazen müşterimiz siparişi farklı adrese gönderiyordu, daha sonra onlarda müşterimiz oldu. Ürünlerimizin kalitesini görüp müptelamız oldular. Mağaza puanımız arttı. Takipçilerimiz çoğaldı. Müşterilerimizden bazıları ürünlerimizi satmaya başladı. Bir gün bir müşterimiz “Kanada’da bu ürünleri nerede satıyorsunuz, mağazanız nerde” diye sormuştu. Çok hoşuma gitmişti.

Çekimleri ben yapıyorum. Fotoğraflarda ölçülendirme dışında photoshop kullanmıyoruz. Amacımız ürünü gerçek rengiyle ve olduğu gibi sunmak. Belki de başarımız fotoğrafta gördükleri ürünün aynısını ellerinde tutmalarını sağlamak. Bazen müşterilerimiz “Fotoğraflar çok güzel ama, ürünler fotoğraflardan güzel.” deyince tüm emeklerimizin karşılığını alıyoruz.

 

STRATEJİMİZ;

Sektöre damgasını vuracak tasarımlar yapmak.

Kaliteden ödün vermemek.

Doğru fiyatlandırma yapmak.

Hızlı gönderi.

Sattığımız malın arkasında durmak.

HEDEFİMİZ;

      Müşterilerimizi memnun etmek ve onlara hep daha iyisini sunmak.

Satıcılara tavsiyemiz ise; kendilerini müşteri yerine koyup empati yapmaları... Müşterilerinin yerine kendilerini koyup, alacağı ürünün önce kendini tatmin edip etmediğini değerlendirmeleridir.

AliExpress’in güzel yanlarından biri de müşterilere ulaşmak çok kolay. Sadece freebies ve kampanyalarla bile müşteriye ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca e-ihracat yaparak ülkenize döviz girmesini sağlıyorsunuz ve ETGB ile vergi avantajından yararlanıyorsunuz.

     Biz Eylül ayından beri AliExpress’teyiz. Pandemiyle başladığımız bu süreçte 1 yılı devirdik. Tüm yaptığımız kampanyaları 11.11 kampanyasına hazırlık için yapıyoruz. Amacımız bu kampanyaya en iyi şekilde hazırlanmak.

Sizde beklemeyin! Bu kadar kapsamlı ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş platformda yerinizi alın. Dil sorununu dert etmeyin. Sadece Türkçe bilerek tüm süreçleri halledebilirsiniz. Acele edin, dünyaya Türk ürünlerini tanıtmanın en kolay yoluyla bir önce başlayın. Her şey şimdikinden çok daha güzel olacak.

 

MELEK GÖKÇEN