BLOG | AliExpress’te Al-Sat Yaparak 2 Ayda Nasıl Başarılı Olduk?

AliExpress’te Al-Sat Yaparak 2 Ayda Nasıl Başarılı Olduk?


Doğukan GÜNEŞ

Yayınlanma Tarihi: 07-12-2020
1054

Merhaba, ben Doğukan Güneş! 27.10.1997 doğumluyum, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde Öğrenciyim (hala devam ediyor) GENÇ GİRİŞİMCİ (yiz) ortağım ve aynı zamanda kuzenim olan Berkant Güneş ile SUNPIRES şirketini kurduk. Tüm Operasyonlarımızı beraber yapıyoruz.

Yaklaşık 2 aydır AliExpress ile e ihracat yapmaktayız. Kısa gibi görünen bu 2 ay Kasım ayınıda içinde barındırdığı için yoğun geçen bir zamandı. Bu kadar kısa bir zamanda hatrı sayılır bir ciroya ulaştık. E-ihracat yapmak çok kolay. E ihracat nasıl yapılır ? sorusuna yanıt arıyorsanız, doğru plartformdasınız.

AliExpress’de çoğu insanın da yaptığı gibi al sat yapıyoruz. NeSatilir.com üzerinden ürün yüklüyoruz. AliExpress, diğer pazaryerlerinin aksine AliExpress University üzerinden ücretsiz bir eğitim veriyor ve Türk satıcıların iyi bir noktaya gelmesini istiyor. AliExpress Türkiye ekibi satıcıların her türlü problemini çözmesinde yardımcı oluyor. Kimseyle üst bir pencereden konuşulmuyor. En güzel noktası da bu olsa gerek insanlara başarılı olabileceklerini söylerek insanların çalışma ve başarma azmini tetikliyorlar.

SUNPIRES olarak al-sat yapan satıcılara önerilerimiz ;

1. AL-SAT YAPANLAR NASIL BİR YOL İZLEMELİ
2. MAĞAZA TASARIMI
3. FİYATLANDIRMA FORMÜLÜ
4. MÜŞTERİ İLE DİYALOG

1. AL-SAT YAPANLAR NASIL BİR YOL İZLEMELİ

Öncelikle şunu söyleyelim, AliExpress’de e-ihracat ,e ticaret yapmak istiyorsanız öncelikle plartform kurallarını iyi bilmeniz gerekiyor. Gözlemlerimize ve diğer satıcılar ne satıyor diye incelediğimizde, satıcıların satışı yasaklı ürünleri sattığını görüyoruz, bu nedenle mağazaları kapanıyor . Öncelikle satışı yasaklı ürünlerinizi satıştan kaldırabilirsiniz. Artık başarıya bir adım daha yakınsınız. 

İyi de ben ne satacağım, çok kararsızım diyorsanız: Yaman Bey’in de herzaman bahsettiği Datamatrix alanından hangi ülkede hangi kategoride ne satılıyor, rekabet, pazar büyüklüğü gibi datalara çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Örnek videoyu izlemek için tıklayınız.

Artık ne satacağınızı biliyorsunuz. Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise koyacağınız ürünlerin yeterli stoğunun, fotoğrafının (en az 5 adet), açıklamasının ve ürün yıldızının 4 yıldızdan fazla olması… Bu kriterlere uygun ürün yüklerseniz mutlaka satışınız olacaktır. Ürün başlıklarını kısa tutmayın ve en çok aranan kelimelerden yapmaya çalışın. Bazı ülkelerde 128 , bazılarında 218 karakteri doldurmaya çalışın trafiğiniz artacaktır. İlgili videoya gitmek için tıklayınız.
Affiliate ve Freebies kesinlikle yapmalısınız. Freebies tercih meselesi ancak affiliate kesinlikle girmeniz gereken bir pazarlama aracıdır. Şöyle örnek vereyim; trafiğin çoğu affiliate programına dahil olduğumuzdan gelmekte.

Görselde gözüktüğü gibi “affiliate” çok önemli bir unsur. Bu konunun üzerinde durmamızın sebebi çoğu satıcının affiliate programından çıkmak istemesidir. Satış istiyorsanız affiliate programına geri kaydolun.
Bu yazılanları uyguladığınız takdirde başarılı olmamanız için bir sebep yok.

2. MAĞAZA TASARIMI

Bildiğiniz gibi mağaza tasarımı çok önemli. Bu işe ilk başladığımızda nasıl yapacağız, nasıl tasarım yapabiliriz gibi soruları biz de soruyorduk. Grafikeriniz varsa bu sorunu da aşmış oluyorsunuz. Bir mağaza grafikeriniz yok ise ( bizim de yok ) kendiniz de uğraşarak https://www.canva.com dan kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.
Yaptıkça alışıyorsunuz. Çeşitli duyurularınızı yaratacağınız bannerlar aracılığı ile takipçilerinize ve mağazanızı ziyaret eden kişilere gösterebilirsiniz. Örneğin; bugüne özel çantalarda ek %5 indirim gibi insanları alışverişe iten aksiyonlar alabilirsiniz.

3. FİYATLANDIRMA FORMÜLÜ

Fiyatlandırma konusunda çoğu satıcının düştüğü hata ; AliExpress’de e-ihracat, e-ticaret yapıyoruz, o zaman çok yüksek fiyatlara satış yapabiliriz anlayışı. Bu politikada devam ederseniz AliExpress sizin ürünlerinizi ön plana çıkarmayacaktır. Gelen müşteriler de fiyatı gördükten sonra kaçacaktır. 
Fiyatlarınızı, e ihracata yeni başladıysanız en minimal düzeyde yapın, neredeyse karlılık olmayacak şekilde. Ne anlamı kaldı o zaman diyebilirsiniz. Ama bir meyveyi yemek için önce emek ve zaman gerekir. Fiyatlandırma konusunda, belli bir satışa ulaşmadan değişiklik yapmayın. Sonrasında fiyatlarınızı arttırsanız dahi o ürünler satmaya devam edecektir.
Hepinizin bildiği gibi şu anda (makaleyi okuduğunuz zaman bu kampanya etkin olmayabilir) PTS ve MasterCard işbirliği 31.12.2020 tarihine kadar uzatıldı. Rusya ve İsrail’e %50 indirimli kargo fırsatı var. Bu indirim ve benzeri kampanyaları fiyatlara yansıtarak rekabetçi olabilirsiniz.

4. MÜŞTERİ İLE DİYALOG

Müşteri ile devamlı iletişim halinde olun. Kargolarınız müşteriye ulaştığı zaman hemen iletişime geçip memnun kalıp kalmadığını sorun. Bir problem varsa nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Ürün kırık veya kötü gitse bile müşteri ile yaptığınız güzel iletişim, müşterinin hoşuna gidecek ve kötü yorumlardan belli bir düzeyde korunacaksınız.

Ürün kırık gitmesine rağmen 5 yıldız veren bir müşteri. Güzel iletişimin bir sonucu olarak örnek verilebilir.
Kısacası AliExpress’te e-ihracat yapıp yurtdışına açılmak çok kolay! AliExpress Türkiye ekibi bunun en büyük parçası onlara teşekkür ediyoruz. Makalede en basit şekilde nasıl daha başarılı olabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Umarım yardımcı olmuştur.
Herkese bol satışlar diliyoruz...