BLOG | AliExpress'te Ne Yapıyoruz?

AliExpress'te Ne Yapıyoruz?


Furkan HOŞ

Yayınlanma Tarihi: 14-12-2020
311
AliExpress, evet AliExpress.com. Çoğumuzun aklına Çin’den ucuz mal getirmek, vergisi algısı girince aslında Türkiye’de daha ucuza aldığınızı fark edip, arkadaş ortamlarında sohbet başlatma sebebi siteden bahsediyorum. Bizimse 50m2 den dünyaya açılış hikayemiz.

2019 küçük bir kırtasiye dükkanı ile başlayan hikayemiz 2020 yılında AliExpress.com ile tanışmamızla bir hayli renklendi. Nasıl yaparız nasıl ederiz derken İlk ürünümüzü Ağustos ayında yükledik ve ağustos ayı ortasında ilk siparişimizi aldık. Tam pandemi sebebiyle umutlarımız tükenmişken AliExpress.com bizlere bir umut kapısı oldu diyebilirim.

AliExpress'te ne yapıyoruz ?
Kendimize ait bir markamız yok henüz al-sat yapıyoruz. Doğru ürünü doğru ülkeye tanıtıyoruz. Satış kendiliğinden geliyor. Yapboz gibi düşünün birkaç parçayı oturttuktan sonra zevk almaya başlıyorsunuz. Tanıtım demişken Türkiye’deki mantık gibi önden para ödeyelim satış bekleyelim değil. Satış olduktan sonra ödeme yapıyorsunuz. 0 riskli reklam sizce de müthiş değil mi?

AliExpress bizim için ne yapıyor ?
Öncelikle bahsedeceğim şey bir pazaryeri düşünün ki dilediğiniz zaman en tepedeki sorumluya bile ulaşabiliyorsunuz ama buna gerekte kalmıyor tüm AliExpress ekibi sizin için canla başla gece-gündüz demeden çalışıyorlar. Gece 3:00 ‘da dingtalk üzerinden soru sorup cevap aldığımız oluyor.

Sizin yerinize lojistik firmalarından çok ciddi indirimler alıyor, dünya devi mastercard, visa gibi markalarla işbirliği yapıp süper fırsatlar sunuyor.

Gerek Cainiao gerek PTS gerek diğer lojistik firmaları olsun tüm operasyon sürecinde sizin yanınızdalar.

Bir kere video destekli AliExpress üniversitesi platformu var. Takıldığınız her konunun youtube da video olarak cevabı var. Her konu hakkında detaylı sunumları var.

AliExpress’i farklı kılan ne ?
AliExpress’in sevdiğimiz yanlarından biri tıpkı bir oyun gibi seviye sistemi olması. İşinize ne kadar yoğunlaşır cironuzu ne kadar artırırsanız. Seviye atlıyorsunuz, seviye atladıkça yeni imkanlarla birlikte satış hacminizde artıyor.

Komisyon oranlarına gelince, gerçekten gördüğüm en düşük komisyonlar ile çalışıyoruz. %5 den başlayan komisyonlarla gerçekten para kazandığınızı hissediyorsunuz.

En önemli detaylardan birini es geçmeyeceğim. Devlet destekleri, yurtdışına sattığınız her ürün için ödediğiniz KDV yi geri alıyorsunuz.

AliExpress de neler yaptık, sürecimiz nasıl devam ediyor ?
AliExpress de ilk olarak üyeliğimizi açtık gerçekten çok basit birkaç firma evrağı ile 1 gün içinde açıldı mağazamız. Sırasıyla şunları yaptık diyebilirim.

1. Ürün Yükleme

Bir çok farklı şekilde ürün yükleyebilirsiniz. Ürün yüklemek çok basit ve kolay. Dilerseniz aracı entegratör firmalar ile kendi web sitenizden direk entegrasyon kurabilir ürünlerinizi otomatik aktarabilirsiniz. Ya da excel ile toplu şekilde yükleme yapabilirsiniz. Ya da eski usul ürünlerinizi tek tek yükleyebilirsiniz.
Ürün yüklerken tamamen Türkçe yüklüyoruz. AliExpress bize sunduğu otomatik çeviri avantajını kullanıyor, tek tek dil çevirisi yapmadan kendi dilimizde yüklüyoruz. Kalanını AliExpress çeviri bizim için hallediyor.

2. Tasarım

Ürünlerimizi yükledikten sonra fark ettik ki müşteriler göze hitap eden tasarımlardan hoşlanıyor ve daha çok etkileşime giriyor. Bizde tasarımımızı yaptık. Biz profesyonel bir grafikerden yardım aldık lakin belli başlı programlarla sizde hiçbir maliyet harcamadan tasarımınızı yapabilirsiniz.

Karşılama Mesajı ve Kuponlarımız
Karşılama Mesajı ve Kuponlarımız

3. Ürünleri yükledikten sonra AliExpress’in bize ücretsiz sunduğu anahtar kelimeler ile başlıklarda ve açıklamalarda değişiklikler yaptık.

4. İlave ürün yüklerken genellikle nesatılır’ın ücretsiz entegrasyonunu kullanıyoruz artık, kısa sürede tek tıkla aktarımı yapıp birkaç düzenlemeden sonra ürünlerimizi saniyeler içerisinde yayına çıkartıyoruz.

5. Ürünleri toptancımızdan alıp yükledikten ve ilk satışı gerçekleştirdikten sonra, Faturamızı kesip lojistik firmasına yolluyoruz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ürün müşterimize gidiyor. Teslimattan 5 gün sonra ödeme alipay hesabımıza geçiyor. Lojistik firması ay sonu KDV İadelerini alabilmemiz için etgb dökümlerimizi gönderiyor muhasebecimize veriyoruz ve işlem tamamlanıyor.

AliExpress’te para kazanmak kolay mı ?

AliExpress’te para kazanmak her işte olduğu gibi emek sabır ve özveri istiyor. Ürünü yükleyeyim bekleyeyim para kazanayım yok. Öncelikle tohumu ekeceksiniz sabırla sulayıp meyve vermesini bekleyeceksiniz. Onun dışında çok kolay yeter ki doğru hamleler az riskle ilerleyin. Doğru adımlarla daha kolay demeyelim de daha tatlı para kazanmanız mümkün.
Haydi gelin birlikte ülkeye dolar sokmanın gururunu birlikte yaşayalım !