BLOG | AliExpress’te Ürün ve Mağaza Puanlama Sistemi

AliExpress’te Ürün ve Mağaza Puanlama SistemiYayınlanma Tarihi: 15-09-2021
178

AliExpress'te Puanlama Sistemi

·         AliExpress üzerinde Ürün puanı (DSR) ve Mağaza Skoru olmak üzere iki önemli puanlama sistemi vardır.

·         Bu puanlama sistemi, AliExpress kullanıcılarına şeffaf bir şekilde sunularak, ürün ve mağaza kalitesini ölçmelerine yardımcı olmalarını sağlamayı amaçlar. Bu sayede, iyi bir dsr puanı ve yüksek skoru olan bir mağaza, daha düşük puanlama alan bir mağazaya göre kullanıcının gözünde her zaman daha güvenilir olacaktır. 

·         Satıcılar, ürünlerinin daha çok kişi tarafından sipariş edilmesi için bu güven duygusunu aşılamayı amaçlar; bu yüzden de AliExpress sistemi çerçevesinde verilen bu puanlamaları ellerinden geldiğince yüksek tutmaya çalışmalıdırlar.

·         AliExpress algoritması da, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için ön plana çıkardığı ürünlerde, ürün (dsr) puanı ve mağaza skoru kriterini sıkça kullanır. Bu sayede puanlaması yüksek olan ürünler, platformda daha çok ön plana çıkartılarak trafik avantajına sahip olurlar.

·         Algoritmanın yanısıra, platform bazı kampanya ve promosyon kriterlerinde de yine mağaza skoru ve ürün (dsr) puanlama sistemini gözeterek, kullanıcıların kampanya deneyimini iyileştirmeyi, ve başarılı satıcıları teşvik etmeyi amaçlar.

DSR Puanı:

 • Ürün puanı olarak da bilinen DSR puanı, bir kullanıcının ürünü aldıktan sonra, ürünle ilgili yaptığı puanlamadır. Bu puanlamaya aynı zamanda alıcı yorumu ve alıcı tarafından çekilmiş ürün resmi de eşlik edebilir. 
 • Puanlama sistemi 5 üzerinden olup, ürün sayfasında yıldız şekliyle ifade edilir.
 • DSR puanını etkileyen üç önemli unsur vardır:

      - Ürünün tasvir edildiği gibi olup olmaması (item as described)

      - Satıcının iletişimi (communication)

      - Sevkiyat hızı (shipping speed)

 • Buna göre, ürünü satın almış olan bir kullanıcı, dilerse yukarda bahsedilen üç alanda mağazayı ve ürünü değerlendirme hakkına sahiptir. Bu puanlamaya ek olarak, kullanıcılar isterlerse ürün veya almış oldukları hizmetle ilgili de yorum yapabilirler. DSR Puanı ürün üzerinde tüm kullanıcıların görebilmesi için net bir şekilde gösterilir.

 

 

Her ürün sayfasında, o ürünle ilgili yapılan tüm müşteri değerlendirmeleri ve puanlamalar görüntülenir. Bu alanda satıcının da verilen puan ve geri bildirime yorum yapma hakkı bulunur.

 

Anasayfada bulunan geri bildirim alanında mağazanın genel DSR skorları görüntülenebilir. Yandaki alan ise diğer satıcılara göre nerede olduğunuzu gösterir.

 

Mağaza Skoru:

 • DSR puanları birleşerek toplam mağaza skorunu oluşturur.
 • Puanlama sistemi 100 üzerinden olup, ürün sayfasına mağaza genel skoru şeklinde sol üst köşede gösterilir. 
 • Mağaza skoru, DSR puanlarıyla oluştuğu için, bu skoru etkileyen unsurlar da aynı olacaktır. 

 

Mağaza Değerlendirmesi = Olumlu Geribildirim

Mağaza skoru, mağazanın farklı alanlarında gösterilir. Sırasıyla 1, 3 ve 6 aylık mağaza skorları gösterilir. Mağaza adının yanında gözüken mağaza puanı son 6 aylık mağaza puanıdır.

 

 

 • DSR puanı ve mağaza skorları hem algoritma aracılığıyla ön plana çıkartılarak daha çok trafik alma açısından, hem de geri dönüşüm oranı açısından son derece önemlidir.
 • Aynı ya da birbirine çok benzeyen iki ürünü ele alalım. Bu ürünlerin ikisi de farklı mağazalarda satılıyor ancak birinin puanlaması daha iyi. Siz hangisini alırdınız?

 

AliExpress'te Puanlama Sisteminin İşlevi

 • Puanlama aynı zamanda Flash Deal, Store Deal, kategori kampanyaları gibi farklı kriterleri olan kampanyalara girerken de çok önemlidir.
 • Bu tarz kampanyalarda ve alışveriş festivallerinde yer alan davetli kayıt alanlarında genel kriterler en az 90%-92% mağaza skoru ve 4.5 ürün dsr puanıdır.
 • AliExpress’in her satıcı seviyesi için çok farklı kampanyaları vardır, ancak iyi puanlaması olan mağaza ve ürünleri de teşvik etmeyi ihmal etmez. Bu yüzden algoritma kriterlerini yüksek mağaza skoru ve ürün puanına göre ayarlar. Bu kriterleri karşılamayan mağaza ve ürünler geri planda bırakılır.
 • Yeni bir mağazaysanız veya yeni bir ürün yüklediyseniz, üründe henüz dsr puanı oluşmamış olması çok muhtemeldir. Bunun için de freebies gibi kampanyalara katılıp, rekabetçi fiyatlar vererek ürüne sipariş adedi ve olumlu dsr puanı yaratmaya çalışmalısınız. 
 • Dönüşüm oranının artmaya başlaması için olması gereken minimum kriterler:

Min. mağaza skoru: 90%

Min. ürün-dsr puanı: 4.5

Mağaza puanlarını neler etkiler?

a)            DSR: 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı puanlamaların sayısı

b)            SNAD anlaşmazlık oranı (önemli ölçüde açıklandığı gibi değil)

1.     Düşük ürün kalitesi

2.     Ürünün kırık ulaşması

3.     Ürünün listelemede gösterildiği gibi olmaması, ürün açıklaması ile ürünün uyuşmaması, eksik ürün açıklaması

4.     Sahte ürün

5.     Eksik ürün gönderilmesi

6.     Aksesuarlar veya parçaların eksik iletilmesi

c)            Müşteri Hizmet Seviyesi

7.     Müşterilere kibar ve seviyeli davranılması

8.     Müşterilerin sorularının yanıtlanması

9.     Müşterilere zamanında yanıt verilmesi

 

Detaylı bilgi için satıcı gelişim projesine bakabilirsiniz: https://docs.google.com/presentation/d/1EvPnBFsbpaP7U0KBDKxFKWkQaY5LF7GHN2KmHMa0xuw/edit#slide=id.gce3c0f9591_0_536

Mağazanız için Öneriler

 • Ürünlere video koymak trafiği artıracağı gibi aynı zamanda ürünün kullanıcı tarafından daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlar.
 • Ürüne çok detaylı açıklamalar yapmak da yine video gibi önemli bir etkiye sahiptir. Müşteri size o anda ulaşamayacağı ve ürünü fiziki olarak görüp dokunamayacağı için yaptığınız her açıklama, ürünün anlaşılmasını bir o kadar artırır. 
 • Lojistik kaynaklı olabilecek problemler bazen satıcının 100% kontrolünde olmayabilir, ancak burada doğru müşteri ilişkileri yönetimiyle yaşanan olumsuzluklar tam tersine dönüştürebilir. Örneğin, gönderilerin düzenli kontrolünü yaparak geç kaldığını gördüğünüz gönderiler için müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz.
 • Her alımdan sonra dsr puanı oluşmaz, çünkü bazı müşteriler puanlama yapmak istemeyebilir. Olumlu puanlamayı da yine promosyon ve kuponlarla teşvik edebilirsiniz. Örneğin, ürünlerinizin altına olumlu yorum bırakan her alıcı için belli bir tutar üzerindeki siparişlerinde promosyon kodu vereceğinizi yazabilirsiniz.

 

Bol Satışlar Dileriz..

AliExpress Türkiye Ekibi