BLOG | Anitolia: AliExpress’te Satışlarımızı Nasıl 100 Kat Arttırdık?

Anitolia: AliExpress’te Satışlarımızı Nasıl 100 Kat Arttırdık?Yayınlanma Tarihi: 04-03-2021
782

Merhabalar,

ben Recep Emre Can, ANIGRUP şirketinin International Office Manager pozisyonunda çalışmaktayım.

Şirketimiz, yurtiçinin önde gelen değerli madenden üretilen aksesuar şirketlerinin başında yer almaktadır. Türkiye’nin gündeminde olan birçok televizyon dizisinin sponsorluğunu almış olmakla birlikte lisanslı aksesuar üretimini ve satışını gerçekleştirmekteyiz.

Başta sadece yurt içi satışları olup ihracat kanalı bulunmayan şirketimiz için, 2020’nin 6. Ayında işe girmemle birlikte ihracat ve e-ihracat kanallarını açtım. Yurtdışı kanalları için oluşturduğumuz  Anitolia markası ile AliExpress dükkanımızın açılışını gerçekleştirdik. İlk etapta ürünleri toplu olarak web sitemizden çekip AliExpress mağazamıza otomatik olarak ekledik ve herhangi bir kampanyaya katılım sağlamadık. Diğer yurtdışı sanal pazar yerlerinde uyguladığımız en önemli satış stratejisi olan express kargoya önem verdik. Hiçbir kar-maliyet hesabı yapmadan satış fiyatlarımızı çok yüksek rakamlar olarak belirledik. İlk üç aylık sürecimiz tam olarak bu şekilde geçti ve aylık ortalama 2 ya da 3 adet sipariş aldık. Evet, bu tam anlamıyla “nasıl başarısız olunur”, onun hikayesiydi.  Bizi bu ilgisizliğe iten en önemli faktör kendi alanımızda rakip sayısının çok olması ve ürünlerimizin benzerlerinin düşük rakamlara satılmasıydı.

3. Ayın sonunda Kasım kampanyası için AliExpress ekibi ile bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantının AliExpress ile olan iş ortaklığımız açısından dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim. Aliexpress Türkiye yetkililerinin en ufak detaya kadar bizi bilgilendirmesinin ardından söyledikleri her şeyi tek tek uygulamaya başladık.

İlk aşama kar/maliyet;
AliExpress ‘e ekli olarak bulunan yaklaşık 6000 kalem ürünün tek tek maliyetlerini hesapladık. Fiyatlara, bizi tatmin edebilecek ama müşteriye de fazla gelmeyecek şekilde kar marjı ekleyip satış rakamlarımızı belirledik. (Dövizin yüksek olmasından dolayı bu düşük kar marjı, yurtiçi satışlarımızdaki kar marjının iki katından fazlasına denk gelmekteydi.) Elbette satış fiyatını belirlerken bunların dışında bulunan bir çok etkeni de ele aldık; rakiplerin satış fiyatları, ülkelere göre değişmekte olan kargo fiyatları gibi …


-İkinci aşama başlık-ürün açıklaması ve kargo;
Ürün başlıklarımız kısa ve verimsizdi.  Birbirini tekrar eden kelimeler dönüp duruyordu. Verilen harf kotasını sonuna kadar kullanarak yeni başlıklar belirledik. Detaylı ürün açıklamalarımızın yer aldığı metne ek olarak önerdiğimiz, satmak istediğimiz yeni ürünlerin reklamını içeren bir banner ve  ürün fotoğrafı ekledik. AliExpress’in Türkiye içerisinde anlaşmalı olduğu kargo şirketleriyle çalışmaya başlayıp müşterilere ekspress kargoyu mecburiyet olarak değil, seçenek olarak sunmaya başladık.

-Üçüncü aşama kampanyalara katılım;
AliExpress üzerinde hiçbir kampanyaya katılım deneyimimiz olmamıştı. AliExpress University’ deki tüm kampanya katılım videolarını izleyerek, katılmaya hak kazandığımız kampanyalara katılım sağladık.

Tüm adımlarımda DingTalk üzerinden AliExpress Türkiye danışmanlarından destek alarak ilerledim. Her aşamasında sabırla sorularıma yanıt verdikleri için AliExpress Türkiye ekibine de çok teşekkür ederim.

Tüm bunların ardından beklemeye geçtik,  bir ayın sonunda ise aylık 2-3 sipariş adedinden günlük 10-20 adet siparişe kadar yükseldik. Şu anda AliExpress’ te dükkanımızın 8. Ayı ve Türkiye’den dünyanın her yerine ürünlerimizi gönderiyoruz. Dropshipping yapan insanlara ürün satar konuma geldik. İngiltere’den Madagaskar’a kadar kuyumcu dükkanlarını sadece bizim ürünlerimizle dolduran müşterilerimiz var. İngiltere de bir mücevherat dükkanı sahibi olan ilk toptancı AliExpress müşterimiz bir ay önce ülkemize gelip bizi ve üretimhanelerimizi ziyaret etti. Ziyaret sonucunda iş hacmimizi daha fazla büyütme kararı aldık.

Şu an bizi ulaştırdıkları konum, yaptığımız ciro ve satışın yanı sıra aynı zamanda ülkemiz adına ihracatımızın artmasını destekledikleri için AliExpress ve değerli ekibine çok teşekkür ederiz.