BLOG | Başarılı bir yerel marka yabancı bir pazar yerinde nasıl başarılı olur?

Başarılı bir yerel marka yabancı bir pazar yerinde nasıl başarılı olur?


Fatih AŞIK

Yayınlanma Tarihi: 07-02-2021
308

Başarılı yerel bir markanın yabancı bir pazar yerinde başarılı olması için özetle 3 madde üzerinde durulmalıdır. İlk olarak doğru pazar araştırması ve ürün seçiminin yapılması çok önemlidir. Ardından seçilen ürünler ile ilgili içeriğin oluşturulması ve son olarak seçilen ürünlerin doğru içerikle reklamının ve buna paralel satışının yapılması gerekmektedir. 3 ana madde ve detayları ile AliExpress başarımızın detayları aşağıdaki şekildedir;

 

1-    Pazar Araştırması ve Ürün Seçimi

    

a.     Pazar Fiyat Araştırması ve Ürün Seçimi


Pazar araştırması için yer alınacak olan pazar yerinde bir analiz yapılması gerekmektedir. Araştırılan pazar yerinde komisyon nedir, sizin kategorinize ait ortalama fiyat derecesi nedir, hangi ürünler satılmaktadır gibi detaylar incelenmeli ve ürün seçimi buna göre yapılmalıdır. Ayrıca ürünlerle ilgili incelemelerde müşteri yorumlarını incelemeniz de sizin yararınıza olacaktır.


b.     İçerik Oluşturulması


Pazar araştırması ile seçilen ürünlerin içeriklerinin eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Mevcut ürünler incelenebilir ve eksiksiz bir içerik hazırlamak çok önemlidir. Ürün görselleri, özellikleri vb. hiçbir detay atlanmamalıdır.


c.      Marka Bilinirliği ve Güven


Yerelde başarılı bir firmanın yabancı bir pazar yerinde genellikle marka bilinirliği çok azdır. E-ihracat yaparken özellikle alıcı gözünde markanın profilini doğru yansıtmak çok önemlidir. Çünkü bilinmeyen bir marka olarak yabancı bir pazar yerinde başarılı olmak için müşteri güveni kazanılması en kritik konudur. Müşteri güveni kazanmak için de markanın faaliyetlerinin en doğru içerikle düzgün yansıtılması gerekmektedir.


d.     Hesap Yönetimi ve Müşteri İlişkileri

 

Yerel pazarlarda genelde başarı kendiliğinden gelebilir ancak yabancı pazar yerindeki hesap yönetimi için ilginin çok daha fazla olması gerekmektedir. Aktif olarak hesabın yönetilmesi konusunda aksiyon alınmalıdır. Sınır ötesi e ticaret için hesap açılıp sonrasında ilgilenmeden satış beklemek yanlış olacaktır. Buna ek olarak müşterilerden gelen cevaplarında hızlıca cevaplanması ve böylece müşterinin güveninin kazanılması için de ön hazırlıkların yapılması gerekmektedir.


e.     Gönderi Türü ve Firma Belirlenmesi

 

Kargo konusu başarı için en önemli adımlardan biridir. Müşteri siparişinin sorunsuz ve hızlıca ulaşması için firma ve fiyat araştırması özenle yapılmalıdır. Rusya’yı ana pazar belirlememiz ve buraya hızlı gönderim olması, sipariş takibinin kolay yapılması ve tüm ülkelere gönderimin olması gibi detaylar tercih sebebimiz oldu. Ayrıca ETGB dokümanlarının da lojistik firması tarafından size kolay ulaştırılması elektronik ticarette elinizi rahatlatacaktır.

 

2-    İçeriğin Oluşturulması


a.     Mağaza Sayfasının Oluşturulması

 

Mağaza sayfanız sizin AliExpress üzerinde mağazanızın bulunduğu alandır. Bannerların güncelliği ve kuponların burada yer alması çok önemlidir. Detaylı bir şekilde iyi örnekler incelenerek yapılmalıdır.


b.     Firma Profilinin Oluşturulması


Firma güvenirliği ve tanıtımı açısından profil doluluğu çok önemlidir. Marka tanıtımı için Brand Story alanında detaylı bir marka profili alanı oluşturulabilir. Özellikle alıcının markayı tanıması ve güvenerek rahatlıkla alışveriş yapması için bu alan etkilidir.


c.      Ürünlerin Yüklenmesi ve Düzenlenmesi (Yabancı Diller)

 

Yabancı pazar yerlerinde ürünlerin içeriğinin zengin olması çok önemlidir. Çünkü alıcılar ürünü satın almadan önce markanızı bilmediği için güven kazanmak isterler. Açıklama kısmında ürünle ve markanız ile ilgili detay görselleri ve her türlü bilginin yer alması gerekmektedir. Açıklamasız ürünlerin yabancı pazar yerlerinde satış yapma ihtimali çok düşüktür. Alıcıların güvenini kazanmak ve ürünle ilgili soru işareti bırakmamak adına bu alan olabildiğince detayı içermelidir. Hedef pazarınıza göre ürün isminde o ülkenin diline göre geliştirmeler yapabilirsiniz. (AliExpress çeviri işlemini otomatik yapıyor ancak daha iyi sonuçlar elde etmek için hedef pazarı belirledikten sonra belirlenen ülkenin diline göre ürün isimlerini düzenleyebilirsiniz.) Bu konuda destek almak için entegrasyon firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.


3-    Reklam ve Satış Faaliyetleri

a.     Sipariş Takibi

Hesap oluşturulduktan sonra gelen siparişlerin takibi çok önemlidir. Hiçbir sipariş kaçırılmamalı ve titizlikle takip edilmelidir. Siparişlerin hızlı gönderilmesi alıcılar tarafından olumlu yorum olarak size geri dönecektir.

b.     Freebie Kaydı

Freebie’ler hero ürün yaratmanız için size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu alandan kazanacağınız mağaza takipçilerine de özel indirimler verebilir veya feed paylaşımları ile ürünlerinizi tanıtma imkânı bulabilirsiniz.

c.      Kuponlar ve İndirimler

Mağazanızda mutlaka mağaza kuponu ve ürünlerinizde indirim bulunmalıdır. Kampanya dönemlerinde indirim ve kupon tutarı arttırılmalıdır. İlk ürün seçimi ve fiyat kısmında bu detaylar belirlenmelidir.

d.     Canlı Yayınlara Katılım

AliExpress tarafından ürünlerinizin tanıtımının yapılması amacıyla belirli aralıklarla Canlı Yayınlar yapılmaktadır. Bu canlı yayınlara katılım sağlayarak marka bilinirliğinizi arttırabilir ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz.

e.     Flash Dealler’a Katılım

Satışlarınız arttıkça mağaza puanınız artacaktır. Mağaza skorunuzu yükselterek Flash Deal alanına katılım hakkı kazanabilirsiniz. Bu alanda mağazanıza ciddi trafik sağlayacaktır.

f.       Kampanyaların Takibi ve Katılım

AliExpress üzerindeki tüm kampanyalar değerlidir. Kampanyaları takip ederek tüm kampanyalara katılım sağlamalı ve mümkünse tüm ürünlerinizi kaydettirmelisiniz. Kampanya döneminde trafik arttığı için satışlarınız da artacaktır.

g.     Dispute / Şikayetlerin Cevaplanması

Satışlarınız müşterilere ulaştıkça bazen anlaşmazlık durumları olabilir ve müşteriler dispute kaydı açabilir. Dispute kayıtlarına hızlı şekilde dönüş yaparak müşteri memnuniyetinizi sağlayabilirsiniz. AliExpress sizin haklı olduğunuz tüm konularda sizi savunacaktır. Olumsuz yorum almamak ve anlaşmazlığı olumlu şekilde sonuçlandırmak mümkün.

h.     Hero Ürünler ve Satış Devamlılığı

Yabancı pazar yerlerinde hero ürün çok önemlidir. AliExpress üzerinde hero ürünler mağazanızın vitrin ürünleridir. Mağaza vitrininiz ne kadar iyiyse ziyaretçi sayınız da o derecede iyi olacaktır. Hero ürünler belli bir zamandan sonra ciddi trafik kaynağına dönüşmektedir.

i.        Stok Derinliği ve Stok Takibi

Hero ürünlerinizin stoğu sürekli desteklenebilir olmalıdır. Stok bitmesi gibi durumlarda hero ürün kaybedilir ve oradan gelen trafik kesilir. Sıkı bir şekilde stok takibi yapılmalı ve stok bitmesine karşılık önlemler alınmalıdır.

j.       Customer Marketing ve Customer Management

Mağazanız satış yaptıkça, trafik aldıkça sizi ziyaret eden müşteriler AliExpress tarafında tutulur. Belli bir zaman sonrasında sizinle iletişime geçen alıcılara mailingler yapıp kupon hediye edebilirsiniz. Sepete ürün eklemiş müşterilere ekstra indirim vermek bu alanda satışlarınızın artması için size ciddi şekilde yardımcı olacaktır.

k.     Affiliate Marketing

Affiliate Marketing alanı da kesinlikle trafiği ve satışları arttıran alanlardan biridir. AliExpress tarafında belli ürünleri veya tüm ürünlerinizi bu alana kaydederek trafiğinizi arttırabilirsiniz. Buradaki komisyon oranını da fiyatlama kısmında marketing bütçesi olarak hesaplayabilirsiniz.

I.     AliExpress University Eğitimlerinin Takibi

Yabancı pazar yerlerinde başarılı olmak için o pazar yerinin dinamiklerine hâkim olmak gerekmektedir. AliExpress üniversite portalı ücretsiz eğitimleri ile bu konuda sizi sürekli desteklemektedir. AliExpress University eğitimlerini inceleyerek yukarıda bahsettiğim tüm maddelerin detaylarına ulaşabilirsiniz. Başarılı olmanız için gereken tüm yardıma sahipsiniz.

Özetle bir firma yerel pazarda ne kadar başarılı olursa olsun yabancı pazar yerlerinde sıfırdan başarılı olmak için bu 3 maddeyi uygulaması gerekmektedir. Doğru analizler ve doğru yöntemleri uygulayarak sizde başarıya ulaşabilirsiniz. Sabır ve istekle başarılı olmak mümkün. Bahsettiğim tüm adımları uygulayarak başarılı bir yerel markayı yabancı bir Pazar yerinde başarıya ulaştırdık. Siz yukarıda bahsettiğim adımlardan kaçını kendi markanız için uyguladınız?