BLOG | Beyaz Yakalı Bir Çalışanın E-İhracat Yolculuğu

Beyaz Yakalı Bir Çalışanın E-İhracat Yolculuğu


Umut GÜR

Yayınlanma Tarihi: 24-02-2021
261

Sizlere anlatacağım hikâye aslında yine sizlerin hikayesi olacak, eminim alınan aksiyonlar dışında yola çıktığımız ya da en azından bizi düşünmeye iten sorunlar hep aynı. Aslında yaşamış olduğumuz sıkıntılar ve bunlara bir çözüm ararken kullandığımız metotlar aynı. Hatta aslında bizi harekete geçiren ve bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşünmemize vesile olan hikayeler hep aynı.

Birkaç saniye bu yazıyı bulmanıza vesile olan yolculuğu düşünün, inkâr edilemeyecek ana sebep para kazanmak olsa da aslında içinizde yatan kalıcı bir şeyler yapmak, kendi işinizi kurmak, sevdiğiniz ve sizi her gün heyecanlandıracak bir oluşum içinde bulunmak en az para kadar önemli sebepler. Günümüz çalışma hayatında verdiğinizin karşılığını alamamak, monotonluğun her an üzerinizde yarattığı sıkıcı baskıyı yaşamak; fikirlerinize, liderliğinize, çalışma azminize duyduğunuz güven nedeniyle ömrünüzü kaba tabirle “ne uzayıp ne kısalacağınız” masalarda harcamayı istememek sizi bu yazıyı okumaya kadar getirdi.

Ben de aslında ülkemizde ve hatta dünyada elit bir meslek olan yazılım mühendisliğini icra eden bir beyaz yakalıydım. Hatta bunu bankalarda, yurtdışındaki şirketlerde aslında ortalamanın üzerinde kazançlarla icra etmekteydim. Fakat yukarıda yazdığım sebepler, sorunlar, sorular da bana bir gün bir şey yapmam gerektiğini işaret etti ve şimdi buradayım.

E-İhracata Nasıl Başladım?

Bu yazıyı yazdığım gün itibari ile 26 yaşındayım, aslında E-Ticaret ile tanışmam 10 sene öncesine kadar uzanmakta ama size daha profesyonel olarak ilgilenmeye başladığım günden itibaren öncelikle E-Ticaret serüvenimi anlatmak isterim ki neden bugün AliExpress’de satış yaptığımı ve neden bu platformu sevdiğimi anlatabileyim.

Her şey aile firmamızın web sayfası üzerinden satış yapmak istemesiyle başladı, e-ticaretin ülkemizde atağa kalktığı dönemlerde sayfamızı Google’da üst sıralara taşımak için hayli uğraştık. Her gün bunun hayalini kurduk ve hedeflediğimiz anahtar kelime Türkiye’de yalnızca 80.000 aylık arama hacmine sahip olmasına rağmen çalışmaya devam ettik. Fakat çok güzel sonuçlar alamadık, ben de buradaki teknik yetersizliğimizin farkına vararak Instagram üzerinden satış yapmayı denedim ve web sayfasından çok daha iyi sonuçlar aldım. Bu inancımızı tüketmekte olan e-ticarete yeniden ısınmamıza vesile oldu. İşte e-ihracat ile de bu zamanlarda tanıştım ve Kuveyt’e 700$’lık bir satış gerçekleştirdim. TL-Dolar paritesinde henüz uçurumlar kadar fark yokken bile bu şunu kabul etmeme vesile oldu yurt dışındakilerin çoğunlukla alım gücü daha yüksekti ve daha çok kar edebileceğim ürünleri satabiliyordum. O gün yurt dışına satış yapmam gerektiğini anladım.

Bu güzel bir çıkarımdı ama cesareti bulmam 6-7 yıldan fazla sürdü, malumunuz yukarıda anlattığım fikirler her gün aklımı kurcalıyordu ve artık bir şey yapmam gerekiyordu. Bir gün YouTube üzerinde Aliexpress ekibinin bir videosunu gördüm ve Ekim 2020’de dükkanımı açtım.

Aliexpress bana satışa hazır bir dükkan, eşit rekabet şartları, düşük komisyon ve her şeyden önemlisi dünyanın dört bir tarafında ürünümü almaya hazır binlerce müşteri sağladı.

Doğru Bilinen Yanlışlar?

Aslında AliExpress ülkemizde herkes tarafından uzun kargolama süreçleri ve ucuz fiyatlarla nam saldığı için ben de herkes gibi ön yargılı fikirlere kapıldım, üstüne üstlük satmak istediğim ürünlerin ortalama fiyatları da beni çok tatmin etmiyordu. Fakat AliExpress University’nin sağladığı video eğitimleri izledikçe ürünleri daha doğru analiz etmeyi öğrendim bu sayede aslında rakiplerimin nasıl bir fiyatlandırma politikası izlediklerini öğrenmiş oldum. Bu sayede hangi ürünlerde rekabet edip, hangi ürünlerde istediğim tutarlara daha yakın paralar kazanabileceğimi öğrenmiş oldum.

Bir diğer doğru bilinen yanlış ise dil sorunu, yabancı dilinizin olması elbette büyük bir avantaj aslında bakarsanız ben de bu avantajı kullananlardan biriyim ama olmazsa olmaz bir gereklilik değil. Günümüzde teknoloji sayesinde birçok sorunu çözmüş bulunmaktayız. Ayrıca AliExpress’de bugüne kadar Güney Afrika, Şili, Yeni Zelanda gibi çok uzak ülkelerden birçok alıcı ile konuştum, hepsinin ana dilini bilmiyor olmama rağmen satışlarımı yaptım ve ardından gelen sorular, sorunlar gibi şeylerle ilgilenebildim.

Nasıl Başarılı Bir Satıcı Oldum?

Aslında henüz planladığım başarıdan çok uzağım ama yeni bir satıcıyı motive edecek birkaç kilit noktayı geçtiğimi düşünüyorum.

Aslında dükkanımı açtığımda (Ekim 2020) uzun bir süre satış yapamadım. Çok az ürünüm vardı ve rekabetçi fiyatlardan çok uzaktım. Sonra bir gün fiyatlarımı daha rekabetçi düzeye çekmekle kalmayıp 6 olan ürün sayımı AliExpress’in sağlamış olduğu toplu ürün yükleme araçları sayesinde 200’ün üzerine çıkarınca kısa süre içerisinde yüksek bir trafik almaya başladım, müşterilerimle elimden geldiğince ilgilendim. Kargolamalarımı sağlam ve zamanında yapmaya çalıştım. Kargo fiyatlandırmalarım üzerinde hem alıcılarıma hem de bana daha az maliyet getirecek seçenekleri bulmaya çalışmaya devam ettim. Bu da benim dünyada her yere hizmet vermeme ve olası müşteri sayımın artmasına sebep oldu.

Bu süreçte AliExpress’in satış ortaklığı kanalı (Affiliate programı) da bana çok yardımcı oldu ve başarı yolunda emin adımlar atmaya devam ettim.

Peki Sonuç?

Size anlattığım bu hikâye tam zamanlı bir işte çalışırken yönettiğim bir mağaza ile aldığım sonuçlardı bu sonuçlar beni bir karar vermeye zorladı ve artık daha başarılı bir satıcı olmak için tam zamanlı bir e-ihracat savaşçısı olarak hayatımı devam ettirmeye karar verdim. Sonuçta varmak istediğimiz nokta belli bu seçimi yapmama olanak sağlayan AliExpress’e çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Umut Gür