BLOG | Bir Bebek & Çocuk Giyim Firmasının E-İhracat Hikayesi: Sıkışmış İç Pazardan İhracata

Bir Bebek & Çocuk Giyim Firmasının E-İhracat Hikayesi: Sıkışmış İç Pazardan İhracataYayınlanma Tarihi: 19-08-2021
207


   Ben Çağdaş Saçlı, Modakids firmasın da 1 yılı aşkın süredir ihracat ve ihracata bağlı operasyonel süreçlerin sorumluluğunu gerçekleştiriyorum.İlk yurtdışı online satış tecrübemi Modakids firmasın da ve AliExpress ile gerçekleştirdim. Başarılı olup olamayacağım şüpheleri ile çıktığım bu yolda, AliExpress ekibinin destekleri ve firmamın bana inancı ile kısa süre zarfında adapte ve entegre olmakta çok zorlanmadım açıkçası.

     Modakids, çocuk ve bebek giyim tekstili ve aksesuarları üzerine yaklaşık 9 yıldır e-ticaretin içinde aktif rol oynayan bir online mağaza. Gerek kendi sitemiz gerek ise yurtiçi tüm platform ve pazaryerlerin de uzun yıllar hizmet veren bir işletme. İşyeri sahibimiz gerçekleşen AliExpress Türkiye semineri ve lansmanına katıldıktan sonraki neredeyse e-ticarete tüm bakış açısı ihracata çevrildi. Yurtiçi pazarı da tabii ki  önemliydi fakat Alibaba gibi bir kuruluşun Avrupa da lojistik merkezi niteliğinde sayılabilecek Türkiye'ye mikro ihracat anlamında bu denli yatırım yapmasını bir fırsat ve şans olarak nitelendirdi.

   Bu süreçten sonra zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde kayıt aşamasını tamamlayıp ürünlerimizin bir kısmının liste aktarımını gerçekleştirdik. İş yerimize sadece ihracat süreçleri ile ilgilenecek, lojistiğini takip edebilecek ve en önemlisi AliExpress ekibinin yönlendirmeleri ile mağazamızı üst seviyelere taşıyabilecek ekip arkadaşları kazandırdık. Gerek DingTalk gurupları üzerinden, gerek ise online görüşmeler ile nasıl başarılı olabiliriz sorularımızın cevaplarını büyük bir fedakarlık ile gece gündüz demeden AliExpress destek ekibi verdi ve ürünlerimizin ilk olarak başlıklarını, açıklama içeriklerini ve listenin daha da zenginleşmesini sağlayacak tüm detayları (Ürün videoları, pazarlama görselleri gibi) büyük bir sabır ve titizlikle binlerce ürün listemize uyguladık ve her uyguladığımız ürünün kısa süre içerisinde trafik alıp satışının başladığına şahit olduk. Bu sırada ilk olarak  freebies kampanyası ile başladık bir süre, sonrasında diğer kampanya ve promosyonlara hak kazandıkça girişlerimiz çoğaldı. Bu süreçte mağaza dekorasyonumuzdan, kupon aralıkları, indirim skalası gibi birçok denemeler gerçekleştirdik ve en başarılı olduğumuz pazarlama ve satış stratejisini de test etmiş olduk. Bunun yanı sıra uygun maliyetli ve hızlı hizmet sağlayan lojistik çözümlerini bizler için araştıran ve çözüm ortağı olarak belirleyen AliExpress ekibi, bizlerin lojistik maliyetlerimizi minimum seviyeye indirerek rekabet şansımızı arttırdılar ve günden güne işletme iç yapımızda ihracat yatırımlarımızı çoğalttık ve ülkemize döviz sağlamış olduğumuz gibi, işletmemiz için de ihracatçı firma olmamız dolayısı ile vergi iadeleri ve teşvikler gibi birçok avantaj sağlamış olduk.

  Tam anlamıyla üzerine düştüğümüz tarihten itibaren ve daha üzerinden sadece1 buçuk yıl geçmiş olmasına rağmen işletmemizdeki siparişlerin büyük bir oranını AliExpress mağazamızdan alıyor, her geçen gün yurtdışı müşterilerimizi mağazamıza ve Türk ürünlerine daha sadık hale nasıl getirebiliriz diye kafa yoruyor ve çalışıyoruz. Bizim kısa süredeki ihracat hikayemiz bu şekilde iken, kendini iç pazarda sıkışmış ve rekabetten bunalmış işletmelerimizi de açık yüreklilik ile bu büyük oluşuma davet ediyor ve çağırıyoruz. Çünkü Dünya Hepimize Yeter…  

Çağdaş Saçlı