BLOG | Bir Üniversite Öğrencisinin e-İhracat’a Doğru Yolculuğu

Bir Üniversite Öğrencisinin e-İhracat’a Doğru Yolculuğu


Vahap KARAAĞAÇ

Yayınlanma Tarihi: 24-02-2021
343

Merhaba ben Vahap Karaağaç, İzmir’de yaşayan bir üniversite öğrencisiyim. EmiyandSamyStore’un ortaklarından biriyim. EmilyandSamyStore için kuşkusuz en önemli günlerden biri AliExpress platformuna katıldığımız gündü. Kayıt olduktan bir kaç gün sonra deneme amaçlı girdiğimiz ürünlerden hemen ilk siparişimizi aldık.

               Deneme ürünleriyle girmemiz sebebiyle ilk siparişimiz bizim için pek karlı olmasa da hem platformla tanışmak hem de müşteri memnuniyetini ön planda tutmak düşüncesiyle ürünümüzü başarıyla müşteriye ulaştırdık ve ilk 5 yıldızımızı aldık. Biz mağaza olarak “Dropshipping” yöntemi ile ilerliyoruz. Ürünleri seçerken ve listelerken aklımızda tek soru var: “ben bunu alır mıydım? Ve bu düşünce yapısıyla 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde bir çok satış yaptık ve bir çok hedefimize ulaştık.

               Bu kısa dilimlik sürede edindiğimiz tecrübelere ve başarılara dayanarak AliExpress’te başarılı olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken önemli olan noktalara sizler için değinmek istedik.

  •        Ürün Seçimi
  •        Mağaza Dekorasyonu
  •         Müşteri İlişkileri
  •         Kampanyalara Katılım
  •         Ürün Listeleme ve Pazarlama Ayarları
  •         Fiyatlandırma

Ürün Seçimi;

               Bizim için doğru ürün seçimi çok önemli. Çünkü insanların bir ürünü alıp almayacağından emin olmalıyız. Listelediğimiz hemen hemen her ürünün satılabilir ve ilgi çekici olmasına dikkat ediyoruz. Ürünün daha çok ihtiyaç duyulan bir ürün olması ve insanların yerinden kalkmadan bizim aracılığımız ile bu ürüne tek bir tık ile ulaşabilmesi çok önemli. Ürünleri seçerken tedarik edebileceğimiz süreden ve ürünün sağlamlığından emin olmamız gerekiyor. Ürünün ilk olarak bizden geçmesi ilk kuralımız. Bu sayede ürünü görebilir, herhangi bir sorun anında hemen müdahale edebiliriz. Ürünlerin bir ihtiyaç gereksinimi ve çözüm ürünü olmasına dikkat ediyoruz ve “Bunu ben internetten alır mıyım?” diye kendimize soruyoruz. Bu sayede ürünlerimiz satışa sunulduktan sonra siparişin gelmesi daha kolay oluyor.

Mağaza Dekorasyonu;

               Mağazamı açmadan önce “freelancer” olarak grafikerlik yapıyordum. Bu yüzden eski tecrübelerim ve işlerimden yola çıkarak bir mağaza dekorasyonu oluşturmaya çalıştım. Bu dekorasyonun diğer mağazalardan farklı ve göz alıcı olmasını istedim. Buna bağlı olarak günlerimi alan bir çalışmayla mağaza dekorasyonumuzu baştan oluşturdum. Mağaza dekorasyonunun önemli olduğu nokta; müşteri sizden ilk siparişini verdikten ve memnun kaldıktan sonra mağazanızı ziyaret eder. Burada dekorasyon ve tasarım çok önemli, çünkü müşteri de merak ve istek uyandırmalı. Biz bu noktada her ürün ve her kategori için bir görsel oluşturduk ve müşteriyi istediğimiz noktaya çekmeye çalıştık. Dekorasyonda düzen ve titizlik önemli, çünkü müşterinin kafası karışmayacak ve istediği ürünü bulması kolaylaşacaktı. Ayrıca dekorasyon sayesinde müşterinin mağazaya bakış açısı değişecek ve müşteri için bir güven sağlayacak. Dekorasyon sayesinde mağazanın kalitesi artacak ve müşteride ilk başta oluşan ön yargı kırılacaktır.

İlgili eğitim videosu; https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/d%C3%B6k%C3%BCman-aliexpress-ma%C4%9Faza-dekorasyonu-nas%C4%B1l-yap%C4%B1l%C4%B1r/190

 Müşteri İlişkileri;

               Müşteri ilişkileri konusunda önemli olan ilk kural, Türk esnafının da altın kuralı olarak sayılabilecek: “Müşteri Her Zaman Haklıdır” kuralı… Müşteri ile düzgün, açıklayıcı ve nazik bir şekilde iletişime geçerseniz, geri dönüş bildirimleriniz de bu sayede yüksek olur. İlk başta da bahsettiğim gibi ilk önceliğimiz müşteri. Müşteriler ile satış sonrasında bile iletişim halinde oluyoruz. Ürünü teslim alamadığını, ürünün bir yerde takıldığını veya her hangi bir sorun ile karşılaştığını gördüğümüzde müşteri ile iletişime geçip durumu aktarıyoruz ve izleyecekleri yolu detaylıca anlatıyoruz. Daha sonrasında ürünü teslim aldı mı, alamadı mı, yapabileceğimiz bir şey var mı diye bu konuda destek sağlıyoruz. Günlük düzenli olarak kargo durumlarını kontrol ediyoruz. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi ürünün ne durumda olduğunu ve yapılacak bir şey olup olmadığını tespit etmek bizim için kolaylaşıyor.

 

Kampanyalara Katılım;

            Kampanyalar biz satıcılar için çok önemli. Katıldığımız her kampanyadan ciddi dönüşler alıyoruz. Bu kampanyalar sayesinde yüksek cirolar elde ediyoruz ve bu kampanya dönemi bittikten sonra da devam ediyor. AliExpress Türkiye ekibinin sürekli olarak kampanyalar hakkında bilgi vermesi ve izlenilecek yolu bize göstermesi muhteşem bir şey. Kampanya dönemi gelmeden önce biz satıcılara haber veriyor ve yapacaklarımızı tek tek gösteriyorlar. Burada DingTalk uygulaması devreye giriyor. DingTalk uygulamasında satıcılara destek verebilmek adına bir çok grup kurulmuş ve oradan birebir destek sağlanıyor. Her gün gerekli duyurular yapılıyor ve tüm sorular tek tek cevaplanıyor. Bunun yanı sıra AliExpress Türkiye ekibi webinarlar yaparak kampanya sürecini ve kampanyanın faydaları hakkında bilgiler veriyor.  Kampanyada yapılması gereken promosyonları ve aksiyonları anlatıyorlar. Bu sayede satıcıların kampanya sürecinden daha büyük bir etkileşim ile çıkmasına olanak sağlanıyor.

Ürün Listeleme ve Pazarlama Ayarları;

            Ürün listelerken birkaç önemli nokta bulunuyor. Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ürünün etkileşimi ve ziyaretçi sayısı daha çok artıyor. Önemli olan noktalar; ürün başlığı, ürün görselleri, pazarlama görselleri, ürün bilgileri, doğru kategori ve açıklama.

Ürün başlığı, ürünün daha çabuk bulunabilmesi ve daha çok dikkat çekmesi açısında çok önemlidir. Başlıkta ürün ile ilgili bilgilerin yer alması gerekir. Biz başlığı olabildiğince uzun tutmaya çalışıyoruz. Çünkü başlıkta ne kadar çok detay verirsek ürün o kadar ön plana çıkıyor. Ürün görselleri, ürünün kalitesini gösterir ve müşterinin dikkatini çeker. Her ürünümüzde ürün ile ilgili 6 adet fotoğrafımız ve bu fotoğrafların standart 1:1 boyutlarda olmasına dikkat ediyoruz. Potansiyel müşteriler e-ticaret platformlarından alışveriş yaparken ürüne dokunamadığından daha çok detay görmek, daha çok bilgi edinmek istiyorlar. Ürün görselleri ve açıklamalar bu konuda yeterli olabilirse, ürünün satın alınma oranı daha çok artıyor.

İlgili eğitim videosu; https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/aliexpress-te-fotoğraf-ve-video-yüklerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/39

Pazarlama ayarları konusunda ise devreye mağaza promosyonları giriyor. Ürünün indirimli bir şekilde görünmesi, takipçilere özel promosyonlar, mağaza kuponları, özel teklifler, affiliate gibi bir çok yöntemle mağaza ziyaretçilerini siparişe yöneltebilirsiniz. Affiliate konusunda daha açıklayıcı olmak gerekirse, programa eklediğiniz ürünler için bir komisyon oranı belirtiyorsunuz. AliExpress ise bu orandan yola çıkarak ürünün reklamını yapıyor ve satış başına bu oran doğrultusunda sizden kesinti yapıyor. Bu sayede reklam konusunda büyük ücretler ödemeden komisyon şeklinde bir iş birliğine gidiliyor.

İlgili eğitim videosu; https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/aliexpress-te-satış-ortaklığı-pazarlaması-affiliate-marketing-nasıl-yapılır-detaylı/53

Mağaza kuponları ve özel teklifler ile mağazanızı ziyaret edenleri ürünü satın almaya daha çok teşvik edebilirsiniz. Sunacağınız indirimler ve kuponlar müşterilerin daha çok dikkatini çeker. Bu sayede satışlarınızı iki kat arttırmış olursunuz.

İlgili eğitim videosu; https://www.aliexpressuniversity.com/home/courses?category=tüm-promosyonlar


Son olarak Freebies kampanyasından bahsetmek isterim sizlere. Bu kampanyada ürünü ücretsiz olarak çekiliş ile ana sayfada müşterilere sunuyorsunuz. Böylece ürününüzün doğrudan reklamı yapılmış olup, ciddi seviyelerde bir ziyaretçi akını oluşuyor mağazanıza. Kampanyada ürünü kazanan kişiye gönderdiğinizde ayrıca alıcı ürüne yorum ve puanlama yapıyor ve bu sayede o ürün için müşterilerde güven seviyesi artıyor.

İlgili eğitim videosu;  https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/mağazanıza-trafik-Çekmenin-yolları-freebies-kampanyası/52

Sözlerime nokta koymadan önce, ben 20 yaşında bir üniversite öğrencisi olarak bu yolda emin ve başarılı adımlarla ilerliyorum. Sizlerin benden ne eksiğiniz ne de fazlanız var. E-İhracat yaparak kendi marka değerimi oluşturuyorum ve bir sonraki hedeflerim için çabalamaya devam ediyorum. Bunu ben başarabiliyorsam sizde başarabilirsiniz.

Vahap KARAAĞAÇ- EmilyandSamy Store