BLOG | Dünyaya Satış Yapmanın En Kolay Yolu AliExpress Türkiye’den Geçiyor

Dünyaya Satış Yapmanın En Kolay Yolu AliExpress Türkiye’den Geçiyor


Görkem TÜRE

Yayınlanma Tarihi: 07-12-2020
302

 

Ticaret bakanımız Ruhsar Pekcan 2019 E-Ticaret verilerini açıklarken Türkiye’den dünyaya yapılan e-ticaretin 9%’unu yurtdışına yapılan satışlar olduğunu 6%’sının da Yurtdışından alınan ürünler olduğunu belirtti. Türkiye’nin ekonomik yapısına baktığımızda bu istatistik hiç alışık olmadığımız cinsten, e-ticaret konusunda yurtdışından aldığımız ürünlerden daha fazlasını yurtdışına satmışız. Yüzlerce satıcı tarafından satılan 10-15 USD değerinde binlerce ürün, istatistiklerde cari açığın kapanması için pozitif etkide bulunmuş.

Bu etkinin en büyük oyuncularından birisi AliExpress ve mikro ihracat konusunda yurtdışına satış yapmak isteyen herkese kapısını açmış durumda. Bu kapının ardında mikro ihracat, lojistik servisleri, ETGB, gümrük beyannemesi gibi pek de aşina olunmayan terimlerle ilgili birebir destek mevcut. AliExpress Türkiye Takımı, mağaza açılışından, listelenecek ürünlerin seçimine kadar her konuda destek isteyen tüm firmaların hep yanında.

“Ben yurtdışına satış yapmak istiyorum.” cümlesini kurduğunuz anda AliExpress size gerekli tüm araçları sunuyor, AliExpress Üniversitesi üzerinden her konuda eğitime ulaşabiliyorsunuz, aklınıza takılan bir soru olduğunda DingTalk AliExpress sohbet grupları üzerinden destek ekibinden anında destek alabiliyorsunuz. Tabiri caiz ise AliExpress Türkiye ekibi size hazır bir bağ veriyor ve size sadece üzümleri toplayıp yemek kalıyor.

AliExpress ile Yurtdışına Satış

 

Neden AliExpress ile Yurtdışına Satış?

 

Yurtdışına satış yapmaya başladığınızda döviz kurlarının hareketliliğinden kaynaklı sorunlar, size avantaj olarak dönmeye başlıyor, TL ile tedarik ettiğiniz ya da ürettiğiniz ürünleri USD ile satmak ekonomik krizde bizim gibi kobilerin sert rüzgarlardan daha az etkilenmesini sağlıyor ve bu yüzden mikro ihracat ciroları bizler için çok değerli.

Alibaba grubu size satış, lojistik ,ödemeler konusunda kolayca yönetilebilir, birebir destek alabildiğiniz ve sorunsuz işleyen bir platformu ücretsiz sunuyor. Satışlarınızın başlaması ve devamında artması için anadilimizde bir çok döküman ve eğitim yayınlıyor.

AliExpress ile Yurtdışına Satış Yapmak İstiyorum, Nereden başlamalıyım ?

 

AliExpress ile ürünlerini yurtdışına satmak isteyen firmalar öncelikle AliExpress.com üzerinden satıcı mağazası başvurusu yapıyor, her firmanın sahip olduğu vergi levhası, imza sirküleri gibi genel belgeleri sisteme yüklüyor ve gerisini AliExpress Türkiye ekibi hallediyor. Mağazanızın onaylanması 1-2 gün sürüyor, onaylandıktan sonra ise ilk satışınızı yapmanız için söz konusu olabilecek tüm engeller ortadan kalkıyor. Dingtalk grupları üzerinden diğer AliExpress satıcıları ve AliExpress Türkiye ekibi size destek yağdırmaya başlıyor, tüm sorularınıza birkaç dakika içinde cevap alıyorsunuz.

AliExpress mağazamı açtım, şimdi ne yapacağım ?

 

İlk etapta satışını yapacağınız ürünleri seçmeniz ve listelemeniz gerekiyor. Burada iki seçeneğiniz var kendi ürettiğiniz ve sattığınız ya da Türkiye pazarından tedarik edebileceğiniz ürünleri satmak.

 

Kendi ürünlerinizi satmak

 

Kendi ürünleriniz her zaman için en çok satmak isteyeceğiniz ürünler olacaktır. Kendi ürünlerinizi listelerken, listeleme standartlarınız mağazanızı ziyaret edecek müşterileri ürünü almaya ikna edeceğiniz en önemli aracınız. Ürününüzü inceleyen potansiyel müşterinize anlatmak istediğiniz her şeyi en ince detayına kadar düzenli bir şekilde sunmalısınız. Bu noktada AliExpress satıcı ekibi dingtalk sohbet gruplarından size tam destek veriyor. Ayrıca AliExpress Türkiye tarafından hazırlanmış AliExpress ürün listeleme eğitimleri de mevcut. Kendi ürünleriniz ile çalışırken, detaylı ürün açıklamaları, özenle hazırlanmış ve tasarlanmış ürün görselleri, ve ürün videoları çok önemli. Unutmayın ürününüzü inceleyen potansiyel bir müşteriyi siparişe ikna etmek için en büyük kozunuz listelemelerinizi hazırlarken gösterdiğiniz özen olacaktır.

Yerel Pazaryerlerinden ya da Tedarikçilerden alacağınız ürünleri satmak

 

Kendi ürünlerinize ek olarak, Türkiye’de yerel pazardan tedarik edebileceğiniz ürünleri de Nesatılır üzerinden yükleyip dünyaya satabilirsiniz. Ürün seçiminde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

                Yerel Pazaryerlerinden ürün seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

Yerel pazaryerlerinden ürün seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli parametreler seçtiğiniz ürünlerin sürekliliğinin olmasıdır, seçtiğiniz üründen adetli siparişler geldiğinde hızlıca tedarik edebilmelisiniz. Listelediğiniz bir ürünün 6 ay sonra satılabileceğini unutmayın. Tedariğini yapamadığınız bir ürünün satılması mağazanızın istatistikleri konusunda sorun yaşamanıza sebep olacaktır.

Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise, yerel pazardan tedarik edeceğiniz ürünlerin ağırlık ve hacim bilgileridir, hiç elinize almadığınız tartmadığınız bir ürünü satarken lojistik için gerekli bilgileri tahminen girmeniz ve bu tahminlere göre maliyet hesaplamanız gerekecektir. Bu yüzden sipariş üzerine tedarik ederek göndereceğiniz ürünlerin ilk siparişinde satış fiyatlarınızın ön gördüğünüz maliyetlerin doğru olduğunu kontrol etmeniz çok önemlidir.

Müşteriler ile İletişim

Listelediğiniz ürünler 200’den fazla ülkede müşterileri ile buluşmak için hazır, siz de müşterilerinizin sorularına hazır olmalısınız. Dil konusunda korkunuz olmasın, ingilizce dahi bilmenize gerek yok, çünkü AliExpress satıcı uygulaması müşterinizin sorularını sizin dilinize, sizin cevaplarınızı da müşterinizin diline tercüme ederek gönderiyor. Müşterilerinizin sorularını hızlı cevaplamak mümkünse anında cevaplamak satışı arttıran bir faktör. Ürününüz müşterinizin aklına düştüğü anda soruları cevaplamanız satış miktarınızı hissedilir şekilde arttıracaktır.

 

AliExpress Platformu Kendi Kendine İşleyebilen Canlı Bir Platformdur

Bence satışlarınızı arttırmanın birinci kuralı AliExpress’i ve süreçlerini doğru anlamaktır. Süreçlerde düzenli takip çok önemlidir. Planlama gerektiren kampanya süreçleri, ürün güncellemeleri, siparişlerin takipleri ne kadar düzgün yapılırsa müşteri memnuniyeti o kadar artacaktır. Satışlarınızı arttırmanın en önemli parametresi ise müşterilerinizin verdiği olumlu puanlar ve yorumlardır.

Mağazanızı gezen müşterinize, mağazanızın devamlı güncel ve planlı olduğunu hissettirmeniz çok önemli, bu yüzden, mağaza dekorasyonunuza önem vermelisiniz. Güncel kampanyalara hazırlık takvimi oluşturmalısınız. AliExpress kampanyaları ve kendi oluşturduğunuz kampanyalar ile ilgili güncel banner çalışmaları yapmalısınız ve güncel tutmalısınız.

AliExpress Maceranız Boyunca Aklınızdan Hiç Çıkartmamanız Gereken ve Kendinize Sormanız Gereken Sorular

 • Ne satmalıyım ?
 • Bu ürün kaç gram gelir ?
 • Bu ürünü nasıl güvenli ve hafif şekilde paketlemeliyim ?
 • Bu ürünü daha iyi nasıl listelerim ?
 • Ürün fiyatlandırmam doğru mu ?
 • Bu ürünü 1 yıl sonra da tedarik edebilecek miyim ?
 • Ne yaparsam müşterim 5 yıldız verir ve olumlu yorum yazar ?
 • Bu ürünü alan kişilere mağazamdan başka bir ürün satabilir miyim ?
 • Kendi ürünümü satabilmem için mağazama müşteri çekebileceğim ürünler var mı ?
 • Bu ürüne büyük kampanyalarda ne kadar indirim yapmalıyım ?
 • Listeleme fiyatım kampanyalarda indirim yapmak için, mağaza kuponu oluşturmak için, reklam programlarına katılmak için yeterli marj içeriyor mu ?

Bu sorular AliExpress maceranız boyunca hep aklınızda olacak,  soruların cevapları ise tecrübeniz arttıkça şekillenerek kendisini bulacaktır.

Şayet siz de ürünlerinizi 200’den fazla ülkeye satmak istiyorsanız, hiç durmayın hemen bir mağaza başvurusu yapın ve satışa başlayın.