BLOG | E-İhracat ve Görsel Mağazacılık 1 – Mağaza Düzeni

E-İhracat ve Görsel Mağazacılık 1 – Mağaza DüzeniYayınlanma Tarihi: 05-04-2021
466


Fiziksel bir mağazası olan bir marka, siz kapıdan içeri girdiğinizden itibaren size önceden planlamış bir deneyim sunar. Mağaza içinde deneyimlediğiniz her şey, tüketicilerin bir mağazada daha uzun süre gezinmesini ve daha fazla ürün satın almasını sağlamak için kasıtlı olarak tasarlanmıştır.

Perakendeciler, olabildiğince çok duyuya hitap etmek ve akılda kalıcı, olumlu ve satın alıma teşvik eden bir marka deneyimi yaratmak için tüketicinin yolculuğunu A’dan Z’ye tasarlar ve farklı satış taktikleri geliştirir. Buna görsel mağazacılık denir.

Siz değerli satıcılarımız için bu bloğumuzda geleneksel görsel mağazacılık tekniklerinin AliExpress mağazasındaki karşılıklarını ve faydalarını paylaştık. Sizler de sadece kısa bir zaman yatırımı ile büyük kazançlar elde etmenizi sağlayacak görsel mağazacılık taktikleri sayesinde mağaza sayfanızdaki her bölümü bir satış ve pazarlama kanalı haline getirebilirsiniz.

1-     2021’de Görsel Mağazacılık

2-     E-ihracat Süreçlerinde Görsel Mağazacılık Tekniklerinden Yararlanmak

3-     Vitrin Görünümü = Mağaza Ana Sayfası

4-     Mağaza İçi Tabela = Çevrimiçi Mağazada Gezinme

5-     Yan Yana Konumlamak = Ürün Önerileri

6-     Mağaza Satış Elemanı = Mağaza İçi Arama

7-     Mağaza Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

2021’de Görsel Mağazacılık

Görsel mağazacılık artık e-ihracat yapan satıcıların göz ardı edebileceği bir olgu değil. Neden mi? İnternette satış hızla gelişmeye devam ediyor ve rekabetçi kalabilmek için satıcılar müşterilerine 360 derece kaliteli bir hizmet sunması gerekiyor.

Fiziksel temasın minimum olduğu e-ihracat süreçlerinde bu yüzden görsel mağazacılık çok önemli bir yer tutuyor.

E-ihracat Süreçlerinde Görsel Mağazacılık Tekniklerinden Yararlanmak

AliExpress’te görsel mağazacılık, bir web sitesinde öğeleri müşterilerin dikkatini çekecek, ürün avantajlarını vurgulayacak ve satışları en üst düzeye çıkaracak şekilde sergileme uygulamasıdır.

Fiziksel mağaza deneyimi büyük ölçüde keşfetmek üzerine kurgulanırken, AliExpress’te görsel mağazacılık, müşterilere başka bir mağazaya bakmadan aradıkları ile en alakalı ürünleri ve teklifleri sunarak müşterilerin alışveriş serüvenine olabildiğince hızlı bir şekilde rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

AliExpress’te ana sayfa vitrininiz, kategori ve ürün sayfaları ise raflarınızdır. Fiziksel mağazalarda olduğu gibi, e-ihracat yaparken sizler de AliExpress’te hero ürünlere odaklanabilir ve bunları müşterilerin fark edip satın alacağı şekilde düzenleyebilirsiniz.

Nasıl Mı?

AliExpress mağazasını işletmek, müşterileriniz için bir ambiyans yaratma seçeneklerinizi sınırlamaz; aksine, size yeni müşterilerin ilgilerini çekmeniz ve ürünlerinizi sergilemeniz için birtakım araçların olduğu bir set sunar. Bu araçlar sayesinde müşterileriniz için unutulmaz bir çevrimiçi alışveriş deneyimi oluşturursunuz.

Görsel mağazacılık teknikleri AliExpress üzerinde markalaşma ve profesyonel ürün fotoğrafları eklemek gibi basit adımlarla başlar, markaya olan güveni artırmak için ürün açıklamalarınamarkahikayesieklemekgibi görsel pazarlama tekniklerine doğru genişler.

Kısacası, fiziksel mağazalarda kullanılan pratiklerin hepsi ve daha fazlası, AliExpress satışlarını arttırmak isteyen satıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Vitrin Görünümü = Mağaza Ana Sayfası

Fiziksel bir mağazanın vitrini, potansiyel bir müşterinin caddeden gördüğü ilk şeylerden biridir. Bu, perakendecilerin yeni ürünleri, en çok satan ürünleri ve indirimli ürünleri sergilemeleri için harika bir yerdir. AliExpress mağaza ana sayfası da bir ziyaretçinin markaya açılan ilk penceresidir.

Unutmayın, ilk izlenimler genellikle ilk 2-3 saniye içinde oluşur.

Yeni müşteriler mağazanıza gelir ve gördüklerini beğenmezlerse, büyük olasılıkla geri düğmesine basar ve başka bir mağaza ararlar. Bu nedenle, mağaza ana sayfanızın olabildiğince görsel olarak çekici olması kesinlikle çok önemlidir.

Nasıl kullanabilirsiniz?

AliExpress üzerinde hem mobil hem de masaüstü için ayrıca dekorasyon yaparsınız.

Mağaza dekorasyonunuzu oluşturmak için ekleyebileceğiniz üç çeşit modül ve onların alt modülleri mevcuttur:

·        Fotoğraf Modülü: Metin, Afiş, Slayt Gösterisi, Çift Afişler, Sıcak Bölge Fotoğrafı

·        Pazarlama Modülü: Paket Fiyatları, Takipçilere Özel Kupon, Arkadaşlarına Öner Kampanyası, 7 Gün Check-in Mücadelesi

·        Ürünler Modülü: Ürünler Listesi, En Çok Satanlar, Sizin İçin Şeçildi, Akıllı Gruplar, Yeni Gelenler

Bir ürün serisini tanıtan dinamik banner'lar ile müşterilere ilham vermek için ana sayfa alanınızı kullanın. Satıcılarımız, kişiselleştirme yoluyla, belirli bir kampanyaya veya belirli bir kitleye dayalı pazarlama banner’ları üretilebilir. Fotoğraf Modülü altındaki slayt gösterisi, ziyaretçilere göz atmaya devam etmeleri için bir fırsat sunabilir.

Ana sayfaya çok fazla bilgi eklemenin cazibesine direnmek de çok önemlidir. Bilgiler ayrıca ziyaretçilerinizi de bunaltmamalıdır. Kafalarını karıştırmadan anlamalarına yardımcı olacak yeterli bilgi eklemek kafidir. Alışveriş davranış uzmanı PacoUnderhill'in de dediği gibi,

"Çok fazla şeyi çok erken söylerseniz, onları aşırı yüklersiniz ve pes ederler. Kafalarını karıştırırsanız, mesajı tamamen görmezden gelirler."

Mağaza dekorasyonunun nasıl yapılacağına dair eğitimlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Mağaza İçi Tabela = Çevrimiçi Mağazada Gezinme

Ürün gruplaması, fiziksel perakendeciliğin önemli bir parçasıdır.

Fiziksel mağazalar genellikle kategorilere göre düzenlenir ve müşterilerin gezinmesi için sezgisel bir düzen oluşturur. Örneğin, süpermarketler genellikle her koridorda hangi tür ürünlerin bulunabileceğini vurgulayan tepe tabelalarına sahiptir. Bu, keşif modunda olan veya belirli bir ürünü arayan müşteriler için mükemmeldir.

AliExpress mağazanızda en iyi deneyimi sağlamak için kategoriler altında listelenen öğelerin sayısını, sırasını ve türünü doğru analiz ettiğinizden emin olun. Kullanıcılar, oluşturduğunuz ürün gruplarını mağaza ana sayfanızda ve ürün sayfanızın sol kısmında görüntüler.

Burada nihai amaç, alışveriş yapanları mümkün olan en az tıklamayla gitmek istedikleri yere götürmektir.

Ürün gruplamanın nasıl yapılacağına dair eğitimlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yan Yana Konumlamak = Ürün Önerileri

Geleneksel görsel mağazacılık deneyimlerinizi göz önüne getirin. Genellikle saç şekillendirme aletleri, ekstra tutuşlu köpük ve saç tokaları birlikte sergilenir; dijital kameralar ve hafıza kartları birbirini tamamlar; çocuk giyim ve kadın giyim bölümleri bir nedenden ötürü yan yana konumlanır. Satıcılar satışlarını arttırmak için ürün gruplarını ve çapraz satış tekniklerini önceden planlar.

AliExpress satıcıları da mağaza dekorasyonu yaparken Ürün Modülünü kullanarak ürün önerileri yapar ve alıcıların alışveriş deneyimini daha da kişiselleştirmek adına alt modüller ekleyerek ziyaretçilerin ilgisini kazanır. İşte birkaç alt modül önerisi:

·        Sizin için Önerilenler

·        Trend Olan Ürünler

·        Görünümünüzü Bu Parçalarla Tamamlayın

·        En Çok Satanlar

·        Sezonun En Beğenilenleri

gibi.

Tüketicilerin % 44'ü kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunan mağazalardan tekrar alışveriş yapacaklarını belirtiyor.

 Mağaza Satış Elemanı = Mağaza İçi Arama

Doğru ürünleri satın almak için, alışveriş yapanların onları kolaylıkla bulabilmesi gerekir. Bunu yapmalarına yardımcı olmak için mağazanızdaki arama çubuğunu etkin kullanacak şekilde ürün isimlerini ve açıklamalarınız düzenlemeniz gerekir.

Ziyaretçiler bir ürün aradığında, satışa dönüşme oranı 1.8 kat daha fazladır.

Bunun nedeni, bir ziyaretçinin mağaza arama çubuğunu kullanarak bir arama yaparken aslında satın almak istediğini ürünü çoktan belirlemiş olmasıdır. Müşteriniz, ona Melis diyelim, bir etkinliğe katılmak için elbise olabilir. Sitenize gelir ve istediği özellikleri bulunduran bir elbise ("kısa ve parıltılı mavi elbise") arar. Şimdi, Melis tanımına uyan bir ürün almaya tamamen niyetlidir.

Ancak çoğu zaman site sonuçlarının doğru sonuçlar göstermemesi, Melis’in veya herhangi bir müşterinin mağazayı terk etmesine neden olur. Mağaza içi arama, bir mağaza asistanından yardım istemenin e-ticaret karşılığıdır.

Ürünlerin bulunmasını kolaylaştırmak için ürün isimlerini doğru anahtar kelimeleri kullanarak 218 karakterekadar yazdığınızdan emin olun.

İyi bir mağaza içi araması için diğer bir temel ihtiyaç, ürün özelliklerinin eksiksiz doldurulmuş olmasıdır. Ürünün özellikleri ve açıklamaları tam doldurulursa, site araması yoluyla onları bulmak çok daha kolay hale gelir.

 

Mağaza Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Çevrimiçi mağazacılık tekniklerinin nihai amacının, ziyaretçilerin ürünlerinize göz atmasını, aramasını ve satın almasını kolaylaştırmak olduğunu unutmayın.

Ürün sayfası eksiksiz doldurarak alışveriş yapan kişinin beyninin mantıklı kısmına edersiniz. Genellikle satın alma kararını veren kısım ise, insan beyninin duygusal kısmıdır. Çevrimiçi görsel mağazacılığın öne çıktığı yer burasıdır.

Hedef kitlenizi daha iyi anlamak için web sitenizdeki alışveriş davranışlarını analiz edin. Bu veriler, daha sonraki satışlarınız için mükemmel bir temel oluşturacaktır. AliExpress Satıcı Paneli üzerinden İşletme Danışmanı’nı kullanarak hangi ürünlerin en çok görüntülendiğini, satış aldığını, hangi ülkelerden alındığını gibi veriler inceledikten sonra sezon ürünlerini, sosyal trendleri de göz önünde bulundurarak mağazanızda iyileştirmeler yapın.

Mağaza inceleme webinarlarımızı izlediğinizden mutlaka emin olun!

 Bol Satışlar,

Edanaz Tınmazlar