BLOG | E-İhracat ve Görsel Mağazacılık – Ürün Sayfası Akışı

E-İhracat ve Görsel Mağazacılık – Ürün Sayfası AkışıYayınlanma Tarihi: 21-05-2021
174

Perakendeciler, olabildiğince çok duyuya hitap etmek ve akılda kalıcı, olumlu ve satın alıma teşvik eden bir marka deneyimi yaratmak için tüketicinin yolculuğunu A’dan Z’ye tasarlar ve farklı satış taktikleri geliştirir. Buna görsel mağazacılık denir.

Görsel mağazacılık teknikleri AliExpress üzerinde markalaşma ve profesyonel ürün fotoğrafları eklemek gibi basit adımlarla başlar, markaya olan güveni artırmak için ürün açıklamalarında müşterilerden gelen görselleri eklemek gibi görsel pazarlama tekniklerine doğru genişler. Kısacası, fiziksel mağazalarda kullanılan pratiklerinhepsi ve daha fazlası,AliExpress satışlarını arttırmak isteyen satıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

E-İhracat ve Görsel Mağazacılık 1 – Mağaza Düzeni bloğumuzda sizlere mağazanızda uygulayabileceğiniz tekniklerden bahsetmiştik. Bu bloğumuzda ise ürün sayfası üzerinde uygulayabileceğiniz görsel mağazacılık tekniklerinden bahsediyor olacağız.

I.                 ÜRÜN FOTOĞRAFLARI VE VİDEOLARI

II.               ÜRÜNAÇIKLAMALARI

III.             ÜRÜN ÖNERİLERİ

IV.             PAKET ÜRÜNLER

V.               MAĞAZAİÇİ ETKİNLİKLER

 

Ürün Fotoğraf ve Videoları

Ürün fotoğrafları, e-ticarette bir numaralı satış aracınızdır. Fotoğraflar, bir ürünün ayrıntıları ve özellikleriyle ilgili müşteri sorularını yanıtlamanın en iyi yoludur.

Fiziksel bir mağazada alışveriş yaparken, tüketiciler satın alma kararı vermeden önce ürünü deneyimleme şansı yakalar. Fiziksel olarak dokunabilir ve deneyebilirler. Bir e-ticaret perakendecisi olarak, bu fiziksel etkileşim eksikliği, fotoğraf ve videolar yoluyla üstesinden gelmeniz gereken bir engeldir.

Kullanıcılar, bir ürün sayfasında karşılarına çıkan ilk resmi incelemek için yaklaşık 5,94 saniye harcarlar.

Ürün resmi, sayfanın ana odak noktasıdır ve alışveriş yapanlar resimleri temel alarak karar verirler. Markanın değeri ve güvenilirliği genellikle görsel sunum kalitesi ve gerçekliğine göre değerlendirilir. Bu, yüksek kaliteli ve profesyonel ürün fotoğraflarına sahip olmanın müşteri güvenini artırmak için son derece faydalı olabileceği anlamına gelir.

Her online mağaza için güçlü ve dinamik ürün görselleri çok önemlidir. Ürünleri çeşitli açılardan, önemli özelliklerin yakın plan çekimleri ve ürünlerinizi benzersiz kılan ayrıntılarla sergilemek için yüksek kalitede net fotoğraflar ve videolar kullanılmalıdır. Bu fotoğraflar, alışveriş yapanların ürünü daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Ürünü bir videoda görselleştirebilmek, çoğu müşterilerinin çevrimiçi alışveriş konusunda sahip olabileceği tereddütleri ortadan kaldırır. AliExpress üzerinde fotoğraf ve video eklerken dikkat etmeniz gereken noktalar için eğitimimizi ziyaret edebilirsiniz.

Alıcıların bazıları yaşam tarzı fotoğraflarını tercih ederken, diğer bir kısmı manken veya model üzerinde geleneksel ürün çekimlerini tercih edebilir. Farklı müşteri tercihlerine göre fotoğraflar ekleyip ürün fotoğraf sekmesini zenginleştirebilirsiniz.

Önceden tüm mağazaların, ürünlerini doğru ve tüm ayrıntılarıyla sergileyen fotoğraflara sahip olduklarından emin olmaları gerekiyordu. Ancak günümüzde müşteriler için artık ürün fotoğrafları yeterli değil. Bunun yanında bir ürünün kullanıcıları tarafından gönderilen fotoğrafları da görmek istiyorlar.

İstatistiklere göre ürün sayfalarına müşteri fotoğrafları eklediğinde satışa dönüşme oranı %24 artmaktadır!

Bu yüzden müşterilerin gönderdikleri fotoğrafları ürün sayfasında sergilemek, müşteri güvenini artırmanın güçlü bir yoludur. AliExpress üzerinde müşterilerinize fotoğraflı yorum yazdırmak için eğitim içeriğini inceleyebilirsiniz.

Ürün Açıklamaları

Görsellerin yanı sıra, ürünün tüm özelliklerine değinen bir açıklama, müşteriye ürün hakkında daha fazla açıklık sağlar.

Alışveriş yapanların% 88'i, ayrıntılı ürün içeriğinin satın alma kararını verme hususunda son derece önemli olduğunu dile getiriyor.

Kapsamlı ürün açıklamaları bu yüzden çok önemlidir. Ziyaretçiler, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ürün açıklamalarına mutlaka bakarlar.

Kendinizi potansiyel bir müşterinin yerine koyun: Ne bilmek istersiniz?

Ürüne tek cümlelik ilgi çekici bir girişle başlayın ve ardından ana özellikleri hakkında ayrıntılara girin. Ürün özelliklerini madde madde sıralamak hem okunmasını kolaylaştırır hem de ürün özelliklerini vurgulamanıza yardımcı olur.

Doğruluk güven oluşturur, bu nedenle doğru yazım ve dilbilgisi hayati önem taşır. Daha kısa paragraflar, okunması daha kolay olduğu için daha uzun, daha kötü çevrilmiş paragraflardan daha çok işe yarar.

Ürün açıklamalarında ayrıca karmaşık terminoloji terimleri kullanmaktan kaçının.

Son olarak, ürün şablonları oluşturun ve bunları her bir ürün sayfasını göstermek için kullanın. Kelimeler önemlidir, ancak insanlar resimlere içgüdüsel bir şekilde tepki verir. Alıcılar sitede gördükleri ürünü akıllarında canlandırmaya çalışır. Bu yüzden beden tabloları ve kullanıcılardan gelen görselleri de eklemek hayati önem taşır. AliExpress üzerinde kullanıcıların yaptığı fotoğraflı yorumları Feed alanında paylaşabileceğinizi unutmayın.

Yukarıdaki unsurlar, müşterilerin bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olur. Bu şekilde müşterilerin olumsuz bir sürprizle karşılaşmasını engeller ve pozitif deneyimlerini yüksek yıldız vererek değerlendirme olasılığını yükseltirsiniz.

Ürün Önerileri

Markette kasanın yanında şeker veya dergi konumlanması gibi, AliExpress satıcıları da satın alma noktasında ekstra satışları yakalamak için farklı araçlar kullanır.

Ürün önerileri bunu yapmanın harika bir yoludur. Bir ürün sayfasında benzer ürünleri göstermek, alışveriş yapanların başka türlü şans eseri karşılaşamayacakları ürünleri keşfetmelerine yardımcı olur. Bunu yapmanın farklı yolları vardır - ürüne benzer görünen diğer ürünleri, ürünü satın alanların satın aldığı diğer ürünleri ve o ürünle birlikte satılması muhtemel diğer ürünleri gösterebilirsiniz.

Aşağıdaki sözcük gruplarını kullanarak mağaza dekorasyonunuzda farklı modüller ekleyebilirsiniz.

• Sizin İçin Önerilen

• Tarzınızı Tamamlayın

• Trend Olan Ürünler - En çok satan ürünler

• Ayrıca Beğenebileceğiniz Ürünler

Stil önerileri vermek, müşterilerinizin seçtikleri ürünü beğenebilecekleri diğer ürünlerle birlikte akıllarında canlandırmalarına yardımcı olur. Böylelikle ürünün çok yönlülüğünü gösterir ve ürünü satın almaları için daha fazla neden sağlarsınız. Ayrıca kendi temalarınızı oluşturabilir ve önerilen farklı ürünleri bir araya getirerek Feed alanında paylaşabilirsiniz.

Paket Ürünler

Moda perakendecileri, birlikte satan ürünleri bir set olarak tanıtmak için "paket satış" olarak bilinen görsel bir satış tekniği kullanır. Bu, mankenler üzerinde kombin kıyafetler sunarak veya tamamlayıcı ürünleri yan yana koyarak yapılabilir. Alışveriş yapan kişi, parçaların nasıl birbirine uyduğunu görebilir ve birden fazla ürün satın almak için ilham bulur.

Paketleme, fiziksel mağazalara özel bir teknik değildir. Bu görsel ticaret taktiği, e-ticarete kolayca uygulanabilir ve doğru şekilde uygulanırsa, bir kullanıcının alışveriş sepetini büyütebilir ve ardından ortalama sipariş tutarını önemli ölçüde artırabilir.

AliExpress üzerinde ürünleri nasıl paketleyeceğinize dair eğitim için linki ziyaret edebilirsiniz. 

Mağaza İçi Etkinlikler

Geleneksel bir strateji olmasada, genellikle gözden kaçan bir görsel ticaret taktiği müşteri etkinlikleridir. Etkinlikler düzenleyen perakendeciler, müşterilerin, yol üzerinden geçenlerin ilgisini çekmeyiamaçlamaktadır. İlgili potansiyel müşteriler içeri girer ve alışveriş serüveni bahsettiğimiz adımlar doğrultusunda başlar.

Kalabalık bir mağaza, boş bir mağazadan daha çok güven verir.

Çevrimiçi dünyadaAliExpress satıcıları mağaza kalabalıklığını mağaza içi ürün indirimleri, etkileşimli aktiviteler, kuponlar, ve özel teklifler ile sağlar.

Çevrimiçi mağazacılık tekniklerinin nihai amacının, ziyaretçilerin ürünlerinize göz atmasını, aramasını ve satın almasını kolaylaştırmak olduğunu unutmayın.

Ürün sayfası eksiksiz doldurarak alışveriş yapan kişinin beyninin mantıklı kısmına edersiniz. Genellikle satın alma kararını veren kısım ise, insan beyninin duygusal kısmıdır. Çevrimiçi görsel mağazacılığın öne çıktığı yer burasıdır. 

Mağaza inceleme webinarlarımızı izlediğinizden mutlaka emin olun!

 Bol Satışlar,

Edanaz Tınmazlar