BLOG | Eski Bir Dış Ticaret Yöneticisi AliExpress ile Dünyaya Nasıl Açıldı?

Eski Bir Dış Ticaret Yöneticisi AliExpress ile Dünyaya Nasıl Açıldı?Yayınlanma Tarihi: 15-03-2021
430

Yaklaşık 25 sene uluslararası firmalarda “Dış Ticaret ve Lojistik Yöneticiliği“ yapmış bir kişi olarak bir gün kendi firmamı kuracağım ve yine sevdiğim dış ticaret yolculuğuna AliExpress ile devam edeceğim hiç aklıma gelmezdi.

Son çalıştığım işten ayrıldıktan sonra 2010 yılında Aydın Kimyasal Ürünler firmasını kurdum ve otomotiv sektörüne yönelik tamir ve bakım ürünlerinin Türkiye içi satış ve pazarlamasına başladım. 25 senelik dış ticaret işimden tamamen ayrılmanın verdiği burukluk ile beraber iç piyasa gibi hiç tecrübemin olmadığı bambaşka bir dünyada bulmuştum kendimi. Nihayet ona da alıştım ve 2010 yılından bu yana yürüttüğüm iş 2019 yılı kasım ayında katıldığım bir e-ticaret seminerinde bambaşka bir yola daha girdi. Bu seminerde AliExpress Türkiye Genel Müdürü Yaman Bey ile tanıştım ve bu sayede AliExpress ailesinin bir parçası oldum.

Ne tesadüf ki kader bana yine en sevdiğim ve eski mesleğim olan dış ticareti ve daha da önemlisi e-ticaret ile tüm dünyaya açılma fırsatını önüme getirmişti. Bu benim için çok heyecan verici bir durumdu.

Yurt içinde de bazı e-ticaret platformlarında satışlarım olmuştu fakat AliExpress ekibinin arkadaşça yaklaşımı, gece gündüz inanılmaz desteği ve her zaman yanınızda olduklarını hissettirmeleri benim bu işe daha fazla odaklanmamı sağladı.

AliExpress’de ilk siparişimi Kamboçya’dan almıştım ve çok heyecanlanmıştım.

İlk zamanlarda satıcı panelini öğrenmem, ürün yüklemesi, tanımlaması, müşteri pazarlaması yönetimi, mağaza dekorasyonu oluşturma, fiyat politikası, kampanyalar ve daha bir çok detayı öğrenmem epey zaman aldı fakat AliExpress ekibi bu süreçlerde hep yanımda oldu. Sürekli verilen online eğitimlere katıldım ve eğitim videolarını hep izledim.

İlk başlarda aylık gönderi adedim ortalama 20 adet iken şimdi aylık 400 adede ulaşmış durumda ve her ay büyüme ile devam ediyor.

        Satıcı Arkadaşlara Tavsiyem
·        Ürün seçimini çok iyi yapın. Öyle bir ürün yakalarsınız ki, o ürününüzün satışı belki mevcut 100 ürünün toplam satışını geçer.
·        Ürün tanımlamasını yaparken ürün içeriği ile ilgili kilit isimlere değinin.
·        Fiyat politikasını yaparken rakiplerin ürün fiyatlarını inceleyin.
·        AliExpress’in kampanyalarına muhakkak katılın ve duyuruları kaçırmayın.
·        Verilen eğitimlere hep dahil olun.
Bunlardan daha da önemlisi önünüze çıkabilecek zorluklara rağmen bu işe inanın, emek verin ve asla vazgeçmeyin.
AliExpress’de vazgeçmeyen kazanır.

Faruk EKŞİOĞLU - Aydin Chemical Store