BLOG | Kobiler AliExpress'te Nasıl Başarılı Olabilir?

Kobiler AliExpress'te Nasıl Başarılı Olabilir?Yayınlanma Tarihi: 07-02-2021
420

Bugün sizlere KOBİ’lerin AliExpress’te nasıl başarılı olabileceğine dair düşünce ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

İlk olarak KOBİ kavramını irdeleyelim. Bildiğiniz üzere KOBİ (Küçük ve Orta Boy İşletmeler) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Peki nedir bu Küçük ve Orta Boy İşletmeler?  İşletmem hangi kapsama girer?  Teknik olarak cevabına bakalım.

 “250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimler KOBİ olarak adlandırılmaktadır. “

KOBİ’ler bilindiği üzere tüm ekonomilerde girişimlerin yüzde 90'ından fazlasını temsil eder. Bu rakam bizim ülkemizde yüzde 95'in üzerindedir. KOBİ'ler doğal olarak ülkedeki istihdamın da çoğunluğunu oluştururlar.

İçinde bulunduğumuz küresel koronavirüs pandemisi ve akabindeki karantina süreçleri maalesef ki dünya genelindeki tüm işletmeleri derinden etkiledi. Karantina sürecinde offline alışverişler ciddi oranda düşüş yaşarken, online alışverişler büyük ölçüde artış gösterdi. 2020 yılının başından itibaren irili ufaklı pek çok işletme e ticarete ilk adımını attı ya da e ticaret yatırımına daha fazla ağırlık verdi. Bu noktada pek çok esnaf e ihracat terimini daha sık duymaya başladı.

Semtimizdeki gerek el emeği göz nuru yaptığı takı ve aksesuarları gerekse tedarik ettiği ürünleri satan bir bijuteri mağazası sahibi olan Duygu Hanım, karantina sürecinde e ticaret ile tanıştı ve ülkemizdeki pazaryerlerinde online satış yapmaya başladı. Kendisine AliExpress ile 230 ülkeye e ihracat yapması konusunda yaptığım ilk bilgilendirme sonucunda gayet ürkmüş bir biçimde küçük esnaf olduğu, yabancı dil bilmediği, hiç ihracat yapmadığı, herhangi bir ihracatçılar birliğine kaydının olmadığı, bunun için gerekli satış ve pazarlama ekibine sahip olmadığı ve lojistik operasyon süreçlerini nasıl yürüteceğini bilmediği yönündeki sözleriyle serzenişte bulundu.

Öncelikli yanıtım AliBaba Group kurucusu Jack Ma’nın bir sözünden esinlenerek, “ Şikayetlerin başladığı yerde fırsatlar yeşerir ” oldu ve ekledim.
“En azından bir kez yeni bir şey deneyin. Bir şey için gecenizi gündüzünüze katın. Kötü hiçbir şeyin olmayacağını göreceksiniz.”

Dünyaya sıradan bir yaşam sürmek ve herkes gibi olmak için gelmediniz. Neden hayatınızda bir kere de olsa yeni bir şey denemiyorsunuz?

AliExpress’te mağaza sahibi olmak için bir vergi levhasının yeterli olduğunu, 18 dilde eşzamanlı tercüme ile yabancı dil bilmesine gerek olmadığını, yapılan satışların mikro ihracat kapsamında olacağını ve ihracatçılar birliği kaydının gerekmediğini, ekstradan bir satış ve pazarlama elemanına ihtiyaç duymayacağını ve AliBaba Group lojistik çözümleri ile gönderimin çok kolay olduğunu anlatınca Duygu Hanım da mağaza açmaya karar verdi.

AliExpress Universite Portalı altındaki sınıf içi eğitimleri ve webinarları izlemesinin ardından, milyonlarca ürün içerisinde benim ürünlerim listelemelerde yer bulacak mı, nasıl daha fazla sipariş alabilirim sorularının cevabını arayan Duygu Hanım ile birlikte bir yol haritası ve yapılacaklar listesi belirledik.

·                          İlk olarak yanda örneği görünen ürün çekim çadırı ve  cep telefonu ile ürün görselleri ve videosu çekilecek.

·                          Ürünler manuel olarak açılacak. Benzer özelliklerdeki ürünler varyantlı olarak aynı ürün içinde yer alacak. Ürün adlandırmalarını doğru ve verimli bir biçimde yapabilmek için AliExpress Data Matrix aracını kullanacağız. https://datamatrix.aliexpress.com/hotSale.htm adresinden kategori, ülke ve ürün bazlı;

o    Popüler arama terimleri not alınacak. https://hizliresim.com/ZgCZcX  ( Ref1 )

o   Satış verileri analiz edilecek. https://hizliresim.com/0QH7wc  ( Ref2 )

o   Ürün bazlı popüler ürün özellikleri & specleri analiz edilecek. https://hizliresim.com/JB7wy0  ( Ref3 )

(Yapmış olduğum “kolye” analizi için popüler ürün özellikleri verilerine AliExpress panelinize giriş yapmanızın ardından https://www.kisa.link/NNUk adresinden erişebilirsiniz. )

·                AliExpress’ te ürün adlarının mantıklı kelime dizelerinden oluşmasına gerek duyulmamakta. Ürün ekleme işlemi sırasında ( Ref1 ) ile belirlediğimiz popüler arama terimlerini kullanarak 128 karakterlik ürün adı alanını dolu dolu kullanmamız gerekmekte.

·                Ayrıca ürün özelliklerinin kategori ve ürün bazlı ( Ref3 ) baz alınarak eksiksiz girilmesi, ürünlerin listeleme sıralamalarında yükselmesine yol açacaktır.

Ürünler eklendikten sonra sıra geldi yapılacaklar listesine;

                AliExpress’te dünya üzerinde eşi benzeri olmayan pek çok araç mevcut. Biz bu araçların bütününü “360 derece pazarlama yönetimi” olarak adlandırıyoruz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken ilk nokta, “ empati kurmak.. “ Dünyanın bir ucuna ürün satmak istiyorsak, satacağımız ürün ile ilgili detayları eksiksiz ve doğru bir biçimde lanse edebilmek gerek. Biz dünyanın diğer bir ucundan ürün alacak olsak hangi detaylara dikkat ederdik, bunu iyi irdeleyip, pazarlama stratejimizi bu doğrultuda kurgulamamız gerek.

 

360 Derece Pazarlamada Yapılacaklar Listesi & To Do list

·                          Çarpıcı ve Dinamik Desktop & Mobil Mağaza Dekorasyonu

·                          Mağaza ve platform ürün indirimleri tanımlama

·                          Kuponlar

·                          Promosyon kodları

·                          Interaktif oyunlar

·                          Bundle ( Paket ) ürünler

·                          Sepet indirimleri

·                          Freebie

·                          Flash Deal

·                          Platform kampanyaları

·                          Global kampanyalar

·                          Ortaklık ( Affiliate ) programı

·                          Müşteriler için pazarlama

·                          Takipçiler için pazarlama

·                          Jeton araçları

·                          Vitrin ürünleri yönetimi

·                          Canlı yayınlar

·                          Müşteri İletişimi & Chat Marketing

 

Yukarıda sıralanan liste, günde bir-iki saat gibi zaman ayırılarak yapılabilecek, her birinin ayrı ayrı etkileri olan ve tüm araçları kullanabilmeniz için hiçbir bütçe ayırmanıza gerek olmayan, ancak sipariş alındığında sizin belirleyeceğiniz oran yada baremde satış tutarınızdan kesinti yapılacak araçlardan oluşmakta. Konulara yabancı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun da çözüm yolları çok basit.

·                              AliExpress University web adresinde Türkçe eğitimler & sunumlar

·                              AliExpress University Youtube kanalı

https://www.youtube.com/channel/UCXCPVu6hNdXDxZuvImPLCkQ

·                              Ding Talk uygulaması aracılığı ile AliExpress Türkiye destek ekibi, eğitmenler ve diğer satıcılara online erişim

https://bit.ly/34DZxt2

 

·                              AliExpress Türkiye satıcı destek hattı -0850 955 24 80

 

Araçlarını kullanarak, her konuda destek alabilirsiniz.

 

Yukarıda değindiğim yapılacaklar listesini Çiçekçi Tekstil Store mağazasında düzenli olarak uygulamış ve çok başarılı sonuçlar almış bir e-ihracat yöneticisi ve bir eğitmen olarak diyebilirim ki “ Başarılı bir AliExpress satıcısı olmanız için tek yapmanız gereken, AliExpress satıcı panelinizi verimli kullanmak “

İlk günlerde AliExpress satıcı paneli size zor gelebilir ancak bilmelisiniz ki zorluklara karşı çabaladığımızda güneşi görebiliriz diyor ve makalemi noktalıyorum.

 

Taşını, kumunu, harcını birlikte kardığımız ve satıcılarımızla birlikte büyüdüğümüz bir platformda olmanın mutluluğunu yaşıyor ve hepinize sağlıklı günler ve bol kazançlar diliyorum…