BLOG | Kütahya'dan Tüm Dünyaya Yılmazel Giyim

Kütahya'dan Tüm Dünyaya Yılmazel Giyim


Halil İbrahim Bey

Yayınlanma Tarihi: 05-02-2021
92

Aliexpress’e Başlangıç

      2019 yılında kuzenlerimin tavsiyesi ile e ticarete başladım. İlk olarak yerel platformlarda satışa başlayıp deneyim kazanmak istedim. Ancak AliExpress’in reklamlarını bazı sosyal platformlarda gördüm ve şansımı aynı zamanda yurt dışı bir platformda denemek istedim.

      İlk kayıttan sonra biraz çekincelerim olmasına rağmen, Yaman Bey başta olmak üzere,tüm AliExpress ekibinin sağladığı güven ve hizmetlerle bu çekincelerden hemen kurtuldum. Çünkü bütün ekip  her zaman bizler kadar heyecanlı; hiçbir satıcı ayırt etmeksizin, bizlere 7/24 yardımcı oluyorlar.

       AliExpress Ekibi, düzenledikleri haftalık webinarlar, video eğitimleri, paylaştıkları dökümanlar ile adeta bizleri okula yeni başlayan bir öğrenci gibi sıfırdan e ihracata hazırladı diyebilirim. Artık daha derli toplu olan sunumlara ve her zaman elimizin altında olan dökümanlara AliExpress Üniversitesi portalı içerisinde rahatlıkla erişebiliyoruz.

Mağaza Açılışı, Ürün Yükleme ve Satış 

     AliExpress’te mağaza açılışı oldukça kolay. Türkiye içinde herhangi bir platforma üye olurken istenilen belgeleri sunmamız yeterli oluyor.Ardından mağaza açılışımız 1-3 iş günü içinde gerçekleştiriliyor. Bundan sonra ise bize sadece ürün yükleyip , ürünlerimizi satışa açmak kalıyor.

     AliExpress paneli çeşitli dil seçenekleri sayesinde kolay kavranılabilen ve kullanım araçları sayesinde müşterilere daha rahat ulaşabilen bir platform. Panel üzerinde her türlü veriye ulaşabildiğimiz gibi buradan elde ettiğimiz verilerle de müşterilerimizin hangi ürünlere, ne zaman ve ne kadar yoğunlukta ilgi gösterdiklerini görebiliyoruz. Bu doğrultuda da gene AliExpress paneli üzerinde satışlarımızı arttırıcı aksiyonlar alabiliyoruz.

Nereye ,Nasıl ve Ne Kadara ?

     İlk başlangıçta gelen siparişi nereye, nasıl ve ne kadara göndereceğimizi , gönderimizin ne gibi işlemlerden geçerek alıcıya ulaştığını zamanla deneyimleme fırsatımız oldu. Bunun yanında uluslararası taşıma kuralları ve bazı ülkelerin gümrük uygulamaları gereği hangi ürünleri gönderip hangi ürünleri gönderemeyeceğimizi , gerek AliExpress ekibi yardımıyla, gerekse edindiğimiz uygulamalı tecrübeler ile öğrenmiş olduk. Örneğin bir çok sıvı ürünün gönderimi sıkıntılıyken , MSDS (Material Safety Data Sheet ) belgesi ile bu ürünleri gönderebildiğimizi fakat gıda gibi çabuk bozulabilen ürünlerin gönderiminde sürekli sorun yaşayabileceğimizi, bu nedenle gıda kategorisinin satışa kapalı olduğunu öğrenmiş olduk. Bunun yanında fikri mülkiyet hakkı olan ürünler ya da patenti olan ürünleri, o firmalardan satış  izni olmadan satışa açamayacağımızı deneyimlemiş olduk. Bu nedenle satış öncesi platform kurallarını detaylı okumanızı ve platform kurallarına uyarak ürün yüklemenizi tavsiye ederiz.

     Lojistik çözümü olarak Alibaba’nın Cainiao firması ile başladığımız bu serüvende, Aliexpress ekibinin de büyük katkıları eklenen ile başta PTS olmak üzere birden fazla firma ile gönderilerimizi gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimize bu artan gönderi firma sayıları  sayesinde, istedikleri seçenekleri kendilerinin seçme olanağını sunuyoruz. Örneğin müşterimize ürünün bir an önce eline ulaşmasını istediği anda express kargo seçeneklerini ya da kendisi fiyat olarak siparişinin uygun olmasını istediğinde,  yerel kargo firmalarını seçme şansını tanıyoruz.  Her geçen gün artan ihracat sayılarımız ile de kargo fiyatlarının düştüğünü böylece müşterilerimize daha uygun fiyatlarla satışlar yapabildiğimizi gözlemliyoruz.

Ödeme Kolaylığı

     Müşteriler AliExpress üzerinden alışveriş yaparken diğer platformların çoğunda olmayan birçok ödeme yöntemini güvenli bir şekilde kullanabiliyorlar. Biz de bu ödemeleri Alipay hesaplarımızda biriktirip, daha sonra Türkiye’deki hesaplarımıza havale edebiliyoruz. Bunu yaparken de gene AliExpress Türkiye ekibinin katkıları ile yapılan Finansbank anlaşması sonucu hiçbir havale masrafı yada ek ücret almadan para transferini gerçekleştiriyoruz.

     Sonuç olarak e ticaret ve e ihracatta birinci senemizi doldurduk. Ve çevremdeki insanlara hep şunu söylüyorum,  Tavşanlı’da sadece 80 bin kişiye ulaşabiliyorken , yerel platformlar ile bu sayıyı 80 milyona çıkarttık. Bunun üzerine ise, AliExpress sayesinde yaklaşık 220 ülkeye ürünlerimizi tanıtma ve satma imkanımız oldu. Ticaret yapmak (özellikle pandemi döneminde) zorlaşırken, e ticaret platformları sayesinde çok kolaylaştı.