BLOG | Mağaza Dönüşüm Oranı Arttırma Taktikleri

Mağaza Dönüşüm Oranı Arttırma TaktikleriYayınlanma Tarihi: 31-05-2021
251

Giderek daha rekabetçi hale gelen e-ihracat pazaryerleri ve bu platformlarda müşterileri işletmenizden ürün satın almaya teşvik etmek söz konusu olduğunda alınması gereken aksiyonlar vardır. Bu işleme dönüşüm denir ve dönüşüm öylece gerçekleşmez: bunun için optimizasyon yapmanız gerekir.

E-ihracatta dönüşüm oranı, çevrimiçi mağazanızdan (belirli bir süre içinde) ürün satın alan ziyaretçilerinyüzdesidir. Örneğin: çevrimiçi mağazanız bir ay içinde 5.000 ziyaretçi almış ve bunların içinden 50 kişi ürünlerinizden satin almışsa, bu, mağazanızın dönüşüm oranının %1 olduğu anlamına gelir.

AliExpress’te mağaza puanınız ne kadar yüksekse, dönüşüm oranınız o kadar yüksek olur. Ancak çevrimiçi mağazanızın başarısını ölçmenin tek yolu değildir. Dönüşüm oranı dışında aşağıdaki parametreler de göz ardı edilmemelidir. Bu parametrelere yönelik gerçekleştirilen aksiyonlar ise satıcılara satış oranı olarak geri dönecektir.

·        Yüksek Mağaza Trafiği

Mağaza trafiğiniz mağaza puanınızdan büyük ölçüde etkilenir. Mağaza puanınız ne kadar yüksekse, daha fazla trafik alma olasılığınız o kadar yüksek olur. Mağaza puanı % 95'in üzerinde olan mağazalar, mağaza puanı yaklaşık % 90 olan mağazalara göre 2 kattan fazla trafiğe sahiptir!

·        Yüksek DSR (4 yıldızlı ve 5 yıldızlı puanlamaların sayısı) oranı

·        Düşük SNAD (anlaşmazlık oranı)

E-Ticaret Dönüşüm Oranlarınızı Artırmanın Yolları:

1. Ürün sayfalarınızda yüksek kaliteli görseller ve videolar kullanın.

Kullanıcının ürünü daha iyi görselleştirmesine yardımcı olmak ve dönüşüm oranlarını arttırmak için ürün sayfalarında yüksek kaliteli görseller ve videolar kullanmanızı öneririz.

2. Ücretsiz kargo opsiyonu sunun.

3. Sınırlı süreli kuponlar tanımlayın.

Müşterilere sınırlı bir süre için kullanabilecekleri kupon kodları oluşturun veindirimlertanımlayın. Kupon kodunuzun süresi dolmadan alışveriş yapmaya teşvik edeceğiniz alıcılar, alım işlemini gerçekleştirmek için ellerini çabuk tutacaktır.

4. Rekabetçi fiyatlara sahip olun.

Diğer birçok mağazanın sunduğu marka ürünleri satıyorsanız, rekabet edebilmek için ürünlerinizi doğru fiyatlandırmanız büyük önem arz etmektedir.

5. Ziyaretçilerin ürünleri kolayca bulabilmesi için ürünlerinizi kategorilendirin.

Bir kullanıcının bir ürüne olabildiğince hızlı ulaşmasını sağlamak için ürün kategorilerinizi mantıklı bir şekilde yapılandırın.

6. Ayrıntılı ürün açıklamaları yazın.

Müşterinin tam olarak ne aldığını bilmesi için ürünü ayrıntılı olarak tanımladığınızdan emin olun.Bu aynı zamanda iade oranlarını büyük ölçüde düşürecektir.

SNAD (önemli ölçüde açıklandığı gibi değil) oranını en düşük seviyede tutmaya çalışmanız anlaşmazlıklardaki en önemli noktayı çözmenizi sağlar.

Çok detaylı ürün resimleri (yakın plan çekimler) ve videolar, detaylı beden tabloları, ürünün boyutlarını/hacmini gösteren resimler/ grafikler, renkler fotoğraftan veya ışıktan dolayı farklı çıktıysa bunun açıklaması, model üzerinde resimler ve ürünle ilgili renk/boyut/materyal/ kullanım vb aklınıza gelebilecek tüm bilgileri vermeniz, SNAD oranını önemli ölçüde düşürmenize yardımcı olur.

7. Ürüne gelen yorumların ekran görüntülerini sosyal kanıt olarak açıklamalara ekleyin.

Ürün veya servisten memnun kalan birçok alıcı buna rağmen genellikle olumlu yorum bırakmaz; ancak yaşanan herhangi bir memnuniyetsizlikte kötü yorum bırakmaya daha meyilli olurlar. 

Alıcılara, olumlu yorum bırakmalarını sağlamak için doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. -> olumlu yorumu teşvik etmek için bir sonraki siparişlerinde harcamak üzere $1-2 dolarlık kuponlar önerebilirsiniz. 

Olumsuz yorumları haftalık olarak analiz edin ve iyileştirici önlemler alın, ör. Kırılan ürünlerle ilgili çok sayıda olumsuz geri bildirim alıyorsanız, bunu önlemek için ürün paketini “patpatlı” şekilde ve koruyucu sünger ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

8. “Harekete Geçirici Mesajları” kullanın.

Kullanıcıyı, o sayfada gerçekleştirmesini istediğiniz harekete geçirici mesaja yönlendirin. Bir ürün sayfasındalarsa‘Sepete Eklemeyi Unutmayın’ – ‘Mağazamı Takip Etmeyi Unutmayın’ gibi cümleler ve görsellere açıklamalarda yer verebilirsiniz.

9. Stoğunuzu garantileyin.

Çok düzenli olarak ürünlerin AliExpress stoklarını, gerçek stoklarla senkronize ederek stok kaybından kaynaklı sipariş gönderememenin önüne geçin.

Ürünlerin boyutunun lojistik şirketleri tarafından kabul edilebilir olduğundan emin olun; lojistik şirketi ile eşleşen alıcı ülkelerin net bir tablosunu yapın; gönderi şablonunu sürekli güncelleyin.

Yukarıdaki aksiyonları alarak ve ilgili eğitimleri inceleyerek:

·        Mağaza puanınızı arttırırsınız.

·        Aramalarda çıkma olasılığınızı arttırırsınız. 

·        Dönüşüm oranınızı arttırırsınız.

·        Daha çok kampanyaya katılmaya hak kazanırsınız.

Satıcı Gelişim Projesi 1 & 2 Eğitimleri: Eğitimler Linkine Tıklayınız.

 

Bol Satışlar,

Edanaz Tınmazlar