BLOG | Muhafazakar Giyim ve İslami Ürünler Kategorisi İçin Büyük Fırsat!

Muhafazakar Giyim ve İslami Ürünler Kategorisi İçin Büyük Fırsat!Yayınlanma Tarihi: 13-04-2021
454

Güçlü üretim altyapısı, ürün kalitesi ve modelleri ile tüm dünyada kolektif bir algı yaratan “Made in Türkiye” damgalı ürünlerin globaldeki satışı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Aynı doğrultuda hızla büyüyen İslam nüfusunun tercih ettiği ürün gamlarının e-ihracat yolu ile satışları da artan bir ivme ile yükselmektedir.

Bu taleple şekillenen İslami ürünler ve muhafazakar giyim kategorilerinde başarılı satışlar yapan Türk satıcılarımızı desteklemek amacı ile AliExpress, düzenlediği eğitimler ve eğitim dökümanları ile sektördeki yeni fırsatlara ışık tutmaktadır.

Tedarik zincirindeki aksamalara rağmen 2020 Ramazan döneminde büyük GMV artışına şahit olan satıcılarımızın, çevrimiçi alışverişin her geçen gün daha da yaygınlaşıyor olması ve sosyal mesafe pratikleri gibi sebeplerden dolayı geçen seneki satışların da üstüne çıkacağını öngörüyoruz.

Ramazan’a olan hazırlıkların hızlandığı bu dönemde satış fırsatlarından maksimum ölçüde yararlanmanızı sağlamak üzere Ramazan’ın 5N1K’sını açıklayacak ve aşağıdaki başlıklara yer vereceğiz:

1.      Tüketiciler Ramazan’da Nereden Alışveriş Yapacaklar?

2.      Tüketiciler Ramazan’da Ne Zaman Alışveriş Yapacaklar?

3.      Ramazan Pazarlama Kampanyalarınızı Nasıl Planlayabilirsiniz?

4.      Ramazan Ayında Satış Potansiyeli Yüksek Olan Ürün Grupları Nelerdir?

5.      BONUS: Ramazan Ayında Satışlarınızı Arttıracak Taktikler

Bu ürün gamlarının sunduğu benzersiz fırsatlardan faydalanmak için blog sayfamızı düzenli olarak kontrol etmeyi ve sosyal medyadan AliExpressUniversity’itakip etmeyi sakın unutmayın!

Ramazan ne zaman?

Bu yıl Ramazan 2021'in 12 Nisan akşamı başlayıp 12 Mayıs akşamı sona erecek. Ramazan Bayramı 13 Nisan Salı başlayacak ve 15 Mayıs Cumartesi son bulacak.

Tüketiciler Ramazan’da Nereden Alışveriş Yapacaklar?

Alışverişte akıllı telefon kullanımlarının Ramazan ayında daha çarpıcı bir şekilde artacağını geçen senenin verilerine bakarak analiz etmek mümkün. Bu bağlamda, Ramazan ayında en çok hangi ürünlerin arandığını ve satın alındığını yakından takip etmek de bir o kadar önemli.

İstatistikler, geçtiğimiz yıl Ramazan ayında Google’da neredeyse bütün kategorilerdeki ürünlerin satışlarındadönemsel bir artış olduğunu ortaya koydu. Bu istatistiğin ışığında giyimde %30; telekomünikasyonda %19 ve tüketici elektroniğinde %24’lük bir artışa şahit olduk. Ama bunların arasında belki de en ilginç olanı, Ramazan ayında, özellikle cep telefonu satışlarındaki %17’lik artıştı. Bu artış, e-ihracatın satış hacmindeki büyümeyi çok büyük oranda destekledi. 

Geleneksel perakendecilerin ve fiziksel mağazaların büyük ölçüde kapalı olduğu bu dönemde, e-ihracat ile alışveriş yapma eğiliminin tüketim üzerinde önemli bir etkiye sahip olan Ramazan ayında da devam etmesini bekliyoruz.

Tüketiciler Ramazan’da Ne Zaman Alışveriş Yapacaklar?

Ramazan ayında alışverişlerin genellikle güneş battıktan sonra yapıldığını gözlemliyoruz. İftar saatlerinden sonra, internette gezinme ve alışveriş yapma olasılıkları daha yüksek olan Müslüman kesime yapılacak dijital pazarlama faaliyetlerinden maksimum verim elde etmek için haftanın doğru zamanını ve saatini seçmelisiniz. Bunun ışığında, pazarlama faaliyetlerinizi satış yaptığınız ülkelerin akşam saatlerine göre ayarlayabilirsiniz.

Ramazan Pazarlama Kampanyalarınızı Nasıl Planlayabilirsiniz?

Ramazan süresi için kampanyalarınızı belirlerken Müslüman tüketicilerin davranışlarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu analizi yaparken Ramazan öncesi, Ramazan süresince ve sonrasında olarak değerlendirebilirsiniz.

Ramazan Öncesi ve Şaban Ayı

Müslüman tüketiciler için Ramazan alışverişi, Ramazan'ın kendisinden yaklaşık bir ay önce başlar. Ramazan 2021'de 12 Nisan’da başlayacak olması, Ramazan tüketici faaliyetlerinin şimdiden başladığı anlamına gelir. 

Ramazan Süresince

2020’de online alışverişte mobil cihazların kullanılması ve tüketicilerin oldukça geç saatlerde çevrimiçi olması 2021’de de devam edecek olan bir trend olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca, Ramazan’ın ikinci yarısı tüketicilerin odaklarını bayram hazırlıklarına kaydırdığı ve Müslüman ailelerin bayram kutlamaları için internetten daha yoğun alışveriş yapacağı zaman dilimi olacak.

Araştırmalara göre, Ramazan ayının üçüncü haftası, çoğu insanın yaklaşan kutlamalar için aktif olarak ürün aradığı dönem olduğundan, çevrimiçi perakendecilerin müşterileriyle çevrimiçi iletişim kurmaları için en önemli fırsat haline geliyor. Geçen yıl Ramazan'ın üçüncü haftasında online perakende satışlarda %67’lik bir artış gözlemlendi.

Ramazan'dan Sonra

Tıpkı 2020'de olduğu gibi Ramazan Bayramı 2021’dede Müslüman tüketicilerin mümkün olduğunca sosyal teması azaltarak evlerinde geçirecekleri bir dönem olacak. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta, Ramazan sona erdiğinde de Müslüman tüketicilerin davranışlarının değişmeyecek olması.

Marka olarak bu süreçte gösterdiğiniz performansın 2 ay sonra gelecek olan Kurban Bayram’ındaki satışlarınızı büyük ölçüde etkileyeceğini ve markaya sadık müşteri kitlesi oluşturmanız dahilinde yıllar boyunca devam edecek bir marka-müşteri ilişkisine sahip olabileceğinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. 

Ramazan Ayında Satış Potansiyeli Yüksek Olan Ürün Grupları Nelerdir?

Geçen yıl markalarımız iç mekan ürünleri üzerinde yoğunlaşarak büyük satışlar gerçekleştirdiler. Aile ve arkadaşlar arasında özellikle hediye alışverişin yoğun olduğu bu dönemde giyim (özellikle tesettür giyim ve muhafazakar giyim), ışıklandırmalar, ev ve dekorasyon, fitness ve spor malzemeleri, oyuncaklar ve oyunlar, akıllı telefon ve tabletler, aksesuarlar ve mutfak ürünleri (özellikle çaydanlık ve bardaklar) satış hacimleri yükseldi.

Bonus: Ramazan Ayında Satışlarınızı Arttıracak Taktikler

Başarılı bir Ramazan e-ihracat kampanyası oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin ve satışlarınızı katlayın:

ADIM 1: Ramazan temalarını takip edin ve uygulayın.

Ramazan manevi ve duygusal bir aydır, bu nedenle minnettar olmak, iyilik ve sevdiklerinize minnettarlık göstermek ve teşekkür etmek etrafında şekillenen temaları takip edin.

ADIM 2: Uygun semboller kullanın ve bu aya hitap edecek ürünleri ön plana çıkarın.

Günümüzde İslam'ın en yaygın sembollerinden biri olarak görülen hilal, hem aksesuar hem de ev dekoru olarak sıklıkla kullanılır.

Hurma, orucu bozarken yenen ilk besindir ve Ramazan geleneğinin bir parçası olmuştur. Hurma servisi yapmak için farklı zücaciye malzemeleri bu dönemde satışlarının yükselmesi muhtemel ürünler arasındadır.

Müslümanların bu dönemde geç saatlere kadar ayakta kalmaları nedeniyle, birçok Müslüman ülkede ışıklandırmaların satış hacimleri yükselmektedir.

ADIM 3: Özel Ramazan kampanyaları ve kuponları tanımlayın.

Alışveriş sepet hacimlerinin en büyük olduğu Ramazan ayında takipçilerinize promosyonlar tanımlamak onları satın almaya teşvik edecektir. Bu kuponları sınırlı süre için tanımlayarak ve sık sık uygulayarak hem mağaza trafiğinizi hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sepetine ekleyen müşterilerinize kuponlar tanımlayarak ürünlerin satışa dönüşme olasılığını arttırabilirsiniz.

ADIM 4: Ürünlerinizi paket halinde satarak onlara ilham verin.

Bu dönemde alıcılar yeni fikirler aradıkları için en popüler ürünlerinizin veya birbirini tamamlayan ürünlerin olduğu ürün paketleri oluşturarak onlara önerilerde bulunabilir ve birlikte almaya teşvik ederek satış hacmini büyütebilirsiniz.

ADIM 5: Çapraz pazarlama tekniklerinden yararlanın.

Ürün açıklama şablonu oluşturarak takipçilerinizin ziyaret ettikleri ürünün altına ona benzer ürünleri de görüntülemesini sağlar, böylelikle mağaza içi gezinmelerini arttırarak ürünlerinizin satışa dönüşme olasılığını arttırırsınız.

ADIM 6: İletişimlerinizi kişiselleştirin ve müşterilerinize kendilerini özel hissettirin.

Ramazan ayından önce ve sonra, fırsatları duyuran ve alıcıları ürünlerinizi incelemeye teşvik edecek e-postalar gönderin. E-maillerinize mutlaka onları istediğiniz ürünlere yönlendirecek linkler ve görseller ekleyin. Avantajlı fırsatlar sunun.

ADIM 7: Feed alanını aktif olarak kullanın ve zamanlamaya dikkat edin.

Ramazan ayında markanızı ve ürünlerinizi tanıtmanın en etkili yollarından biri feed alanını aktif kullanmaktadır. Feed alanını kullanarak:

·        Paket ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

·        Ramazan’a dair hediye önerilerinde bulunabilirsiniz.

·        Giyim taktikleri verebilirsiniz.

·        En çok satan ürünleri ve alternatiflerini sunabilirsiniz.

·        Markanızı anlatan makaleler yayınlayabilirsiniz.

ADIM 8: Mağaza dekorasyonunuzu uyarlayın.

Mağaza banner’larınızda ve dekorasyonunuzda Ramazan atmosferini ve ruhunu yansıtacak görseller kullanabilirsiniz. Hilal motifleri ve ışıklar ekleyerek göze hitap edebilirsiniz.

En çok aranan ürünlerinizi ana sayfanın üst bölümlerine ekleyin ve ilgili çekici başlıklar (Ramazan Aşçılarına Özel, Ramazan’ın En Çok Satanları gibi) oluşturun.

Tekliflerinizi ve kuponlarınızı mağaza ana sayfasında görünür yerlerde konumlayarak ilgi çekin.

Bol Satışlar,

Edanaz TINMAZLAR