BLOG | Muhafazakar Giyime Dair Bilmedikleriniz

Muhafazakar Giyime Dair BilmediklerinizYayınlanma Tarihi: 29-04-2021
412

Müslümanların artan nüfusu İslami ürünlerin pazar büyüklüğünü artırıyor. 2021 itibariyle dünyada yaklaşık 1,9 milyar Müslüman nüfus bulunmakta ve bu da dünya nüfusunun%24’ünü oluşturuyor. Yani İslam, Hıristiyanlıktan sonra dünyanın en çok müridi bulunan din olarak değerlendiriliyor. PewResearch'e göre, 2050 yılına kadar dünyanın Müslüman nüfusu, küresel nüfusun yüzde 29,7'sini oluşturacak.

Pazarın büyüklüğünün farkında olan global şirketler bu büyüyen pazara yönelik çalışmalara başladı ve bu durum muhafazakar kadınların tercihi olan Muhafazakar Giyim yani Tesettür Giyimin, moda endüstrisinde son zamanlarda büyüyen en önemli hareketlerden biri olmasını sağladı.

Ancak, muhafazakâr giyim kategorisinin müşteri kitlesi dünya nüfusunun %24’ü ile sınırlı değil!

Tesettür giyim genellikle Müslüman kadınlarla ilişkilendirilir ancak bu kategori muhafazakâr giyimi teşvik ve tercih eden kültürlere de büyük ölçüde hitap ediyor. Başörtülü şık kadınlar mütevazı moda hareketinin "yüzü" haline gelse de, saçlarını örtmeyen, Müslüman ya da dindar olmayan fakat bu akıma yakından takip eden birçok tüketici var.

Farklı kitleler tarafından farklı sebeplerden tercih edilmesi nedeniyle mütevazi giyimin birçok farklı tanımı bulunuyor. Bazı kıyafetler dirsekleri, omuzları ve bilekleri örterken; etekler için de boy ölçüleri farklılık gösteriyor. Kültür ve bölgelere göre farklılık gösteren bu kategori, satıcılar için büyük fırsatlar sunuyor.

İslami tüketicilere özel giyim ve aksesuarlar çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Mütevazı modanın uzun etek/elbiseler, uzun kollu penyeler, geniş paçalı pantolonlar, bol giysiler, yüksek yakalar, başörtüsü veya türban gibi çeşitli ürün gamları vardır. Ayrıca ülke/bölge kültürüne bağlı olarak İslami/mütevazı kıyafetleri destekleyen bazı ürün kategorileri de bulunmaktadır. Bunlar kaftanlar, abayalar, haşemalar, başörtüler, kurtalar ve kanduralar olarak sıralanabilir.

Aynı zamanda muhafazakâr giyim, büyük beden kıyafetlerin bulunduğu kategoriler ile paralel bir şekilde büyüyor.

Geçmişte büyük beden giysiler kadınsı silueti mümkün olduğunca az yansıtma amacına hizmet ediyordu. Ancak bu günlerde büyük beden moda, uniseks giyim markaları sayesinde cinsiyet ikilemesini nispeten geçersiz kılıyor. Cinsiyete dayalı kıyafet ve renklere bağlı kalmak zorunda olmadan özgürce form alan bu hareket, var olan kalıpların da dışına çıkarak bize süregelen moda anlayışlarını yeniden sorgulatacak kadar kuvvetli. Perakende sektörüne dair yapılan anketler, alışveriş yapanların artık "kısıtlayıcı, dar giysiler" yerine "daha uzun uzunluklar ve daha gevşek kesim stilleri" tercih ettiklerini göstererek bu tezimizi doğruluyor.

Bazı eksik yazlık giysilerin aksine, mütevazı modanın çekiciliğinin en önemli dayanaklarından biri de, mevsimler boyunca giyilebiliyor olması. Sıcak havalarda tercihimiz olan serin ve geniş giysiler, sonbahar ve kış aylarında bir süveter ve tayt ile kombinlediğimiz bir takım haline geliyor.

Mütevazı giyim bugün, Müslümanların tercihi olmaktan çok daha fazlası. Artık bir dine bağlı değil. Bu yeni bir trend. Bu moda anlayışı "zamansız, şık ve büyük beden".

Müslümanların sahip olduğu moda ve güzellik markaları, modern Müslüman kadınların kendilerini yaratıcı, tutkulu ve özgün bir şekilde ifade edişini yeniden tanımlıyor. Global markalar da takipçilerine mütevazı görünümleri nasıl kombinleyeceğine dair fikir vermek için sosyal medyayı kullanan fenomenlere çeşitli reklam kampanyalarında yer vererek bu harekete büyük ölçüde öncülük ediyor.

                                                                      Mütevazı moda daha kapsayıcı hale geliyor. 

Kadınların geleneksel olarak daha muhafazakar giyindiği Orta Doğu'da mütevazı moda kavramı yaygın bir şekilde kullanılıyor. Aynı zamanda Batı da mütevazı moda kavramını gün geçtikçe daha da sindiriyor ve Batılı çok sayıda marka ve perakendeci tarafından farklı müşterileri çekmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. 

Pek çok Batılı marka bu pazarın harcama gücünü çekmek için kampanyalarında gözle görülür şekilde mütevazi modayı temsil eden kombinleri ve aksesuarları sergiliyor olsa da burada asıl önemli olan bu davranışın arkasındaki motivasyon değil, farklı tercihlere hitap eden, kapsayıcı bir akımın dünya tarafından bilinirliğine katkıda bulunuyor olmaları. Bunlara örnek olarak:


NIKE’ın Spor Başörtüsü

    


Dolce&Gabbana Abaya KoleksiyonuMarks &Spencer'dan 'Burkini' 

    


New York Moda Haftası 2016 yılında Endonezyalı tasarımcı AnniesaHasibuan'ın tamamen başörtülü ilk podyum gösterisinden karelerTommyHilfiger Mütevazi Giyim Koleksiyonu


Tesettür Giyim ve İslami ürünler, gerek geniş ürün yelpazesi, gerekse Türkiye'de çok kolay tedarik edilebilir olması açısından çok karlı olması nedeni ile AliExpress üzerindeki Türk satıcılar tarafından sıklıkla ürün listelenen olması açısından çok karlı olması nedeni ile AliExpress üzerindeki Türk satıcılar tarafından sıklıkla ürün listelenen bir kategori olarak karşımıza çıkıyor. Eğer sizlerde bu kategori altında ürünlerinizi listelemek isterseniz, link üzerinden nasıl satılır, ne satılır, nereye satılır gibi bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Ramazan ve sonrasında ilgili pazarlara dair satış taktikleri için "Muhafazakar Giyim ve İslami Ürünler Kategorisi İçin Büyük Fırsat!adlı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Geri kalan bütün sorular için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı incelemeyi unutmayın!


Bol Satışlar,
Edanaz TINMAZLAR