BLOG | Peki nasıl mı başladık?

Peki nasıl mı başladık?


Yunus A. İstanbul

Yayınlanma Tarihi: 05-02-2021
232

Merhaba,

3 Ay Önce Başladı AliExpress serüvenimiz. Ayakkabı Satıyoruz AliExpress’ te. Türkiye’ de eski sezon dedikleri ürünler öyle satılıyor ki yurtdışına.

Peki nasıl mı başladık?

10 yıldır Enerji Sektöründe yatırımları olan bir girişimciyim. Tüm Ailenin temel gelir kaynağı bu büyük projeler.

İstanbulluyuz. Geçen sene, küçük kardeşimiz eşine küçük bir ayakkabı dükkanı açmıştı İzmir’ de.  İşte serüvenimiz böyle başladı aslında. Ürünleri küçük atölyelerden alıp satışını yapmayı planladığı bir düzen kurmaya çalıştılar.

Tüm girişimcilerde olduğu gibi, yaşadığımız bu talihsiz pandemi süreci satış yapmalarına büyük engel oluşturdu.

İstanbul’da ayakkabı satışı yapan bir arkadaşımla sohbet edip, izmir’ deki dükkanımızın durumunu anlattığımda bana Sevtap Küçük Hocam’ dan ve AliExpress’ ten bahsetti.

Ne yalan söyleyeyim, kendi sektörlerimizde büyük işler alıyoruz ancak hiç duymadığım bir isimdi AliExpress. Satış yapmayı bırakın, internetten hiç alışveriş yapmamıştım.

Arkadaşım da ayakkabılarını AliExpress üzerinden farklı ülkelere sattığını, dolar kazandığını anlattı ballandıra ballandıra.

İlk konuşmamızda çok ikna olduğumu söyleyemem. Açtığımız dükkanda satılamayan ürün, internetten nasıl satılacaktı?

Sevtap Küçük Hocam ile toplantı yaptık. Arkadaşımın mağazasının satışlarını gösterdiler.

O noktada dedim ki, Dünya bu tarafa gidiyor herhalde. Biz neden geri kalalım.

İzmir’ de dükkandaki ürünleri AliExpress’ e açtık. Tabi o süreç de biraz zor oldu.

Ürünleri AliExpress’ te satabilmek için, fotoğraf istiyorlarmış. Bizim ürünlerin fotoğrafı yok. “Birden fazla fotoğraf lazım” dediler. Biz işi gücü bıraktık “Hadi ürünlere güzel fotoğraflar çektirelim” dedik.

Ürün topuk boyutu nedir, onu bile ölçtük biliyor musunuz? Dedim ya biz enerji sektöründen anlarız. Bu iş biz de sadece ilgiydi ve gittikçe büyüdü ve profesyonelleşti.

İtiraf etmeliyim. Benim kadar ekibim de bu işten hiç anlamıyordu. Çok zorlandık başlarda.

Bir de kargo süreci var. Yahu bizim gibi tek bir ürünü bile kargoya vermemiş insanlar, Fas’ a, Israil’ e çatır çatır ayakkabı gönderiyor.

İtiraf edeyim ama ilk iki hafta siparişleri göndermeyi beceremedik.

Sağ olsun bu işle ilgilenen arkadaşımız, Sevtap Hocamızın numarasını vermiş.  Müşterilere gidecek ürünler, 20 ayrı paket onun ofise geri gitmişJ

Neyse sonra güzel toparladık. 3 aylık mağazamız var. Günde en az 60-70 satış ile başladık, 100 satışı gördük. İhracat için ilk ayda bu güzel başarı bizim için.

Haftada 34.000 tl kazanç var dediler. Çok mutlu oldum.Detaylı videomuzu izlemek isterseniz linkini de ekliyorum. https://www.youtube.com/watch?v=mkbC4QJOVN8

İzmir’deki küçük mağazamız şimdi Dünyaya açılmış oldu. Artık orası satış yeri olmaktan çıkıp depomuz olma görevi görüyor.

Kış Sezonunu bitirdik, yazlıkları çıktık artık. Öyle geliştik ki bölge bazlı stratejiler belirliyoruz. Hangi ürün hangi ülkede daha çok satar biliyoruz.

Dünya’ ya ayak uydurmak lazım. Biz sattık siz de satarsınız diyorum.

Hayırlı Satışlar Yunus A. İstanbul