BLOG | Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing)

Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing)Yayınlanma Tarihi: 14-06-2021
308

AliExpress mağazanız için bir bağlı kuruluş pazarlama programı başlatarak, hızlı ve ekonomik bir şekilde daha fazla trafik çekebilir ve çevrimiçi mağazanızdan satışları artırabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, AliExpress Affliate Marketing programı nedir? Nasıl başlayabilirsiniz?

Bağlı kuruluş pazarlaması, satıcıların ürünlerini tanıtmasına ve dış trafiği çekmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Satış başına tutar üzerinden satıcının programa kayıt olur iken belirlediği komisyon oranında kesinti yapılır. Satıcı komisyonu bir ürünü satış ortaklığı pazarlaması sayesinde başarıyla sattıktan sonra öder.

Reklamveren (e-ticaret mağazası sahibi olarak siz) ürünlerinin reklamının yapılması için AliExpress üzerinden bir yayıncı (bağlı kuruluş) ile anlaşır ve yayıncı bu ürünleri kendi sitesinde tanıtıp her satıştan komisyon kazanır.

Şu anda, tüm satıcılar Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing) programına kayıt olabilir.Satıcı, katılım onayı sonrasında 15 gün boyunca Satış Ortaklığı Programından ayrılamaz. Bu programdan ayrılmaya karar verirseniz ve tekrar katılmak isterseniz, tekrar katılmadan önce 7 gün beklemeniz gerekir.Affiliate programına dahil olduğunuzda tüm ürünleriniz varsayılan komisyon olarak belirlediğiniz komisyon oranıyla programa dahil olur. Ekstra komisyon ile ön plana çıkarmak istediğiniz max 1000 ürününüzü ön plana çıkar alanından ekstra komisyon tanımlayarak ekleyebilirsiniz.

Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing) programına eğitim sunumumuzu inceleyip satıcı paneliniz üzerinden kayıt olabilirsiniz;  Kayıt olmak için tıklayınAffiliate Marketing Mağaza Trafik Artışı

Affiliate Marketing'in Faydaları Nelerdir?

İnternet günümüzde en hızlı ve olay yoldan işbirliği oluşturabileceğiniz bir yer haline gelmiştir. Bu yüzden ne kadar çok web sitesiyle çalışırsanız, erişiminiz ve potansiyel web sitesi ziyaretçileriniz o kadar geniş olur.

Bağlı kuruluş pazarlamasına başlarsanız elde edeceğiniz temel avantajlardan bazıları şunlardır.

1. Her Şey Takip Edilebilir

Gösterimler, tıklamalar, olası satışlar ve satışlarla ilgili verileri satıcı panelinden görüntüleyebilirsiniz.

2. Kuralları Siz Belirlersiniz

Bağlı kuruluş pazarlamasının ana faydalarından biri, tamamen performansa dayalı olması ve kuralları sizin belirlemenizdir. Yaptığınız satış ile orantılı şekilde reklam harcaması yaparak satış miktarınızı arttırabilirsiniz. Bütçeyi performansa göre arttırıp azaltabilir vereceğiniz komisyon oranını kontrol edebilirsiniz.

3. Marka Güveni Sağlar

Güvenilir influencer’lar ve yüksek otorite web siteleri ile ortaklık kurarak itibarınızı artırabilir ve tüketicide güven oluşturabilirsiniz.

4. Kullanıcı İçeriği Oluşturur

İnsanlar markanızı sevdiğinde, özellikle Facebook, Twitter ve Instagram'da herkesin bunu bilmesini isterler. Ürün fotoğrafları, videolar ve ürün incelemelerinin tümü, e-ticaret işletmeniz için organik olarak gelir sağlayabilir.

• Ücretli reklamlara kıyasla kulaktan kulağa satışlar iki kat daha fazladır.

• Tüm tüketicilerin yaklaşık dörtte üçü bir ürün hakkında bilgi almak için sosyal medyayı kullanır.

5. Yeni Müşteri Kazanımı Sağlar

Yeni müşterilere erişmenizi sağlar. Mevcut müşterilerinizi tekrar satın almaya teşvik eder.

6. Trafiğinizi Arttırır

Bir çok ülkeden ve kanaldan ekstra daha fazla trafik çekmenizi sağlar. Best.aliexpress.com(Harici trafiğin yönlendirildiği sayfadır) Bu sayfada yalnızca satış ortağı programına dahil ürünler gösterilir. On altı dil mevcuttur. Ana web sitesine benzer şekilde kategori ve anahtar kelimeye göre arama algoritması vardır ve ürünler binlerce kişiye gösterilir.

Affiliate Marketing ile Nasıl Başarı Elde Edilir?

·         Rekabetçi bir komisyon oranı belirleyin. Komisyon oranı yüksek ürünler daha çok tanıtılır. Affiliate ile ürününüz çeşitli mecralarında yayınlanır, verdiğiniz komisyon bu mecralar için reklam geliridir. Mecralar doğal olarak daha fazla gelir kazanacaklarını düşündükleri ürünleri yayınlamayı ve reklamını yapmayı tercih ederler.

Komisyon oranı belirleme önerileri:

o   Günlük ortalama oran %3 - %6

o   Hızlı satan ürünlerde %8

o   Yeni gelen ürünler veya kampanyalarda %15 - %20

Hatırlatma: Farklı kategorilere göre farklı kar marjları belirleyebilirsiniz

Komisyon oranları: Yeni ürünler> Hızlı Satan ürünler> Diğer

 

·         Ücretsiz gönderim opsiyonu sunun. Satıcılar ücretsiz gönderim sağlanan ürünleri satın almaya eğilimlidir. Ücretli gönderim sağlanan ürünleriniz mevcut ise fiyatlarının rekabetçi olduğuna emin olun.

·         Ürünlerinizin dönüşüm (satın alınma) oranını arttırmak için; ürünlerinize özel teklifler(3 al %20 indirim vb.), indirim, promosyon kodu ve kuponlar tanımlayın. Ürünlerin isim, açıklama, görsel, video ve özellikler kısmının eksiksiz şekilde doldurulduğuna emin olun.

·         Ürünlerinizin tüm özelliklerini ; fiyat, resim, beden, açıklama, yorumlar inceleyerek kendinizi müşteri yerine koyun ve ürününüzün eksikliklerini tespit edip, geliştirin.

·         Ürünlerinize pazarlama ve sahne görsellerinin kurallara uygun ve tam olarak eklendiğine emin olun.

·         Affiliate Marketing Veri Analizi araçlarını doğru kullarak ön plana çıkarılacak ürünleri, ürünlerin komisyon oranlarını düzenli olarak trafiğe ve satışa etkilerini ölçerek düzenlemek.

·         ÖNEMLİ ! Satıcı komisyonu bir ürünü satış ortaklığı pazarlaması sayesinde başarıyla sattıktan sonra öder. Satış başına tutar üzerinden satıcının programa kayıt olurken belirlediği komisyon oranında kesinti yapılır. Her ürün satışınız Affiliate kanalı üzerinden gerçekleşmez, bu nedenle ürünlerin fiyatlarına affiliate komisyonunu eklemek, ürünlerinizi rekabetçi olmaktan uzaklaştırır. Her 3 satıştan biri affiliate kanallarıyla gelir gibi düşünüp, örneğin %9 affiliate komisyonu belirlediğiniz bir ürünün fiyatına %3 ‘ü yansıtmanızı öneririz.

 

BOL SATIŞLAR !

 

ECE GÜR EĞRİDERE