BLOG | TP AliExpress & AnalyticaHouse

TP AliExpress & AnalyticaHouseYayınlanma Tarihi: 26-07-2021
220

TP Aliexpress & AnalyticaHouse

2017 yılında kurulan AnalyticaHouse, kurulduğu günden bu yana dijital pazarlamayı bugünkü geleneksel anlayışından ayrıştırmak, kullanıcı davranışlarını ölçmek ve öngörmek adına çalışmalar yapmaktadır. Adını ve ilhamını Cambridge Analytica'nın insan davranışlarını gruplamak ve analiz etmek üzerine geliştirdiği stratejiyi anlatan bir makaleden alan AnalyticaHouse’un en güçlü kası veri odaklı olmasıdır. Şirket misyonunda pazarlama mühendisliği ve dijital aktivasyonları temel alan, partner ve müşterilerine dijitalleşme yolunda geleceğe yönelik çözümler geliştirmeyi hedeflemektedir.

2018 yılında Google Premier Partner'i, 2019 yılında ise Google İhracat Partneri olan AnalyticaHouse, 2020 yılında Facebook ve AliExpress ile de partnerlik gerçekleştirerek uluslararası etki alanını genişletmiş,  teknoloji sektörünün devleri tarafından da tanındığını ispatlamıştır. Ana partnerlerinin yanı sıra, müşterilerin gereksinim duyabileceği alanlarda kendilerini yönlendirmek adına Insider, Adjust, RTB House ve Criteo gibi global partnerlerle de çalışmaktadır.

Performans pazarlama, web analitiği, SEO ve marka iletişimi gibi birçok alanda, ağırlıklı olarak tekstil ve e-ticaret sektöründe olmak üzere 360 derece danışmanlık ve dijital operasyon hizmeti sunmaktadır. Şu an için İstanbul ve İzmir'de ofisleri bulunan AnalyticaHouse'un tüm Türkiye'ye ve dünyanın 10'dan fazla ülkesine yayılmış operasyonları bulunmaktadır.

Pandeminin de etkisiyle artış gösteren dijital pazarlama ve e-ticaret aktivitelerinin yoğunlaşmasına paralel olarak ekibini ve etki alanını genişleten AnalyticaHouse, e-ticaret ve e-ihracat alanındaki danışmanlık faaliyetlerini ve operasyonlarını çeşitli eğitimler ve yazılım çözümleri ile destekleyerek çalışmalarına devam ediyor.

E-ticaret Ekibimiz

AnalyticaHouse e-Ticaret danışmanları, belirli zorluklara göre uyarlanan, bire bir destek sağlamaktadır. Bir e-ticaret stratejisi geliştirmekten ve veriye dayalı pazar araştırmasından web sitesini uluslararası hale getirmeye kadar her konuda yardımcı olabilmektedirler. Pazar yeri ortaklıkları, Türk şirketleri için fırsatları en üst düzeye çıkarmak için birçok küresel pazar yeri ile ortaklık kurmuştur. Online ticaret siteleri, 2020'de küresel e-ticaret satışlarının% 62’s'ini oluşturmuştur. Bu platformlar, yeni pazarlara girmek için önemli bir fırsat sunmaktadır. AnalyticaHouse’un Aliexpress platformunda çalıştığı markalar arasında ByNoGame, Kuaybegider, Dimes, Arzum ve Modanisa yer almaktadır. AnalyticaHouse her geçen gün veri odaklı stratejilerİ, ve uzman ekibi ile e-ihracat hacmini artırmak için çalışmalarına devam etmektedir.

E-İhracatın Faydaları

E-export, temel olarak ürünlerin internet aracılığı ile farklı ülkelerdeki müşterilere satmak anlamına gelmektedir. Müşteri bulma, ürünleri sergileme, sipariş alma ve sipariş teslimi gibi süreçler internet üzerinden,  2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Sizin için en uygun olan yöntemi seçebilirsiniz. Sektörünüze en uygun olan e-export yöntemini seçerek işe başlayabilirsiniz. İlk yöntem; yaygın e-export sitelerinde satış yapmaktır. Yeni başlayanlar daha kolay, hızlı ve masrafsız e-ihracat yöntemidir. E- ihracatın faydalarına yakından bakmak gerekirse:

       Artan Rekabet Gücü: İhracat, yeni fikirlere, yönetim uygulamalarına, pazarlama tekniklerine ve rekabet gücünüzü arttırmak için işinizi hem Türkiye hem de denizaşırı pazarlarda daha iyi konumlandırmanıza yardımcı olabilecek rekabet yöntemlerine maruz kalmanıza olanak sağlayabilmektedir.

       Artan Satışlar: Örneğin, Trinidad ve Tobago'daki bir üreticinin 1,5 milyonun üzerinde bir pazara erişimi vardır. Bununla birlikte, örneğin Brezilya'ya ihracat yapmak, bu üreticinin potansiyel pazarını yaklaşık 200 milyon kişiye genişletmektedir.. Genişleyen bir pazar ile ihracat, satışların ve genişlemenin artmasının yolunu açabilir.

       Daha Yüksek Karlar: Kar elde etmeyi amaçlamadıkça hiçbir şirket ihracat yapmamaktadır. Genel olarak, daha büyük pazarlardaki uluslararası müşterilerin yerel bir alıcıdan çok daha büyük siparişler vermesi muhtemeldir.

       Daha düşük maliyetler: Yurt dışı Türkiye pazarının ötesine genişleyerek satışlar artacak ve dolayısıyla üretim seviyeleri de artacaktır. Üretim seviyeleri yükseldikçe, üretim sürecine bağlı olarak ürün başına maliyetler tipik olarak azalır.

       Ürün Yaşam Döngüsünü Uzatma: İç pazarda, ürününüz yaşam döngüsünün sonuna yaklaşıyor olabilir. Böyle bir durumda, ürünün yaşam döngüsünü uzatmak için bir ihracat pazarı bulmak ideal olacaktır.

       Yurtdışında Müşteriyi Takip İmkanı: Türkiye'den Avrupa'ya ve özellikle Almanya'ya dış göç oldukça yüksektir. Bu, yurtdışında Türk “tadı” olan ve otantik Türk ürünleri arzusu olan büyük bir Türk diasporasının oluşmasına yol açmıştır. İhracat satışlarınızı artırmak için diasporik pazarı hedefleyerek bu durumdan yararlanabilirsiniz.

Dışa Aktarmayla İlgili Zorluklar:

       Müşterinizi Yurtdışında Takip Edin: Türkiye'den Avrupa'ya ve özellikle Almanya'ya dış göç oldukça yüksektir. Bu, yurtdışında Türk “tadı” olan ve otantik Türk ürünleri arzusu olan büyük bir Türk diasporasının oluşmasına yol açmıştır. İhracat satışlarınızı artırmak için diasporik pazarı hedefleyerek bu durumdan yararlanabilirsiniz.

       Ekstra Maliyetler: Bir ihracat pazarı geliştirmek zaman almaktadır. Yeni tanıtım ve pazarlama materyalleri geliştirmek, yeni ambalaj geliştirmek ve seyahat etmek ve diğer idari ve operasyonel görevleri üstlenmek için yeni personel atamak da maliyetli olabilmektedir.

       Ürün Modifikasyonu: İhracat pazarında emniyet, güvenlik ve diğer gereksinimleri karşılamak için ürününüzün modifiye edilmesi gerekebilir. Bazı firmalar, bu değişikliklerin söz konusu olduğu yerlerde teknik bilgiye sahip olmayabilir ve bir uzman işe almanın getirdiği maliyetleri karşılamak zorunda kalabilir. Ürününüzü ihracat pazarı için değiştirmek zorunda kalmak, firmanın insani ve diğer operasyonel kaynaklarını da genişletebilir.

       Nakliye Riskleri: Ürününüzü ihraç ederken hasar, kayıp veya hırsızlık riski vardır.

       Kültürel Farklılıklar: İhracat pazarındaki dil, iş uygulamaları ve diğer gelenekler, kendi iç pazarınızdan farklı olabilir. İhracat pazarında daha büyük başarı elde etmek için, ihracat pazarınızdaki kültürel duruma aşina olmanız ve gerekirse yaklaşımınızı buna göre ayarlamanız gerekecektir.

       Pazar Bilgileri: Bazı pazarlar hakkında bilgi bulmak son derece zor olabilir. Bilgi eksikliği, rakipleriniz ve belirli ürününüz ve benzer ürünlerinizle ilgili trendler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınız anlamına gelir. Bu, hedef pazarda başarılı olmanızı olumsuz etkileyebilir.

Pazaryeri Platformu Oluştururken İzlemeniz Gereken Adımlar

  1. Hedef kitlenizi araştırın,
  2. Doğru iş modelini seçin (FBA & FBM),
  3. Pazaryeri operasyonlarınızı planlayın,
  4. Pazaryerinizin olmazsa olmaz özelliklerinize karar verin,
  5. Bir ödeme yöntemi çözücüsü seçin (PayPal, Iyzico... ),
  6. İşletmeniz için en doğru pazaryeri yazılımını seçin (Shopify),
  7. Donanımlı bir ekip oluşturun,
  8. Pazaryeri platformunuzu oluşturmaya başlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

1- Ülke aşırı hükümet teşviklerinden ve olanaklardan faydalanabilir miyim?

Evet! Ülkeden ülkeye değişse de gümrük vergisi ve KDV muafiyetlerinden yararlanmak mümkündür. Kargo bedelleri de ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Sınır ötesi e-ticaret siteleri perakende müşterileri için KDV dahilinde olmayan işlemler yapabilir. 

2- B2C siparişlerde gümrük vergi muafiyetleri nelerdir?

       Avrupa Birliği ülkeleri 22 Avro’nun altındaki giyim ürünlerinin kargosu için gümrük vergisi ve KDV uygulaması yapmamaktadır.

       1000 Avro’yu geçmeyen tüm ürün grupları Rusya’ya gönderildiğinde gümrük vergisinden ve KDV’den muaf olurlar. Rusya özellikle deri ve kürk ürünlerine gümrük vergisi muafiyeti uygulamaktadır.

       Ukrayna 150 Avro’yu aşmayan gönderiler için gümrük vergisi ve KDV muafiyeti uygulamaktadır.

       Sınır aşırı e-ticaret kargoları içeriği 800 Amerikan Doları’nı aşmadığı taktirde gümrük vergisi ve KDV’den muaf tutulmaktadırlar.

       Azerbaycan, aylık kargoların 500 Avro’nun altında kaldığı durumlarda gümrük vergisi ve KDV muafiyeti uygulamaktadır.

       Körfez ülkelerinde 270 Amerikan Doları’nı aşmayan siparişler gümrük vergisi ve KDV’den muaftırlar.

3- Ülke aşırı kargo süreçleri ile nasıl başa çıkılmalıdır?

       Kargo işlemleri sınır aşırı e-ticaret kargo şirketleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Kargo işlem gereklilikleri 300 kilogram ağırlığı ve 15.000 Avro fiyat sınırını geçmeyen, satış amaçlı oldukları tanınmış ürünler için geçerlidir.

       Türkiye’de operasyonu olan kargo şirketleri: DHL, FedEx, TNT, MNG Kargo, Ptt, YurtiçiKargo, PTS, Navlungo, ShipEntegra 

4- Hangi sektörler başarılı olabilir?

Ev tekstili, ayakkabı, hazır giyim ürünleri, takı ve aksesuarlar, anne- bebek ürünleri sınır aşırı e-ticarete en uygun ürün gruplarıdır. Fakat, bu durum satış yapılacak ülkeye göre tamamen değişebilmektedir. Hedef kitlenin yaşadığı yer, ülkenin demografik gerçeklikleri, hatta politik duruşu bile satın alma kararlarına etki edebilmektedir.

5- E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazları nelerdir?

Lojistik takip için: CAINIAO, PTS

Ödeme için: AliPay

Pazarlama için: Alimama

Altyapı için: AliCloud

AnalyticaHouse ile Yurtdışında Online Satış

AnalyticaHouseile;

       İşletmeniz için en alakalı pazar yerlerini bulun

       Her pazar yerinin nasıl çalıştığını ve satıcı gereksinimlerinin neler olduğunu öğrenin

       Sizin adınıza görüştüğümüz özel anlaşmalardan yararlanın (ücretsiz deneme süreleri ve indirimli komisyon oranları dahildir)

Ekibimizin sunduğu olanaklar;

       Birebir destek

       İlgili pazar özelindeki sorunlara özel üretilen stratejik planlamalar

       E-ihracat strateji geliştirmesi

       Veri odaklı pazar araştırması

       Web sitenizin uluslararası hale getirilmesi

AnalyticaHouse hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://analyticahouse.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarını takip etmek için;

Instagram: www.instagram.com/analytica.house/

Youtube:https://www.youtube.com/channel/UC6agRt8KgBBEq5GXktGGIBw

Twitter: https://twitter.com/analyticahouse

Linkedin:www.linkedin.com/company/analyticahouse/