AliExpress University | Satıcı Ol

Anlaşmazlık (Dispute) Yönetimi

Anlaşmazlık (Dispute) ne demek?
Anlaşmazlık (Dispute) alıcının satın aldığı üründe herhangi bir sorun yaşaması sebebiyle AliExpress’e ve satıcıya açtığı taleplerdir.

Müşteriler neden Anlaşmazlık (Dispute) açar?
  • Ürünler müşteriye ulaşmamış ise; Takip bilgisi olmaması, paketin kayıp olması, gümrükte takılması vb.
  • Gönderilen ürün AliExpress üzerinde satın aldığı üründen farklı ise (ayıplı mal); Kırık veya eksik ürün vb.
  • Keyfi sebep; Alıcının ürünü beğenmemesi vb.

Tarafıma ilk kez Anlaşmazlık (Dispute) açıldığında ne yapmalıyım?

İlk olarak anlaşmazlık(Dispute)’dan korkmayınız, siparişi kargolanmanız kadar normal bir süreçtir,tarafınıza açılan bir dispute sonrasında aşağıdaki dosyayı detaylı bir şekilde incelemeniz faydalı olacaktır.

Döküman - Mağaza Müşteri Yönetimi ve Anlaşmazlık (Dispute) Yönetimi

Eğer incelemenize rağmen bir cevap bulamadıysanız Aliexpressuniversity.com üzerinde en altta yer alan Anlaşmazlık yönetimini tıklayarak ulaşacağınız formu doldurunuz.

Katılmak İçin Giriş Yapınız

Başvurunuz incelendikten sonra tarafınıza 1 iş gün içerisinde mail ya da telefon üzerinden dönüş sağlanacaktır.


Eğer kalan itiraz süresi 24 saatten az ise ya da acil bir durum var ise direkt Satıcı Destek hattımızı arayabilirsiniz (08509552480)

Önemli Not: Size en doğru şekilde destek olabilmemiz için lütfen sizden istenen bilgileri form üzerinde eksiksiz doldurun, süreci detaylı bir şekilde aktardığınıza emin olun ve ekran görüntülerinizi, kanıtlarınızı yüklemeyi unutmayın.Müşteriler ne zaman Anlaşmazlık (Dispute) açabilir?
  • Müşteri, satıcı ürünleri kargoladıktan en erken 10 günden sonra Anlaşmazlık (Dispute) açabilir.
  • Satıcının belirlediği teslimat süresi 5 gün veya daha az ise, alıcı ürün kargolanır kargolanmaz Anlaşmazlık (Dispute) açabilir.
  • Alıcı ya da sistem tarafından ürün teslimat onayı verildikten 15 gün sonra, müşterinin anlaşmazlık açma hakkı kapanır.

Nadir olarak, müşteri sisteme kargo takip kodu girildikten hemen sonra ürünü aldığına dair onay verip anlaşmazlık açıp iade isteyebilir. Bu durumda 15 gün kuralı geçerlidir, satıcı ürünü kargolayabilir, alıcıya ücret iadesi yapılmaz.


Anlaşmazlıklarda AliExpress’in Rolü
  • Satıcı ve Müşteri anlaşamaz ise, AliExpress devreye girer ve 7 gün içinde konuyu çözer (7. gün dahil)
  • AliExpress Anlaşmazlık Çözüm Ekibi vakayı ve her iki tarafın pazarlık esnasında sunduğu kanıtları inceler. Anlaşmazlık detay sayfasında her iki taraf tüm geçmişi görebilir.
  • Anlaşmazlık çözüm sürecinde, her iki taraf da teklifi ya da kanıtı değiştirebilir.
  • Eğer hem satıcı hem de müşteri platformun önerisini uygun buluyorsa, ‘kabul’e basıp süreci sonlandırır. Anlaşmazlık neticeye vardıktan ve her iki taraf kabul ettikten sonra tekrar açılmaz, şartlar tekrar pazarlık edilemez.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

AliExpress ile Dünyaya Açılın
150 Milyon Müşteriye Ulaşın
AliExpress’e katılın ve hemen E-İhracat'a başlayın!